Megújult a MNM Balassa Bálint Múzeuma Esztergomban

LÁTVÁNYTÁR

Nem a Duna Múzeum az egyetlen közgyűjtemény Esztergomban, amely látványraktárral büszkélkedhet.

Dr. Tari Edit 2015-02-12 13:29
Cikk küldése e-mail:

„A múlt nem halt meg, hanem hat reánk...”

(Babits Mihály)

 

Vadonatúj, frissen megnyílt Látványtárunkkal új, értékes színfolt került Esztergom kulturális palettájára. Gazdag gyűjteményünkből bőséges válogatást mutatunk be esztétikus, interaktív, színes környezetben. Forgó vitrin, forgatható tengerjáróhajó kormánykerék, érintőképernyős információs pult, néprajzi kisfilmek és korabeli fotók teszik a vizuális élményt a látogatóknak izgalmassá. Az új megmutatkozást az Európai Uniós TIOP pályázatnak és a támogatásként kapott 65 millió Ft-nak köszönhetjük. Ebből a támogatásból a 18. századi copf stílusú műemléképület rossz állapotának teljes belsőépítészeti felújítását is el tudtuk végezni a látványtári 180 m2-en.

 

 

A Látványtár célja

Az 1894-ben alapított Balassa Bálint Múzeum több mint 220 ezres gyűjteményével nemcsak a város múzeumai közül emelkedik ki, hanem múzeumunk Komárom-Esztergom megye és a kistérség legnagyobb közgyűjteménye is. Nemcsak a nívós régészeti leletek kiemelkedőek, hanem az érdekes történeti, néprajzi, képző- és iparművészeti, természettudományi anyag is. Különleges és számottevő műtárgyai az idejétmúlt állandó kiállításban nem mutatkoztak meg igazi valójukban. Ebben a hatalmas műemléképületben ezt megelőzően soha nem volt még kiállítás.

 

A 2008-tól megindult színvonalas múzeumpedagógiai foglalkozások és programok során már megfogalmazódott az igény, hogy a raktárainkban bedobozolt, a nagyközönség számára hozzáférhetetlen kincseinket megmutassuk, és lehetőséget adjunk a város és környéke lakóinak, iskolásoknak és felnőtteknek egyaránt, hogy múltuk komoly értékeit megismerhessék. A másik, nem elhanyagolható szempont volt zsúfolt raktáraink tehermentesítése. A gyűjteményi raktárakból kikerülő, nagy mennyiségű műtárgy felszabaduló helye komoly tárolási kapacitásnövekedést jelent. A fontos szakmai szempontok körét tovább szélesíti, hogy a – látványtár kialakításához kötelezően készítendő – digitális archívummal múzeumunk 2012-ben, kis lépésekben megkezdett digitalizálási munkája is hatalmas ugrást könyvelhet el.

 

Nem titkolt célunk a látogatószám növelése sem, hisz Esztergomban, ebben a kiemelkedő történelmi hagyományokat és műemlékeket ápoló városban az iskoláknak nyújtott szolgáltatások mellett a kirándulóknak, turistáknak látogatóknak is komoly kulturális értékeket tudunk most már megmutatni. Részt kívánunk venni az értékek megőrzésében, megmutatásában, így nemcsak megtekinthetőek a beszédes tárgyak, hanem számos múzeumpedagógia programmal segítünk, hogy egy olyan generációt nevelhessünk fel, akik büszkék városuk, szűkebb régiójuk múltjának kincseire.

 

A Látványtár kialakítása

A funkcióváltást megelőzően korábban itt raktárak, tároló helyiségek és kis adattári szoba, használaton kívüli apró teakonyha, fürdőszoba volt található. A megviselt állapotú épületszárny alapvetően új tartalommal került felújításra, összesen 10 helyiségben: négy kiállítótér és egy új kisméretű raktár, valamint a kiszolgáló helyiségek (férfi-női/mozgássérült mosdó, ruhatár, folyosó, közlekedő, pénztárfülke). A múzeum akadálymentes megközelítését lépcsőjáróval biztosítjuk.

 

A látványtári helyiségek egy időben 15-30 fő látogatására alkalmasak. Mivel a múzeumpedagógiai foglalkoztató kialakítására a múzeum másik, néhány házzal távolabb elhelyezkedő épületében tudtunk csak helyet biztosítani, a múzeumpedagógiai helyiség a látványtár érintőképernyős információs pultjával – a tervek szerint – közvetlenül fog interneten kommunikálni. A látványtárban a kisiskolások párnákon tudnak helyet foglalni. Ebben az esetben 15-16 fő az optimális csoportlétszám.

 

 

Boltíves szobánkban (Bútor- és könyvkiállítás) festőrestaurátori munkát kellett végeztetnünk, így sikerült az építészeti elemeket keretező, korabeli sávos festést retusálva, kiegészítve felújítanunk. Ennek az „antik” építészeti elemnek a segítségével sikerült a látványtár patinás régi szobájának új életet adni.

 

A teljes látványtárban korszerű biztonságtechnikai elemek kerültek beépítésre. A műtárgyakat tartalmazó terek megfelelő hőmérsékletét és páratartalmát a múzeum évek óta figyelemmel kíséri, ezt a feladatot a látványtárban is folytatjuk. A szükségleteknek megfelelően helyeztünk üzembe három darab mobil párátlanító készüléket. A látványtárba kizárólag tisztított, konzervált, restaurált és muzeológiailag feldolgozott (szaknyilvántartásba vett, szakmai revízión átesett, digitális fotózással archivált, számító- gépes nyilvántartásba rendezett) tárgyak kerültek.

 

A kiállított műtárgyállomány bemutatása

Kiállítási koncepciónk lényege, hogy a legszebb és a legérdekesebb tárgyainkkal oktatási, kulturális, esztétikai és nem utolsósorban szórakozva tanulási lehetőségeket biztosítsunk. Ezért szinte minden fontosabb gyűjteményi szakág megmutathatja magát a látványtárban. Nem célunk minden történeti kor didaktikus bemutatása, hanem fentebb idézett mottónk szellemében a letűnt korok kézműves/művész alkotói előtt hajtunk fejet, szellemi és tárgyi örökségünk továbbélését hangsúlyozzuk. Tesszük mindezt úgy, hogy szemet gyönyörködtető műtárgyainkat virtuális megjelenítésbe is felöltöztetjük. A kiválasztott leletegyütteseket kronológiai sorrendben állítottuk ki.

 

Mivel nagyon színvonalas és sokrétű a gyűjteményünk, a látványtár pedig viszonylag kis terekkel rendelkezik, ezért különlegességét elsősorban a tárgybőség nyújtja. A LÁTVÁNY szó jelentését szó szerint vettük, így a látványtár erős vizuális élményt nyújt, és a sok tárgy okozta első megrendülésből a tárgyak szépsége és különlegessége szerez újabb élményt az ide látogatónak. Közel 1900 darab műtárgy és 2000 könyv került a látványtár polcaira és termeibe.

 

A Látványtár modern és antik részre tagolódik. A modern rész a Régészeti/Történeti és a Néprajzi látványtár, itt körben a falak mentén biztonsági üvegből egyedileg gyártott vitrineket helyeztünk el, fa hátfallal, előoldali nyitási lehetőséggel. Aki már rendezett kiállítást vitrinekben, az tudja, hogy ez mekkora nagy szó! A vitrineknél a teljes átláthatóságra törekedtünk, ezért mind az oldalfalak, mind a polcok biztonsági, ragasztott üvegből készültek. A kisebb-nagyobb műtárgyemeléseket átlátszó plexivel oldottuk meg, melyeket egyedileg terveztünk a tárgyakhoz. A vitrinek belső, ledes világítást kaptak, a különlegesebb tárgyak vitrinenként 2-3 spotfénnyel megvilágítva. Vitrinméretek: 6 cm fém lábazat, 214 cm magas üveg vitrin, felette 50 cm opálüveg világító sáv. Az üvegvitrinek felett kialakításra került opálos üvegtáblákon nagyított tárgyfotók kaptak helyet.

 

A látványtárba belépés előtt – már a kapualjban - tájékoztató felirat és piktogramos térkép igazítja el a látogatót a látványtár használatáról. Több példányban, négy nyelven (magyar, angol, német, szlovák) összefoglalót is biztosítunk a látogatóknak, amelyek rövid leírásokat tartalmaznak a tárgyegyüttesekről, és hazavihetőek.

 

Képzőművészeti látványtár

A képzőművészeti gyűjtemény 19-20. századi festményei korszerű, helytakarékos, gördíthető rácsfalon kerültek tárolásra/bemutatásra. Mivel a helyiség csupán 22 m2, gondosan terveztük meg a rácsfalak méretét. A 30 db gördíthető rácsfal mindkét oldalára lehet képeket akasztani. Ezek összesen 360 m2 tárolófelületet biztosítanak, melyen bekeretezett festménygyűjteményünk kb. 95 %-át (közel 400 db-ot) el tudtuk helyezni. A helytakarékos rácsfal használata ugrásszerű fejlődést jelent festményeink korszerű és műtárgybarát tárolásában. A rácsfallal szemközti falfelületen helyeztük el Bajor Ágost esztergomi utcaképekről a 20. század első felében készített, színezett grafikáit és mandarin-jelmezes önarcképét.

 

A gyűjtemény digitális változata és a képekre vonatkozó információk az érintőképernyős IKT pulton érhetőek el. A képzőművészeti látványtár biztonsági okokból csak szakvezetéssel vagy kezelő személyzettel látogatható. A képzőművészeti tár ajtajának belső felén a festményekről, grafikákról papír alapú négy nyelvű információt olvashatnak és vihetnek el a látogatók.

 

Régészeti/történeti látványtár

A szimmetrikus helyiség 30 m2-ét az ajtóval szemközt, középen elválasztott, térbenyúló üvegvitrinnel választjuk tematikailag két részre (régészet – történelem). A két déli fekvésű, utcára néző ablakon színes metszetfotókkal díszített rolós molinó gondoskodik az árnyékolásról és hőszigetelésről. Minden ábrázolást gyűjteményünkből válogattunk. A régészeti vitrin a török korral ér véget, ezért a mellette lévő molinóra török kori metszeteket tettünk, a történeti rész a hajómakettekkel ér véget, ezért a mellettük lévő rolós molinóra vitorlás hajók korabeli metszeteit raktuk. A molinó mögött található a radiátor, ezért a képeket úgy szerkesztettük, hogy bár a molinók felső harmada a téli állásában feltekerve nem látszik, de az ábrázolás így is értelmezhető.

 

 

 

Infokommunikációs pult (infopult)

Az érintőképernyős infokommunikációs pult az „osztóvitrin” végén, a terem közepén helyezkedik el. Az infopulton mind az öt gyűjteménytípus (régészet, néprajz, hajók, bútor/fegyverek/könyvgyűjtemény, képzőművészet) teljes tárgyi anyaga, digitális tartalma feltöltésre került. A hajók esetében a legszebb modellekről körbeforgatható tárgypanorámás felvételt is készítettünk. A kiállított tárgyakat a vitrinekben vagy – például bútorok esetében – a tárgyakon elhelyezett sorszámok alapján lehet megkeresni az infopultban. E katalógus a tervek szerint interneten is elérhető lesz.

 

Az infopultban kapott helyet a „Hajómakettek” fül alatt egy világtérkép is, melyen láthatók a látványtárban szereplő hajómakettek, illetve az eredeti hajók készítési vagy használati helye.

 

1. Régészeti tár

Az ajtón belépő látogató jobb kéz felől először a válogatott régészeti műtárgyakkal találkozik. A forma és díszítés gazdagsága erős optikai hatást gyakorol – ez volt a célunk - így a látogató láthatja a régmúlt korok kézműveseinek ügyességét, a formák és a mintakincs gazdagságát.

 

A leletegyüttesek jobbról-balra haladva, kronológiai sorrendben kerültek bemutatásra, a neolitikumtól a török kor végéig (kb. i.e. 5000 – 16-17. század). Válogatásunk lényeges szempontja volt, hogy a legszebb vagy legérdekesebb, ép (vagy kis mértékben kiegészített), esztétikailag is élményt nyújtó tárgyakat, zömmel kerámiát, kisebb részben fémeket, ékszereket, köveket stb. mutassuk meg. A háromosztású régészeti vitrin három fő korszakot (őskor, római kor, középkor / török kor) rejt magában. A vitrinek teljes előoldala nyitható, ami lehetőséget ad a bemutatási koncepció megváltoztatására, a vitrinek tartalmának későbbi könnyű átrendezésére.

 

 

A régészeti vitrinben mindösszesen 504 db tárgyat helyeztünk el, alaposan végiggondolt szempontok szerint. Így a négy polcon a tárgyak a legsűrűbben a két középső polcon, szemmagasságban találhatóak, rendszerint 3-4 sorban. A vitrinek fölötti opálüvegeken ásatási fotókat, és erős nagyításban apróbb tárgyakat (pénzek) tettünk ki, illetve egy különleges római kori ládaveret grafikai rajzát.

 

2. Történeti látványtár

A terem közepén található vitrin ad helyet a fegyvergyűjteményünk legszebb darabjainak. Az 1. világháború 100 éves évfordulójára emlékezve tettük ki az alsó polcra gyűjteményünkből a német és cseh sisakokat (7 db). Ehhez kapcsolódóan az infopulton külön részletes írás is olvasható.

 

Múzeumunk történeti gyűjteményébe 1962-ben került be Nagy Sándor tengerészkapitány hagyatéka. Ez számos történeti korból és világtengerről származó hajómakettet, dísztőrt, vitorláshajókról készült metszeteket, hajólámpákat, kormánykereket, tengeri állatok maradványát stb. tartalmazta. A nagyterem másik felét ez a gyűjtemény foglalja el. A két nagy vitrinben összesen 45 db hajómodellt állítottunk ki, valamint hat darab eredeti hajólámpát, tengerészeti kapitányi dísztőrt, tengeri csomófajtákat és dekorációnak szintén a gyűjteményből származó kagylókat, csigákat, gömbhalat. A hajómakettek Európa és Ázsia vizeiről származnak, a kezdetektől a 19. századig.

 

 

A sarokvitrin különlegessége, hogy középső része – egy kis motor segítségével –körbeforog. A gyermekek kedvéért a forgó polcok magasságát a 3 és 10 éves gyerekek magasságához igazítottuk. Itt kaptak helyet az „apróságok”, azaz a kisméretű, arasznyi hajómakettek, a kis kagylók.

 

A gyűjtemény további részét képezi néhány eredeti tengerjáró hajóról származó, nagyméretű műtárgy, mint a vasalt kormánykerék, a nagyméretű álló iránytű és két darab öreg mentőöv. Ezeket nem a vitrinben, hanem a folyosón, a falon helyeztük el. A kormánykereket forgatni is lehet, az illúzió kedvéért egy nagy tengeri posztert helyeztünk mögé a falra. Így a gyerekek – ha csak kicsit is – de átélhetik a kormányzás élményét.

 

Néprajzi látványtár

Ennek a látványtárnak a kialakítása nem tér el lényegesen az előzőekben bemutatott helyiség kialakításától. Kis mérete (14 m2) miatt fontos volt, hogy összenyissuk a szomszédos teremmel. Az üvegvitrinek sora itt is folytatódik.

 

A Néprajzi látványtárban tekinthetik meg a látogatók az MNM Balassa Bálint Múzeum gyűjtőterületéről származó szakrális kisemlékeket, polgári órákat, valamint kismesterségek emlékanyaga (kékfestő, mézeskalácsos), kulacsgyűjteményt, népviseletbe öltözetett babák is bemutatásra kerültek. Az ablakot takaró rolós molinón mézeskalácsos üzlet bejárata, piaci sátor, az esztergomi kékfestő műhelye és a fazekas cégér látható.

 

Témájánál fogva itt került bemutatásra a régészet és néprajz közötti határterület emlékanyaga, az esztergomi Fogadó 1700-as években használt edényei. A tárgyak ásatás során, a földből kerültek elő Esztergom városában. Tartalmaznak főző- és tálalóedényeket. Nemcsak háromlábú nyeles fazekak, hanem bögrék, tálak, csészék, korsók, tejes kancsók is szerepelnek köztük. Számos szép habán díszkerámia is gazdagítja a kiállított emlékanyagot, összesen 140 db edény.

 

A hosszabbik fal vitrinjébe beépített LED TV került, izgalmassá téve a látogatóknak a kis helyiség terét, ugyanakkor helyigény nélkül. A fotókon a gazdasági év eseményei (aratás, szántás, szüret), népi ünnepek (szüreti felvonulás, búcsú és búcsújárás stb.), nép- viseletek, mesterségek folyamatban és mesterségek eszközei, az emberi élet fordulóihoz kötődő események (születés, temetés), házbelsők és népi építészet részletei, régi gazdasági udvarok és pincesorok láthatók.

 

Bútor / könyvgyűjtemény látványtár

A boltíves szoba mérete 28,6 m2. A téglalap alakú szoba bejárata a sarokban helyezkedik el. A műtárgyak kordonnal vannak elválasztva a látogatóktól. Az MNM Balassa Bálint Múzeuma rendkívül szép intarziás és faragott bútorokat őriz gyűjteményében, melyekből számos csodaszép példányt állítottuk ki. Mivel a bútoroknak nagy a helyigénye, így a legrégebbi bútorok bemutatását választottuk ki gyűjteményünkből. A boltíves szoba két íves lezáródású falát teljes szélességében és magasságában, követve az íves boltozat szélét, beépítettük archaizáló, de újonnan készített könyvszekrényekkel. A könyvespolc biztonsági és műtárgyvédelmi okokból üvegajtóval ellátottak, zárhatóak. A könyvszekrény körbeépíti a nyílászárókat. Az egyik oldalon, ahol a hátsó raktárhelyiség nyílik, tapétaajtót terveztünk a modern raktárajtó elfedésére. Erre került a muzeális könyvgyűjteményt 1844-ben Esztergom városának adományozó Helischer József (1779-1844) végrendeletéből kifotózott részlet, a szöveg egy jól olvasható része kinagyítva és két könyvrészlet fotóval.

 

 

A könyvszekrényekben került bemutatásra a különleges muzeális könyvgyűjtemény tekintélyes része (2000 db). Kutatók számára – engedéllyel – a könyvek megtekinthetőek. A kimaradt köteteket a szomszédos raktárszoba polcain helyezzük el. A könyvgyűjtemény, mely a város tulajdona, tartós letétben van intézményünk kezelésében, a gyűjtemény maradékának restaurálását még végezzük, így próbálunk segíteni Esztergom városának az értékes könyvek megmentésében. A gyűjteményben ősnyomtatvány, kódex és számos értékes történeti mű található.

 

Raktárszoba

A Bútor/Könyvgyűjtemény látványtárból nyíló kb. 15 m2-es helyiség nem látogatható, raktár céljára alakítottuk ki. Ebben a helyiségben helyeztük el a funkcióváltás miatt kikerülő Régészeti Adattár iratanyagát, a képzőművészeti raktár grafikai, fotó és kisplasztikai tárgyait, kisebb szobrait, a Helischer-könyvgyűjtemény maradék példányait. Ebben a raktárhelyiségben is gondoskodtunk a szakszerű tárolásról, műtárgyvédelemről és biztonságtechnikai berendezésekkel védjük az itt elhelyezett műtárgyakat.

 

Múzeumpedagógia

A két múzeumpedagógus kollégánk által kidolgozott látványtári programok nagyon népszerűek a gyermekek körében. Ezekről részletes információt honlapunkon olvashatnak.

 

Nyitva tartás: november 1-től március 31-ig keddtől-vasárnapig 10-16 óráig, április 1-től október 31-ig keddtől-vasárnapig 10-18 óráig.

Hogyan raktározunk mi?

LÁTVÁNYTÁR

Esztergomban a tavalyi év végén két látványraktár is nyílt. Elsőként a Duna Múzeum Látványtárát mutatjuk be.

2015. február 02. Horváth István

Gratulálunk a díjazottaknak!

DÍJ

A Múzeumpedagógiai Nívódíj 2014. évi díjazottjai a szeptember 29-i Múzeumpedagógiai Évnyitón vehették át a díjakat az EMMI és a MOKK képviselőitől. A pályázatokat a bíráló bizottság tagjai...

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Szent István lovagjai - Kalandvár

PÁLYÁZÓK - MNM BALASSA BÁLINT MÚZEUM

Idén két esztergomi intézmény is pályázik a Múzeumpedagógiai Nívódíjra. Elsőként a Balassa Múzeum programját mutatjuk be.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...