Rekord Debrecenben

ETHNO-TREZOR

Tegnap a Déri György népművészeti gyűjteményéből rendezett Ethno-Trezor kiállítás ötvenezredik látogatóját köszöntötték.

MTI 2014-10-15 08:34
Cikk küldése e-mail:

A kiállítás ötvenezredik látogatóját Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkár és Angi János múzeumigazgató kedden délután a debreceni Déri Múzeumban köszöntötte. Bólya Anna Mária, a Magyar Táncművészeti Főiskola zeneelméleti és tánctörténeti oktatója, a Debreceni Egyetem néprajzi tanszékének PhD-hallgatójaként jár rendszeresen a cívisvárosba, most először kereste fel a Déri Múzeumot.

 

 

Rendkívül érdekes a kiállítás, amely múzeumban szokatlan módon dolgozza fel és láttatja a néprajzi kincseket, s a fiataloknak is különleges látványosságot kínál - összegezte véleményét a tárlat megtekintése után az ötvenezredik látogató.

A kiállítás valóban meghökkentő módon dolgozza fel a múzeum névadójának néprajzi hagyatékát: hatalmas stilizált trezorajtón léphet be a közönség a szokatlan látványelemekben, különleges installációkban gazdag, Ethno-Trezor című tárlatra.

A múzeum névadójának, Déri Frigyesnek a testvére által Debrecennek 1937-ben felajánlott gyűjteményt hetven évvel ezelőtt láthatta utoljára a közönség, azóta a múzeum raktáraiban pihentek az értékes darabok.

Déri György egykori tüzértiszt a történelmi Magyarország teljes területéről, az egész Kárpát-medencéből gyűjtötte össze kétezer darabból álló kollekcióját, amelyből négyszázat állítottak ki különleges körülmények között.

Az 1706 és 1930 közötti viseleteket, használati és emléktárgyakat olyan látványos installációkban helyezték el, hogy a ma embere is közelebb kerülhet a letűnt korok világához. A Bútorok tánca installációban például faragott székek hullámzanak a falon tányéros mennyezet és kerámiafal előtt. Nagy sikere van a látogatók körében a Fókuszban elnevezésű teremnek, ahol négy tájegység - Kalotaszeg, Kalocsa, Matyóföld és Sárköz - eredeti népviseleteit mutatják be a plafonról lelógó, átlátszó gömbökben himbálózó bábukon. A falakon pedig hatalmas kör alakú vitrinekben úgy mutatják be a ruhákhoz tartozó szoknyákat, ahogy azokat egyébként csak madárperspektívából lehetne látni a táncoló-pörgő lányokon.

A Divatban című szobában pedig azokat a modern ruhadarabokat tekinthetik meg az érdeklődők, amelyeket a népi viseletek ihlettek. A kiállítás november 30-ig lesz látható Debrecenben, azt követően szeretnék több hazai múzeumban is bemutatni.

Képkutatás

TOLVALY

A Ludwig Múzeum Tolvaly Ernő-kiállításáról, a Csodálatos rendszerről már második kritikánkat olvashatják.

2014. október 10. Götz Eszter

A Déri Múzeumba olvad a Modem!

DÖNTÉS

A minisztérium rábólintott a beolvasztásra. A 26 Modem-dolgozóból 19-et vennének át a Déri Múzeumba. Az átalakítás célja a hatékonyabb finanszírozási rendszer.

2014. szeptember 09. Dehír

A MODEM igazgatója az intézmény megszüntetéséről

KÖZLEMÉNY

"Az intézkedéstervet sietősen elhibázottnak, indoklását pedig különösen kétségesnek tartom" - nyilatkozta Kukla Krisztián.

2014. július 07. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...