A legújabb múzeumi beruházás
Kanizsai Dorottya Múzeum
A mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeum új épületbe költözött. A fejlesztés 373 millió forintból valósult meg, amelyhez 280 millió forint uniós támogatást vettek igénybe.
Ferkov Jakab |
2012-11-06 15:11 |
Új, 1226 négyzetméter alapterületű épületbe költözhet Mohácson az országos gyűjtőkörű, a déli szláv népek bázismúzeumaként is ismert Kanizsai Dorottya Múzeum. Az új épület a jelentős értéket képviselő gyűjtemény megfelelő elhelyezésével, a kultúrához való hozzáférés javításával regionális jelentőségű kulturális és turisztikai bázist teremt Mohácson. A fejlesztés célja az értékes néprajzi és helytörténeti gyűjtemény méltó környezetben történő elhelyezése volt. Az átköltözésnek köszönhetően új munkahelyek jönnek létre. Az új épületben időszaki kiállítás nyílik, amely a múzeum történetét mutatja be az 1923-ban alakult II. Lajos Egylet működésétől kezdve, két látványraktár pedig népviseleti, illetve bútor- és kerámiagyűjteménynek biztosít majd helyet. A tervek szerint állandó kiállítás jön létre a déli szlávok viseletei, mindennapi kultúrájuk, a városban élő nemzetiségek, valamint Mohács helytörténetének bemutatására is.
A múzeumalapítási szándék, részben az 1526-os gyászos csatahely keresése, részben a környéken felszínre került római vagy népvándorlás-kori tárgyi emlékek felbukkanása, valamint a város és környéke soknemzetiségű lakosságának néprajzi gazdagsága következtében, már igen korán jelen volt Mohácson. Az 1923-ban megalakított II. Lajos Múzeum Egylet első „igazgatóőrévé” Brand Edét választották: az ő, valamint Ádám Imre kölkedi református lelkész magángyűjteménye képezte a „múzeumi gyűjtemény” alapját is. Miután Brand Ede igazgatói tevékenységéről 1939-ben lemondott, a régiségtárat dr. Simon Vendelnek adta át, akit viszont később Ete János követett az igazgatói székben. 1949-ben a II. Lajos Múzeum egyesület megszűnt és vagyonát a Magyar Államkincstár a Vallás és Közoktatásügyi Minisztérium kezelésébe utalta át, majd 1953-tól felvette az egykori siklósi várúrnő, Kanizsai Dorottya nevét. A névadó siklósi várúrnő volt, aki 1526-ban saját költségén 400 jobbággyal temettette el a csatatéren szerteszét heverő halottakat, illetve emberi maradványokat.
1965-ben a kor kultúrpolitikájának részeként állami támogatással, az új igazgató Dr. Sarosácz György vezetésével, Begovácz Rózsa muzeológus és sok más szakember, valamint főiskolás és középiskolai diák részvételével elkezdődött a magyarországi horvátok, szerbek és szlovének néprajzi anyagának szisztematikus felgyűjtése, melynek eredményeként egy hatalmas kulturális értéket képviselő néprajzi anyag gyűlt össze. A Kanizsai Dorottya Múzeum 1975 óta egyben az említett kisebbségek magyarországi bázismúzeuma is, és gyűjtőterülete kiterjed Magyarország mindazon részére, ahol az említett szláv nemzetiségek élnek. Ennek kapcsán nyílt meg 1990-ben meg A magyarországi horvátok, szerbek és szlovének népviselete és népművészete címmel egy állandó kiállítás, mely Városház u. 1. sz. alatti épületben volt látható.
Bár ez az épület a múzeum addigi életéhez képest újnak számított, valójában mégis korszerűtlen és energiapazarló volt. Ezért Mohács Város Önkormányzata 2007-ben meghívásos építészeti tervpályázatot írt ki a Mohács Kisfaludy u. 9. alatti ingatlanon megépítendő Kanizsai Dorottya Néprajzi és Helytörténeti Múzeum új épületének megtervezésére. A fejlesztés a DDOP-2008-4.1.1.D „A pécsi Európa Kulturális Fővárosa 2010 programhoz kapcsolódó regionális fejlesztések megvalósítása” beruházás keretében valósult meg.
A telek területe 1895 négyzetméter, a háromszintes épületé összesen 1262,58 négyzetméter. A 72 négyzetméter területű időszaki, valamint a 410 négyzetméter területű állandó kiállítóterem mellett helyet kapott a 133 négyzetméteres galériás fa és kerámia látványraktár, valamint az emeleti részen egy 153 négyzetméter es textil látványraktár, illetve itt lett kialakítva egy 35 négyzetméteres raktár a legérzékenyebb – főleg papír alapú – tárgyak számára. A könyvtár, irodák, teakonyha, tárgyaló és egyéb helységek a tetőtéri részben kaptak helyet.
Az új múzeum egy impozáns belső udvarral is rendelkezik, mely egyben sokféle rendezvény szervezésére nyújt lehetőséget. Az épület műszaki-technikai felszereltsége igen korszerűnek mondható, továbbá a későbbiekben megrendezendő állandó kiállításhoz is rendelkezésre áll már számos audiovizuális technikai eszköz. A teljes projekt megvalósítása közel 380. 000.000 Ft-ba került, melyből az Európai Unió támogatása 275. 000. 000 Ft-ot tett ki. Az épület tervezője Dombai Gyula mohácsi építész, míg az épület kerámia díszeit és a belső üvegdíszítést az ugyancsak mohácsi Tatai Tibor grafikus tervezte.
2011-ben az Alfa pályázati program keretében megnyertünk 5.000.000 Ft-ot, amit az állandó kiállítás látványtervére és a kiállítandó anyag egy részének restaurálására fordítottunk. A látványt Somogyi Pál tervezte és a Keso Desing Stúdió készítette el. Az állandó kiállítást jövőre szeretnénk megvalósítani.
Az új épület 2012. október 27-én nyílt meg. A látogatók jelenleg a két berendezett látványraktárt és az időszaki kiállítást tekinthetik meg. Első időszaki kiállításunk témája egy rövid múzeumtörténet és az új múzeum építésének folyamata, valamint ízelítő a leendő nagy kiállításba kerülő restaurált tárgyakból.