A Seuso-kincs

Archívumunkból

A Seuso-kincsek leletegyüttes kalandos történetét, jogi kontextusát a szerző a Magyar Múzeumok 2008/4 számában foglalta össze. A cikk a nyomtatott írás online újraközlése.

Hajdú Éva 2012-08-02 09:09
Cikk küldése e-mail:

 A tudományos közvélemény „Seuso-kincsek” megjelöléssel illeti azt a 14 nagyméretű ezüstedényből és egy rézüstből álló késő római kori leletegyüttest, amelyet feltételezések szerint a néhai Sümegh József 1975-79 között a Fejér megyei Polgárdi-Szabadbattyán térségében talált meg. Jelenlegi tudásunk szerint a tárgyak a későbbiekben illegális úton elkerültek Magyarország területéről, és egyenként a jelenlegi birtokos, Lord Northampton őrgrófja, illetve egy köré szerveződött üzleti csoport birtokába kerültek. A 20. század egyik legjelentősebb késő római kori régészeti leletének tartott, páratlan kincslelet piaci értéke pillanatnyilag megbecsülhetetlen. 1990-ben aukciós eladása esetén 40 millió angol fontról, becsült értékéről indult volna a licit.

A lelet a „Seuso” vagy „Sevso” szóról kapta a nevét, amely feltehetőleg az ókori tulajdonos neve, és amely név szerepel az egyik legszebb, vadászjeleneteket ábrázoló 70,5 cm átmérőjű hatalmas tál latin nyelvű körfeliratán. A Magyar Köztársaság 1993-ban New Yorkban pert vesztett Lord Northamptonnal szemben. A Seuso kincsek eredetével kapcsolatos bizonytalanság azonban a New York-i pert követően sem szűnt meg, ezért a kincsek nyilvános értékesítésére mind a mai napig nem kerülhetett sor. Szakértői vélemények alapján majdnem biztosra vehető, hogy a Seuso-kincsek jelenleg ismert darabjai egy nagyobb készlet részét képezték. A fődarabok mellett sok kisebb, gyűjtők számára ugyancsak hallatlan értéket képviselő kiegészítő tárgy is tartozhatott a lelethez, így elsősorban kisebb edények, kanalak, amiket a rómaiak különösen kedveltek, és akkoriban luxuscikknek számító üvegedények is. Jelenleg az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a Szabadbattyán környékén feltárt, hatalmas római villagazdaság tulajdonosa lehetett az az ember, akihez a kincsek is tartozhattak

 Egy helyi gyűjtő és egy őrgróf

Jelenlegi tudásunk szerint a kincsek valamikor 1975 után kerültek elő. A legvalószínűbb, hogy a tárgyakat Sümegh József találta meg. Mindenki tudta róla, hogy erős gyűjtőszenvedélye volt. Érméket és más régiségeket gyűjtött, csereberélt. Szinte valamennyi környékbeli kereskedőt jól ismerte, mindenkivel csencselt. Sok falubeli látott nála a Seuso-kincsekhez hasonló tárgyakat azokban az időkben. Jelenleg még nem tudjuk, hogy a szabadbattyáni római villát, vagy a polgárdi-kőszárhegyi kőbányát kell a kincsek eredeti megtalálási helynek tekinteni. Nem zárható ki, hogy Sümegh a tárgyakat az ásatás területén fedezte fel, és azért híresztelte, hogy a kőbányában találta meg a tárgyakat, mert azt nem tartotta bűncselekménynek. De az is lehetséges, hogy egyes darabokat már az ókorban elrejtett valaki a kőbánya környéken egy üregben, mert azon a vidéken már a római időkben is működött kőbánya, és a villa felől legjobban a kőbánya irányába lehetett menekülni. Talán ez a magyarázata annak, hogy ahhoz közel került elő a quadripus is. Az sem zárható ki, hogy a kincseket valaki más lopta el az ásatásról, hiszen sok környékbeli járta a vidéket fémkereső műszerrel, és sok illegális lelet került elő azokban az időkben. Ez esetben Sümegh lehetett az a személy, aki az ellopott kincseket megtalálta, és azokat magához vette. Sümegh Józsefet felakasztva találták 1980. december 14-én.

1981 és 1990 között Lord Northampton sorban felvásárolta a kincs darabjait, közös üzleti vállalkozást hozott létre azokkal, akik vele együtt pénzt fektettek az üzletbe a haszon reményében. 1990-ben Lord Northampton és üzlettársai egy trustot (ami egyfajta jogi kezelő szerv – a szerk.) alakítva kísérletet tettek arra, hogy a patinás Sotheby’s cég árverésén értékesítsék az Seuso-tárgyakat. A kincsek felbukkanását követően 1990. február 20-án Libanon keresetet indított New York állam legfelső bíróságán a trust és a tárgyakat ténylegesen birtokában tartó Sotheby’s cég ellen, kérve a kincslelet tulajdonjogának megállapítását, és azok kiadását Libanon részére. A peres eljárásba beavatkozóként előbb Jugoszlávia, később annak jogutódjaként Horvátország, majd 1993-ban Magyarország is bekapcsolódott, ugyancsak kérve a kincsek tulajdonjogának megállapítását, és a kincsek kiadását. Az esküdtek döntése alapján meghozott ítélet szerint sem Libanon, sem Magyarország, sem pedig Horvátország nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani, hogy a kincslelet a területükön került volna elő, és erre tekintettel a kincs tulajdonjoga bármelyik országot megilletné. Ennek alapján a trust maradt a tárgyak birtokosa.

A magyar fél szakértői bizonyítékait sem engedték az esküdtszék elé tárni, eljárásjogi akadályok miatt. Végül, pedig a magyar felet azért sújtották eljárásjogi hátrányokkal, mert a magyar rendőrség akkoriban folytatott nyomozását a bíróság úgy értékelte, hogy a magyarok a tanúkat rendőri erőszakkal félemlítik meg. Ezzel szemben már a New York-i perben is előkerültek olyan okiratok, amelyek azt mutatták, hogy Lord Northampton és üzlettársai hamis eredetű papírokat szereztek be Libanonból. Ezek a bizonyítékok azonban - szintén eljárásjogi okok miatt - nem kerülhettek az esküdtszék elé, és így nem befolyásolhatták a döntést.

A történet folytatódik

Az 1990-es évek vége óta a kincseket a londoni Christie’s aukciósház széfjében őrizték, 2006 októberében pedig a Bonham’s aukciósház zártkörű kiállításán bemutatta azokat. Azóta nincsenek megbízható információink a jelenlegi őrzési helyről. A Magyar Állam un. előzetes bizonyítási eljárást folytatott a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 2005-2008 között. Az előzetes bizonyítás a Polgári Perrendtartás által szabályozott eljárás. Ennek során a Magyar Állam nevében eljáró Oktatási és Kulturális Minisztériumot képviselő ügyvédi iroda minden, az üggyel kapcsolatba került személyt a bíróság elé tanúnak idézte, és rögzített minden más bizonyítékot is. Az előzetes bizonyítási eljárás lefolytatását követően készített összefoglaló jelentésre a Minisztérium semmilyen észrevételt nem tett.

Már korábban javasolták a magyar és angol jogi és rendőrségi tanácsadók, hogy hozzon a nyomozó hatóság, és az ügyészség határozatot a kincsek lefoglalásáról, és a nyomozásban való felhasználás érdekében kérelmezze a vonatkozó uniós szabály alapján azok ideiglenes Magyarországra szállítását. Ha ugyanis a kincsek, vagy legalább egyes darabok Magyarországra kerülnének, úgy a magyar szakértőknek lehetősége lenne arra, hogy végre kedvező feltételek között megvizsgálhassák a tárgyakat, annak érdekében, hogy szerencsés esetben további anyagmaradványokat rögzíthessenek, vagy a bizonyítást elősegítő megállapítást eszközölhessenek. Ezt a javaslatot az OKM nem támogatta, a Legfőbb Ügyészség pedig ideiglenesen elzárkózott előle.

A jogi lehetőségek előkészítése mellett a kincsek ügyével megbízott Miniszteri Biztos, Hajdú Éva igyekezett a kincs köré mintegy „védőhálót” húzva megakadályozni, de mindenképpen megnehezíteni a tárgyak szem elől tévesztését. Norman Palmer jogászprofesszor segítségével leveleket intézett a világ nagy múzeumaihoz, az angol társminisztériumhoz, örökségvédelmi hatóságokhoz, amelyekben felhívták azok figyelmét a kincsre, továbbá arra, hogy Magyarország igényt tart rá, hogy megvásárlása, Nagy-Britanniából való kivitelének engedélyezése, múzeumi kiállítása nemzetközi etikai, s több helyen jogi normákba ütközik. Megszerezték neves régészek, kutatók, újságírók és örökségvédelmi szakértők a jóindulatát, elérték azt, hogy mind többen tartották megalapozottnak a magyar igényt.

Ennek hatására a Seuso-kincs és Magyarország neve összekapcsolódott azok képzeletében is, akiknek korábban csak valami zavaros pereskedés jutott eszébe róla. Ezt fényesen igazolta a Bonhams által 2006 késő őszén szervezett bemutatóhoz fűződő reakciók, nyilatkozatok sora. Az elsőként az Art Newspaper, majd a Guardian cikkei kérdőjelezték meg a kiállítás etikus voltát, s azt, hogy a Lord a kincs jogos tulajdonosának nevezi magát. Majd Lord Renfrew és Lord Redesdale olvasói levelei, parlamenti felszólalásai szóltak a magyar tulajdoni igényt is felemlítve, s az egész szakmai közvélemény Magyarország fellépésére várt. Hiába. Ezek után vetette fel a pozíciójától megvált Miniszteri Biztos egy tudományos szeminárium megrendezésének lehetőségét Londonban. A választás a Society of Antiquarians-ra, a 300 éves angol történész társaságra esett, ahol dr. Visy Zsolt régészprofesszor, a Society tagja tartott előadást a Seuso-kincs magyar kutatásának állásáról. Ezt követően került sor a magyar tudósok kutatásait összegző rövid előadássorozatra a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat szervezésében. Most folyik ezeknek az előadásoknak angol nyelvű kötetbe rendezése. Mindezek fényében az üggyel foglalkozó jogászok továbbra is szorgalmazzák, hogy a Magyar Köztársaság kísérelje meg a kialakult helyzet tárgyalásos úton történő rendezését, egyezzen meg a tárgyak birtokosával, hogy a Seuso-kincs végre visszakerülhessen Magyarországra.

Utóirat

A társulati ülésen Visy Zsolt felhívást olvasott fel, amelynek közzétételére a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulatot kérte fel, melynek lényege: a tudomány érdekében és a kinccsel kapcsolatos kérdések tisztázására igényeljük és kérjük, hogy a kincs ismertté vált tárgyait a szaktudósok nemzetközileg meghatározott köre személyesen és korlátozás nélkül, az összes szükséges biztonsági rendszabály tiszteletben tartása és betartása mellett alaposan megvizsgálhassa, a szükséges és lehetséges régészeti és természettudományos vizsgálatokat elvégezhesse.

Seuso-kincsek

Tudományos és jogi részletek

A Magyar Múzeumok nyomtatott archívumából.

2012. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online

A Seuso-kincs kutatásának újabb eredményei

Archívumunkból

A Seuso-kincsek tudományos kutatások kereszttüzébe kerültek, 2008-ban nem először és nem utoljára. A konferencia előadásait a szerző a Magyar Múzeumok 2008/4 számában foglalta össze. A cikk a nyomtatott írás...

2012. augusztus 08. R. Facsády Annamária

66 ezer négyzetméternyi csoda

Régészeti feltárások Perkátán

A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat és a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központja által végzett munkálatok révén középkori kun örökségünk kincsei és egy összetett, közel hétezer...

2010. november 11. Heilmann Anna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...