Seuso-kincsek

Tudományos és jogi részletek

A Magyar Múzeumok nyomtatott archívumából.

Magyar Múzeumok Online 2012-08-02 09:10
Cikk küldése e-mail:

A tegnap az index.hu portálon megjelent Zelnik István interjút követően gyorsan formálódtak vélemények és észrevételek – az olvasókban és a hivatalos szervek állásfoglalásaiban is – arról, hogy az un. Seuso-kincsek visszakerülhetnek-e, visszakerülhetnének-e Magyarországra, és ennek valóban egy magánygyűjteményi vásárlás-e a megfelelő és járható útja.

A Seuso-kincs a késő római kultúra egy legértékesebb ezüsttárgy lelete, amelynek kalandos sorsa, feltételezett (bár egyre biztosabbá váló) illegális külföldre kerülése a nyolcvanas és a kilencvenes években megmozgatta a közvéleményt – Magyarországon és külföldön egyaránt. Az index.hu interjúban Zelnik István elmondta, hogy másfél éves nyomozást folytatott, aminek eredményeként nemzetközi szakértők és ügyvédek bevonásával sikerült megtudnia, hány darabból áll a Seuso-kincs, kik a tényleges tulajdonosai, hol találhatók a tárgyak, és megvásárolhatók-e. Majd ezt követően az MTI-nek szerdán azt nyilatkozta, hogy az eddig 14 darabosként ismert leletegyüttes eddig lappangó 15. darabját – egy Hadrianus-portréval díszített, több mint 8 kilogrammos ezüsttálat – is megvásárolná. A vételárról pontos adatokat nem közölt, de a feltételezések szerint több tízmilliárd forintos nagyságrendről van szó.

Zelnik István azonban hangsúlyozta: igazából akkor lehet „hazatérésről” beszélni, ha bizonyítható lesz, hogy kétséget kizáróan a mai Magyarország területéről származik a lelet; ez még hosszú tudományos kutatómunkát igényel, de rögtön hozzátette, hogy már felvette a kapcsolatot a Magyar Állammal annak érdekében, hogy a vásárlást követően a hazahozatal ne ütközzön jogi akadályokba. Mint elárulta, a műkincsnek külön múzeumot hozna létre – az Aranymúzeumtól nem messze, az Andrássy úton az Oktogon és a Hősök tere között. A célja, hogy egy új Seuso Múzeum létesüljön, de ehhez szüksége van arra, hogy a Magyar Állam lemondjon a Seuso-kincsek tulajdonjogáról. Kiegészítette nyilatkozatát még azzal, hogy a kincseket nem magának, hanem Magyarországnak vásárolja, amit azzal erősítene meg, hogy halálát követően a kincseket a Magyar Államra hagyja.

Az egymásra reflektáló híradások hamar megszülettek: index.hu interjú, majd az MTI nyilatkozat, ezt követően pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága adott ki sajtónyilatkozatot A Magyar Állam a Seuso-kincsek tulajdonosa címmel. A nyilatkozat a sajtóban megjelent interjú egyetlen pontjára reagál, miszerint a Magyar Állam a Seuso-kincsekkel kapcsolatban továbbra is tulajdonosnak tekinti magát. A Kultúráért Felelős Államtitkárság jelezte továbbá, hogy az ismert műgyűjtő a kormányt és az államtitkárságot ebben az ügyben eddig hivatalosan nem kereste meg. Ezt egészítette ki azzal, hogy a kormány nyitott minden komoly és tisztességes szándékú, az ország érdekeit szem előtt tartó műgyűjtővel és műkereskedővel a Seuso-kincsek vagy más, a nemzeti kultúra szempontjából meghatározó műtárgyak és leletegyüttesek sorsáról érdemben egyeztetni. Szerda délután a hvg.hu is megjelentetett egy összefoglalót.

A Seuso-kincsek fordulatokban gazdag, több mint negyven éves története tehát folytatódik. Lapunk, a Magyar Múzeumok még nyomtatott korszakában két cikket is közölt a téma kapcsán. R. Facsády Annamária A Seuso-kincs kutatásának újabb eredményei című rövid áttekintő írása egy 2008-ban megrendezett tudományos szimpózium előadásait tekinti át röviden, Hajdú Éva – aki 1997 és 2006 között a Seuso-kincsek ügyéért felelős egykori miniszteri biztos volt – pedig A Seuso-kincs eseménytörténetét összegzi. A két írás a Magyar Múzeumok 2008/4 nyomtatott számában jelent meg. A cikkek online közlésével a kibontakozó vita előzményeit elevenítjük fel.

A Seuso-kincs

Archívumunkból

A Seuso-kincsek leletegyüttes kalandos történetét, jogi kontextusát a szerző a Magyar Múzeumok 2008/4 számában foglalta össze. A cikk a nyomtatott írás online újraközlése.

2012. augusztus 08. Hajdú Éva

A Seuso-kincs kutatásának újabb eredményei

Archívumunkból

A Seuso-kincsek tudományos kutatások kereszttüzébe kerültek, 2008-ban nem először és nem utoljára. A konferencia előadásait a szerző a Magyar Múzeumok 2008/4 számában foglalta össze. A cikk a nyomtatott írás...

2012. augusztus 08. R. Facsády Annamária

Két maszk

Két tárgy:látszólag egyetlen közös pontjuk, hogy mindkettő maszk. Mit mondhatnak így együtt? Talán azt, hogy ittlétükkel átlépik az időt, és ehhez bennünket is hozzásegítenek. Ez így persze túl általános,...

2010. április 04. Wilhelm Gábor
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...