Miért tart zárva az orvostörténeti múzeum?

FELÚJÍTÁS

Aki mostanában szeretné felkeresni a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumot (SOM), zárva találja. Ok: felújítás.

Berényi Marianna 2014-02-14 08:50
Cikk küldése e-mail:

A Várkert Bazár mellett a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumot sem könnyű mostanában megközelíteni. A múzeum nem látogatható, azonban Antall József miniszterelnök egykori munkahelyén komoly munkálatok folynak. Varga Benedeket, az intézmény főigazgatóját kérdeztük!

Fotó: Műemlékem.hu

 

– Miért nem látogathatók a SOM kiállításai?

– A Várkert Bazár felújítása és a környék építészeti rekonstrukciója indokolta, hogy a kormány elrendelje a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum homlokzatának felújítását. A munkák miatt az épület keleti oldalán lévő kiállításainkat le kellett bontanunk. A látogatók nem tudnának mit nézni, és a lebontott részek műtárgyai, installációi jelenleg a kiállítás többi részében vannak felhalmozva.

– Milyen mértékben érinti ez a múzeum épületét?

– A felújítás a 19. század eleji homlokzat helyreállítására szorítkozik, mindez azonban a falak alapos szigetelésével és teljes homlokzati ablakcserével jár együtt. Az új homlokzat nemcsak elegánsabb lesz a réginél, hanem a szigetelés miatt időtállóbb és korhűbb is.

– Mikor került sor utoljára hasonló beruházásra?

– Közel fél évszázada, az épület 1962–1965 közötti felújítása óta ilyen mértékű építészeti beruházásra nem került sor. Bízunk benne, hogy az új homlokzat kárpótolni fog bennünket a két és fél hónapos kényszerszünetért, s hogy az első negyedév kiesett látogatószámát az év során, részben a Várkert Bazár remélhetőleg nagyszerű attrakciói miatt pótolni tudjuk. Abban is bízunk, hogy a homlokzat nagyon indokolt rendbehozatala után az épület belső felújítása is előbb-utóbb megkezdődhet, hiszen az 1960-as évek elején évi maximum 2-3000 látogatóra tervezték az épület terhelését, s ennek az utóbbi években kilenc-tízszerese keresi fel a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumot. Sőt az 1960-as évek elején egészen más funkciókat vártak el egy múzeumépülettől, mint ma. Foglalkoztató termek, előadóterem, kávéház, múzeumbolt, hogy csak néhány olyan funkciót említsek, amelyek a SOM-ban szűkösen, kényszermegoldásokkal, vagy sehogyan sem találhatók meg, a zsúfolásig telt raktárakról és munkaszobákról nem is beszélve. Egyelőre a jövő titka, hogy mikor és hogyan kezdődhet meg a belső felújítás.

– Mikor nyílik meg a múzeum? Milyen újdonságra számíthatunk?

– A beruházást az építővállalatnak április első hetéig át kell adnia. A kiállításokat valószínűleg csak ezt követően nyitjuk meg. Ha módunk lesz rá – ez a munkák ütemezésétől függ – természetesen minél előbb megtesszük. Felújított állandó kiállításunk mellett április közepén, még húsvét előtt nyitjuk az ollók történetével és designvilágával foglalkozó időszaki kiállításunkat, amelyet a MOME Koós Pál vezette hallgatói csoportjával közösen rendez kolléganőm, dr. Kótyuk Erzsébet, akinek munkáját Torma Judit főrestaurátor, Kómár Hanna múzeumpedagógus és Blahák Eszter fotós segíti. A „Vágod?” című kiállítás a vágás technológiájának fejlődését foglalja össze röviden, bemutatja az ollók funkcionális változásait az évszázadok során, és bemutatja a MOME hallgatói által a tavalyi tanévben tervezett ollókat. A kiállítás tehát nemcsak a bemutatás érdekében használja a kortárs design tudását, szemléletét, hanem maguk a tárgyak is ezt képviselik, és az anyag feldolgozása is ilyen szempontok alapján történik. A kiállítás szemlélete elsősorban nem történeti, eszköztörténeti (bár az orvosi vagy kerti ollók fejlődéséről is sokat megtudhatunk), hanem a funkcionalitás oldaláról, a funkciók mögött megbúvó tudás, például a sebészeti tudás szempontjából vizsgálja a tárgy fejlődését. Bár a MOME-val nem először dolgozunk együtt ,még sosem rendeztünk ilyen tárlatot, ezért én is kíváncsian várom mindig az újabb konzultációkat és a végeredményt.

A megszállottság metonímiája

A SEMMELWEIS IKON

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum időszaki kiállítása ezúttal a névadó orvos, Semmelweis Ignác különös alakja köré épül.

2013. október 10. Hermann Veronika

A kis nagy múzeum

Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár

AZ Év Múzeuma díj idén Budára került, egy olyan intézménybe, amely az elmúlt években kreatív újdonságokkal állt elő.

2011. május 05. Frazon Zsófia

A sebesült Görgey

Ezerszer elmondott történet rendhagyó előadásban. December elején nyílt a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum új időszaki kiállítása, amely Görgey Artúr tábornok fejsebén keresztül mutatja be a 19. század...

2011. február 02. Szabó László
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...