Eger elnézést kér Rémiástól

PEREN KÍVÜL

„Győzelemmel egyenértékű”, peren kívüli megállapodással zárult az a munkaügyi per, amelyben a tavaly felmentett egri múzeumigazgató tisztázta magát a korábbi fenntartó vádjaival szemben.

Kiss Balázs Levente 2013-07-17 12:00
Cikk küldése e-mail:

 Július elsejével megvált a Dobó István Vármúzeumtól dr. Rémiás Tibor történész, aki 2012. november 27-ig, csupán hat hónapon keresztül töltötte be a Heves Megyei Múzeumi Szervezet igazgatói posztját. Tavaly nagy botrányt kavart az eset, hiszen a vezetői megbízás visszavonása minden előjel nélkül, a fenntartó Heves Megyei Intézményfenntartó Központ (HMIK) kérésére összehívott összmunkatársi értekezlet nyilvánossága előtt történt. Benedek István, a HMIK akkori vezetője a színpadias jelenetet akkor azzal indokolta: ha egy vezetői kinevezés nyilvános, úgy annak visszavonása is történhet a nyilvánosság előtt.

Mivel a leváltás ilyen módja meglehetősen szokatlan – nemcsak a múzeumi közegben -, természetesen dr. Rémiás Tibor ezt a mozzanatot azonnal „nyilvános kivégzésként” értékelte, és megindította a vétlenségét igazoló jogi eljárást a munkaügyi bíróságon. Az esettel kapcsolatban a Magyar Múzeumok Online-nak nyilatkozott dr. Rémiás Tibor és Benedek István is. A HMIK vezetője akkor azzal indokolta a menesztő a döntést, hogy a múzeumigazgató hivatalba lépése után sorra elmaradtak azok a lépések, reformok, amelyeket a pályázatában vállalt. A miskolci Hermann Ottó Múzeumból érkező vezető feladata lett volna a széttöredezett munkahelyi kollektíva összekovácsolása, az egység megteremtése. Benedek István szerint a belső átvilágítás, a szervezet átalakítása, a gazdasági racionalizálás azonban elmaradt, a belső vezetői posztokat nem pályáztatták meg. „Ha valaki első számú vezető, akkor az első naptól teljes mértékben felel az intézmény működéséért, szakmai programjáért, gazdálkodásáért, a személyi állományért és még sorolhatnám. Akkor, amikor a múzeum több mint 50 millió forint tartozást görget maga előtt, egyetlen napot sem lehet késlekedni az aktuális feladatokkal. A múzeumi vezető feladata a szervezet irányítása, biztonságos működésének megteremtése, nem pedig muzeológusi munka” – fűzte hozzá tavaly év végi nyilatkozatában Benedek István.

Akkor is, és azóta is „képtelenségként” aposztrofálta az ellene felhozott vádpontokat dr. Rémiás Tibor.

- Nehezen tudom értelmezni a fenntartó által megfogalmazottakat – mondta el a korábbi igazgató -, hiszen a múzeum nem egy közigazgatási hivatal, hanem egy speciális feladatokat ellátó kulturális intézmény. A vezetőként eltöltött csaknem fél év alatt a megyei intézményfenntartó szinte minden önálló lépésemet akadályozta, legtöbbször meg sem hallgattak. A szakma véleményét soha nem kérték ki, csak felelősök felkutatását kérték rajtam számon, vagy parancsoló hangnemű utasításokat adtak ki, melyek a múzeum érdekeivel, hírnevével, kapcsolatrendszerével nem voltak összhangban. A muzeológus szakmán belül, aki ismer, úgy ismer, mint a menedzseri szemlélet képviselőjét. A féléves belső racionalizálások eredményeként a szervezeti átalakítások és a demokratikus döntéshozatal meghonosításaként mindenki kezdte tudni a helyét és felelősségének súlyát a múzeumi szervezeten belül. A gazdasági önállótlanságunkról pedig egyértelműen lehet nyilatkozni a belső utasítások és a szervezeti működési rend ismeretének fényében. Mindenki, aki költségvetési szervnél dolgozik, tisztában van vele, hogy egy intézmény csak azt teheti, csak arra adhat ki egyetlen forintot is, amit a fenntartó visszaigazol, jóváhagy. Ezek nélkül semmilyen gazdasági, anyagi vagy a bankszámlákkal kapcsolatos művelet nem hajtható végre. Ezért is érthetetlen, hogy a fenntartó miért fogalmaz meg olyan hiányosságokat, melyek teljesítése a múzeum számára eleve lehetetlen volt, hiszen azokat a fenntartó a saját döntéséhez, jóváhagyásához kötötte – emelte ki korábban az egykori múzeumigazgató, aki a vezetői megbízatásától megfosztó színpadias jelenet után beosztottként a múzeum kötelékében maradt egészen 2013. július elsejéig.

A per első tárgyalási napjára májusban került sor. A közben lezajlott fenntartóváltással együtt Eger városa is „megörökölte” ezt az ügyet a HMIK-től.

- Még az első tárgyalási nap előtt megkerestem a jogi képviselőmmel Eger városát, azzal a szándékkal, hogy tájékozódjanak az ügy felől. Az első bírósági tárgyalás után felgyorsultak az események, a következő tárgyalási napot szeptemberre tűzték ki. Ezzel párhuzamosan a város jelezte, hogy szeretné minél hamarabb lezárni az ügyet. A folyamatos egyeztetések eredményeként végül megszületett a peren kívüli egyezség – tájékoztatta szerkesztőségünket dr. Rémiás Tibor.

A megállapodás értelmében egy jelentős, több millió forintos kártérítési összeget fizetett Eger. A kialkudott összegen felül az önkormányzat kötelezettséget vállalt arra, hogy a helyi sajtóban egy közleményt jelentet meg, amiben dr. Rémiás Tibor igazát és vétlenségét ismeri el az elbocsátó okiratban és a nyilvánosság számára is megfogalmazott pontokban. Nem csoda, hogy ezek után az egri flaszteren napokon belül el is terjedt annak a híre, hogy a megállapodással voltaképpen a korábbi múzeumigazgató győzött.

 Dr. Rémiás Tibor 1962-ben született, nős, négy gyermek édesapja. Történész PhD-fokozatát Debrecenben szerezte, nevéhez 120 cikk és publikáció, 18 önálló kötet fűződik. Szakterülete a XVIII. századi gazdaság- és társadalomtörténet, uradalomtörténet, nemzetiségtörténet. Mint fogalmazott, nem szeretné feladni a tudományos területtel való foglalatosságot, a múzeumi szakmán kívül a felsőoktatásban való elhelyezkedés is lehetséges alternatíva számára. Azóta egy tudományos könyveket megjelentető miskolci könyvkiadónál helyezkedett el. Két szlovákiai felvidéki település monográfiájának a megírásán dolgozik. Mint hozzáfűzte, esetéből a szakma számára általános következtetéseket levonni nem lehet, az ő esete speciálisan egri.

Más vélemények szerint azonban a sok fenntartóssá vált múzeumi intézményi struktúrában nagy a lehetősége annak, hogy a helyi intézményfenntartók könnyen elmozdítsák az elképzelésüknek nem megfelelő vezetőt. Azonban, mint ahogyan az a Heves megyei példából is látszik, a szakmai érvekkel, tényekkel és tisztességgel szemben maradhat alul is a fenntartói akarat.

Új haditerv az egri várban

ÁTSZERVEZÉS

Merre tart most a Dobó István Vármúzeum? Mi a helyzet az egri kulturális intézményekkel?

2013. április 04. Kiss Balázs Levente

Biológiai támadás után vegyifegyver

Műtárgyvédelem

A Dobó István Vármúzeum több mint 700 műtárgya súlyosan károsodott egy négy évvel ezelőtti fertőtlenítés során.

2012. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Érthetetlen okok és indokok Egerben

Az igazgató leváltása

2012. november 27-én egy hamarjában összehívott dolgozói értekezleten váltották le Rémiás Tibort a Heves Megyei Múzeumi Szervezet éléről a Heves Megyei Intézményfenntartó (HMIK) vezetője. Interjú....

2012. december 12. Kiss Balázs Levente
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...