Új kiállítás a Madách-kastélyban
IRODALOM
Elkészült az az állandó kiállítás a szlovákiai alsósztregovai Madách-kastélyban, amely kiemeli Az ember tragédiája legfontosabb gondolatait, bemutatja Madách Imre 19. századi környezetét.
Az Óh, hol vagyok, hol vannak álmaim? című új kiállítás két részből áll. Az első egység képzőművészeti eszközök, színpadi díszletek segítségével a kastély falain belül zajló életet mutatja be, valamint ezzel egyidejűleg azt a környezetet, amelyben a Tragédia megszületett.
Madách dolgozószobája, az ,,oroszlánbarlang'', itt írta a Tragédiát
Alsósztregova, Madách-kastély
Láthatóak a berendezett, történelmi portrékat, képeket, családfát tartalmazó szalonok, ahol a Madách-család egyes generációi éltek, a kastély folyosóján pedig Az ember tragédiája 15 színének Zichy Mihály, Kass János és Nagy Zoltán grafikáiból összeállított értelmezése tekinthető meg.
A tárlat látogatói megismerhetik a Madách Imre életével és életművével foglalkozó kutatások eredményeit, mindezekről két monitoron kapnak információkat.
Az állandó kiállítás második része Az ember tragédiája, ahol mind a 15 színből kiemelik a drámai alkotás legfontosabb gondolatait.
Az öt egymásba nyíló szoba révén - amelyeken keresztül rálátni egészen a londoni kép falfestményre - megnyílik a Tragédia végtelenség érzését előidéző világa. Mindegyik termet rendhagyó tapéta borítja, melyeken a kézirat szövegének részletei találhatók a falaktól a mennyezeten, függönyökön keresztül egészen az utolsó teremben elhelyezett, kihangsúlyozott záró mondatig.
A padlón színes sáv mutatja a tárlat megtekintésének irányát, és kíséri végig a nézőt a Tragédia színein.
A kastélyban múzeumpedagógiai részt is kialakítottak gyerekek és fiatalok számára. Bemutatják a háromnyelvű, Madách Imréről szóló honlapot, amelyet közösen hoztak létre a Magyar Tudományos Akadémia és A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának munkatársai.
A kiállítás szlovák és magyar nyelvű, a látogatókat szlovák, magyar, angol és német nyelvű hangos kiállításvezető segíti.
Az alsósztregovai kiállítást Stefan Holcik, Kovács Anna, Praznovszky Mihály és Jarábik Gabriella rendezte.
A tárlat létrehozását a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma, valamint Magyarországról az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is támogatta.
Fotó: Mek.oszk.hu