Örökösödési adó helyett műkincs adományozás
Lucian Freud a brit államra hagyta Corot-portréját és Degas-szobrait, a festményt a londoni National Galleryben,a Degas-szobrokat a Courtauld Galleryben állítják ki.
A festő végakaratában nemzete előtt tisztelegve és a hagyatékára háruló örökösödési adó megváltásaként adományozta a remekműveket a brit államnak. Freud a Corot-portrét 2001-ben vásárolta egy árverésen, és londoni házának felső szintjén helyezte el.
A (Olasz nő sárga ingujjban) című kép, amely a francia impresszionistákra nagy hatást gyakorló Camille Corot pályafutásának utolsó éveiből származik, több mint hatvan éve nem volt kiállítva. Mielőtt Freudhoz került egy ideig Edward G. Robinson hollywoodi filmsztáré volt. A távolba tekintő nőalak képét a londoni Nemzeti Galéria állítja ki, a három bronzból készült Edgar Degas-művet - a vágtató ló szobrát, a La Masseuse (A masszőr) című alkotást és a fejét a kezén nyugtató nő portréját - pedig a The Courtauld Galleryben láthatják majd az érdeklődők.
Sigmund Freud unokáját, Lucien Freudot életében a legjelentősebb brit festőként tartották számon. A művész 1933-ban a náci Németországból menekült családjával Nagy-Britanniába, ahol 1939-ben állampolgárságot kapott. A 88 esztendős korában elhunyt festő retrospektív kiállítása a londoni Nemzeti Portré Galériában tavaly májusban 175 ezer látogatót vonzott.
Alan Davey, az Angol Művészeti Tanács vezetője az ország kulturális örökségére nézve
"nagyszerű sikertörténetként" értékelte a brit kormány kezdeményezését, amely lehetővé teszi, hogy az örökösödési adót az államnak adományozott műkincsekkel részben vagy teljes egészében meg lehessen váltani. A rendszer fontos műkincsek ezreinek nyilvános bemutatását tette lehetővé.