Robert Capa születésnapjára!

KIÁLLÍTÁS ÉS KÖZPONT

Robert Capa idén lenne 100 esztendős. Születésnapja rendhagyó: az időszaki kiállítások mellett blogot és saját kortárs fotográfiai központot is kap.

Berényi Marianna 2013-08-30 14:30
Cikk küldése e-mail:

Robert Capa Gerda Taro fényképén
Forrás: Wikipedia

Robert Capa (Budapest, 1913. október 22. – Indokína, Thai Binh, 1954. május 25.) azon világhírű fotográfusok egyike, akik még életükben legendává váltak. Capa a budapesti szabócsalád akkor még biztosnak tetsző otthonát elhagyva Berlinben és Párizsban próbált szerencsét a harmincas években, hogy később a hadszínterek sikeres tudósítójává váljon. A spanyol polgárháborúban kezdte, utána a kínai-japán háború, majd a második világháború hadszínterei következtek, járt Izraelben és a vietnami háborúban is. Fotói bejárták az egész világot, többségük része annak az egyetemes tudásnak, amelyet a 20. század háborúiról összegyűjtöttünk.
10 évvel tragikus halála után hagyatékának gondozására öccse, Cornell Capa alapítványt hozott létre, amely a későbbi, más fotográfusok anyagával is rendelkező International Center of Photography alapja lett. Az archívumként, galériaként és fotósiskolaként is működő intézménytől vásárolt meg 2008/2009 fordulóján a Magyar Nemzeti Múzeum 985 Robert Capa-fényképet, amelyeket azóta több kiállításon is láthattunk. Elsőként 2009 márciusában a Nemzeti Múzeum mutatott be egy válogatást, majd néhány hónappal később a Ludwig Múzeum nyitott átfogó kiállítást Robert Capáról.

Két új kiállítás

– A Nemzeti Múzeumban őrzött anyag azóta sem porosodik, 16 kiállítást nyitottak meg külföldön (többek között Bécsben, Pozsonyban, Sanghajban) és Magyarországon az elmúlt négy évben – fogalmazott Fisli Éva történész, aki a Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában a nemzetközi eseménytörténeti gyűjteményt kezeli.

Kiállítás a Ludwigban
Fotó: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

– Ezeken a kiállításokon a közönség megismerhette Robert Capa életútját, legfontosabb műveit. A 100. születésnap viszont arra ösztönzött bennünket, hogy új kérdéseket tegyünk fel, máshogy, más szemszögből vizsgáljuk Capa életművét – tette hozzá a történész-kurátor. – A Nemzeti Múzeumban 2013. szeptember 18-án nyíló Robert Capa/A Játékos című tárlatunkon most nem azt feszegetjük, kicsoda volt Robert Capa. Ezúttal azt kérdezzük: mi is volt? A válaszok pedig rendkívül szerteágazók: emigráns, aki sehol sem telepedett le; fotóriporter és haditudósító, aki írt és filmet is forgatott; hős, akiről nemzedéke legjobb írói írtak elismeréssel; charmeur, akit szerettek a nők; ember, akinek szenvedélye volt a játék. Robert Capa nemcsak hogy rajongott a szerencsejátékokért, és az élet minden területén hazardírozott, hanem észrevette mások játékait, játszmáit is. Munkássága egyfajta bizonyíték arra, hogy az ember a legextrémebb körülmények között is képes játszani.
A hagyományokhoz híven a Nemzeti Múzeumban őrzött anyag nemcsak Budapesten lesz látható, hanem Rómában és Firenzében is. A századik születésnap ugyanis egy másik évfordulóval is egybeesik: Olaszország idén ünnepli az itáliai partraszállás hetvenedik évfordulóját. És ugye ki más lenne, aki megörökítette kamerájával az eseményt, mint Robert Capa! Az október elején a római Palazzo Braschiban nyíló Robert Capa in Italia című kiállítás (kurátor: Lengyel Beatrix) várhatóan tovább árnyalja a Capáról világszerte kialakult képet.
Ugyancsak meglepetés, hogy Robert Capával mint alkotóval nem csupán a kiállítótermekben találkozhatunk, hanem az interneten is. Már él a Capa 100. Capa, ahogy még sohasem láttad. Mi is csak most című blog, amelyen a kurátorok a két tárlat építésének különféle fázisairól számolnak be.

 

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Az évforduló minden bizonnyal legnagyobb meglepetése azonban a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ létrejötte. Júliusban vált biztossá, hogy az Ernst Múzeumot 2013  augusztusától nem működteti tovább a Műcsarnok, de a fenntartó nem szakít az építtető, Ernst Lajos szándékával: a szecessziós palota továbbra is a kortárs művészet kiemelt fővárosi helyszíne marad, itt alakítják ki a már említett fotográfiai központot. A héten a meglehetősen rossz állapotú épületben tartott sajtótájékoztatón bizonyossá vált, hogy ez gyorsabban valósul meg, mint vártuk volna: októberben, Robert Capa születésnapjára megnyílhat az új intézmény.
Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkára elmondta, hogy az új intézmény létrejöttét idén 155 millió forinttal támogatja a kormány, a jövő évi működésre pedig 198 millió forintot különítenek el. Az államtitkár kiemelte, hogy a magyar fotográfia mindig is a világ élvonalához tartozott, ami eddig nem volt érzékelhető a hazai kulturális kínálatban. A kulturális kormányzat most ezt a hiányt pótolja az Ötvenhatosok terén felépítendő Magyar Fotográfiai Múzeummal és a Robert Capa Központ megalapításával. Ugyanakkor a döntéssel egy másik adósságot is törlesztünk: amikor a magyar állam megvásárolta a Capa-hagyatékot, szerződésben vállalt kötelezettséget egy fotóközpont létrehozására.

Az Ernst Múzeum épülete felújításért kiállt

A kormányzat a központ vezetésével Kőrösi Orsolyát, a Magyar Fotográfusok Házának jelenlegi vezetőjét bízta meg, akinek feladata a két intézmény munkájának összehangolása is.
Az új intézmény nemcsak klasszikus kiállítóhelyként fog működni. Kőrösi Orsolya 4 „küldetésszót” fogalmazott meg: kortárs, minőségi, találkozási pont és szolgáltatás. Ennek megfelelően a Robert Capa Központ kiállítóhelyként és rendezvényközpontként a kortárs szakmai közösségi központ funkcióját látja el. Már idén a névadó születésnapján, október 22-én átadják a Magyar Fotográfiai Nagydíjat, igaz valószínűleg még a felújítás alatt álló épületben. Kutatóközpontként a világhírű magyar fotóművészek munkásságát tárják fel, eredményeiket kiállításokban mutatják be, illetve a Nemzeti Múzeummal együttműködésben – a szerződés még folyamatban – közösen gondozzák a Capa-hagyatékot. A ház képzési központként is működik majd: fotórestaurátorokat és fotóriportereket oktatnak itt, valószínűleg 2014-től.



Együttműködések

Az új központtal úgy tűnik egy új magyar fotótörténeti intézményi hálózat van kialakulóban. A kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum, a MúzeumLigetbe tervezett hasonló nevű intézmény, a Robert Capa Központ és a Mai Manó Ház, valamint a Nemzeti Múzeum – hatékony együttműködés esetén – nemcsak a magyar fotográfiát, hanem a fotográfiáról szóló tudományos gondolkodást is nemzetközi rangra emelheti.
Ahogy Csorba László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója fogalmazott, a fotográfia magyarországi helyzete átstrukturálódhat, létrejöhet egyfajta egyensúly. A fotó a múzeumok számára több szempontból is lényeges. Érdekes mint tárgy, fontos lehet a képen látható információ és az esztétika is. A legnagyobb történeti gyűjteményt a Nemzeti Múzeum őrzi, de fotói jelentős részének művészi jelentősége is van. Ugyanakkor a kecskeméti és a Múzeum Ligetbe tervezett Magyar Fotográfiai Múzeum már kifejezetten művészeti szempontból gyűjt. A most létrejövő központ viszont újat ad az eddigi rendszerhez: sajtófotósokat, fotórestaurátorokat képez, díjakat ad, közösségi helyszín is lesz. A három intézménytípus együttműködése stabilitást nyújt, olyan, mint a háromlábú szék: nem borulhat fel. Ehhez azonban fontos, hogy olyan szerződés szülessen, amely megfelelően rögzíti az együttműködés feltételeit.

A múzeum varázslatos, új ruhája

Kívül- belül megújul az Ernst Múzeum

Az idén 100 éves Ernst Múzeum a kortárs művészet szellemében írt ki pályázatot dolgozói munkaruhájának megújítására, és az intézménynek helyet adó épület külső homlokzatát beborító molinó...

2012. június 06. Magyar Múzeumok Online

Bújj be a múzeum ablakán!

Összefüggő terek az Ernst Múzeumban

A Téreltérítés Munkacsoport kültéri falmászó projektje (Ernstmászás - High on Art) aktív részvételt kíván a látogatóktól, de nem mindennapi élményben lehet részük a vállalkozó szelleműeknek, ráadásul így a...

2010. szeptember 09. Sziray Zsófia

Egy jól megünnepelt évforduló

A Nógrádi Történeti Múzeum és a helyi társadalom

2009-ben az Év Múzeuma pályázaton a Nógrádi Történeti Múzeum elnyerte a bíráló bizottság elismerését.A múzeum nem épületkorszerűsítéssel, beruházással pályázott, hanem a múzeumi munkatársak és a múzeumot...

2010. május 05. Dr. Szirácsik Éva
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...