Biológiai támadás után vegyifegyver

Műtárgyvédelem

A Dobó István Vármúzeum több mint 700 műtárgya súlyosan károsodott egy négy évvel ezelőtti fertőtlenítés során.

Magyar Múzeumok Online 2012-09-07 09:07
Cikk küldése e-mail:

A Dobó István Vármúzeum Sas úti raktárbázisán 2008-ban történt gázos fertőtlenítés nyomán a vármúzeum több mint 700 műtárgya súlyosan károsodott, s nem zárható ki, hogy a felhasznált vegyszer az ott dolgozók egészségére is ártalmas lehetett. Értesülésünket Benedek István, a Heves Megyei Intézményfenntartó Központ (HMIK) vezetője is megerősítette.



– A Sas úti raktárbázisban – ahol legalább 32 ezer vegyes összetételű kerámia, textil, bútor, viselettörténeti, képzőművészeti, műszaki tárgyi emlék volt elhelyezve – még 2007-ben súlyos rovar- és gombafertőzés lépett fel – mondta a Heves Megyei Múzeumi Szervezet fenntartásáért is felelős intézmény igazgatója. – A biológiai- vagy kémiai fertőzések, valamint a tömeges műtárgy-katasztrófa megelőzése érdekében a vármúzeum egy pályázat segítségével 2008. július 3-11. között gázosítással történő fertőtlenítést végeztetett.

A tény, hogy mindezek után műtárgyak károsodtak, csak 2011-ben jutott az akkori fenntartó, a Heves Megyei Önkormányzat tudomására, ami után belső vizsgálatot rendeltek el. Ennek során kiderült: a raktárban tárolt tárgyakon már 2009-ben elváltozások jelentkeztek, azonban az akkori illetékesek érdemi lépéseket nem tettek. A három évvel ezelőtti, tételes átvizsgálás során 653 különféle műtárgy károsodására derült fény. Ezeket a gázosítás körülményei indították el, és leginkább a sárga- és vörösréz, arany, ezüst vagy aranyozott, ezüstözött fémtárgyak, illetve ezekkel az anyagokkal díszített, átszőtt textíliákat érintette.

– Ellentmondóak az információk, hogy mennyi helyiséget gázosítottak el, valószínűleg nem akkor zajlott a gázosítás, mint az eddigi dokumentumokból ismert, s a felhasznált gáz tényleges mennyiségéről sincs hiteles adatunk – hangsúlyozta az igazgató. – A pályázati indoklásban, valamint a valós szakmai beszámolóban dupla akkora, a gázmester két árajánlatában pedig magasabb gázkoncentráció-érték szerepel, mint minden további iratban. A visszamaradó vegyszermaradványok, illetve a szabálytalanul a helyszínen hagyott méregflakonok – amelyek mindegyike veszélyes hulladéknak minősül – megsemmisítésénél sem az előírásoknak megfelelően jártak el.

Jelenleg is több szakértő dolgozik a kezelési tervek elkészítésén és a kármentesítésen. Mivel ilyen jellegű mentesítésre nincs kialakult gyakorlat az egri szakemberek folyamatosan együtt dolgoznak a Magyar Nemzeti Múzeum Műtárgyvédelmi és Restaurátor Főosztály vezetőjével illetve kollégáival. E tevékenységet, a Nemzeti Kulturális Alap közel másfél millió forinttal támogatta.

– A legfertőzöttebb közel 700 tárgyat elkülönítették és elszállították, több mint felének már részleges restaurálása is megtörtént. A raktárban maradt tárgyak vizsgálata folyamatos. Fontos kiemelni: az akkori fenntartó megyei önkormányzat, illetve a minisztérium sajnos csupán évekkel később kapott érdemi információt a történtekről, s akkor sem a teljes valóságot. A károsítás óta eltelt négy esztendő ellenére olyan bizonyító erejű dokumentumok kerültek elő, amelyek alapján a Heves Megyei Múzeumi Szervezet ezért ismeretlen tettes ellen feljelentést tett az Egri Rendőrkapitányságon. Bízunk benne, hogy a nyomozó hatóságnak sikerül az eddig nem ismert részleteket kiderítenie és a felelősöket megtalálnia, hiszen az okozott kár mindannyiunk közös nemzeti kulturális értékeit érte - fűzte hozzá az igazgató.

Lázár Levente r. törzsőrmester, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivő-helyettese elmondta: a Heves Megyei Múzeumi Szervezet bizonylati rend, illetve számvitel rend megsértése és hanyag kezelés, továbbá a kulturális javak körébe tartozó tárgyon okozott rongálás elkövetése miatt tett feljelentést. Előbbiekben nyomozás indult, ez utóbbiban - mivel nem szándékos rongálásról van szó -, megszüntették az eljárást.

A cikk a Heol.hu oldalon jelent meg. Köszönjük a szerkesztőség hozzájárulását a közléshez! A témát hamarosan folytatjuk.

Fotó: Wikipedia

A restaurátorműhely ajtaja kinyílik

Beszélgetés Fábián Mária főrestaurátorral

Fábián Mária több mint húsz éve dolgozik a Néprajzi Múzeumban, bőrrel és textillel foglalkozik. A restaurátorműhelyben beszélgettünk a tárgyakhoz való kötődésről, a megelőző műtárgyvédelem...

2010. augusztus 08. Bódai Zsuzsanna

A jövő: zárt ajtók, rivalizálás és hullarablás?

Megyei múzeumok

Az egész múzeumi szakmát súlyosan érinti a legújabb, kormányhatározat. Hogy mennyire? Deme Pétert, Kálnoki-Gyöngyössy Mártont és Kaján Imrét kérdeztük.

2012. április 04. Berényi Marianna

A „romlások századának” romlatlan gazdagsága

Főúri öltözetek az Iparművészeti Múzeumban

Az Esterházy-kincseknek, a magyar és az egyetemes kultúra öröksége prominens darabjainak hányatott sors, kalandos megmenekülés és méltó mementó jutott osztályrészül.

2011. április 04. Heilmann Anna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...