Magángyűjtők és múzeum

PÁRBESZÉD

Párbeszéd címmel indított programsorozatot a Postamúzeum azzal a céllal, hogy a gyűjtők és a muzeológusok, a magángyűjtemények és a múzeumok képviselői számára teremtsen fórumot a kölcsönös szemléletformálásra és kapcsolatépítésre.

Kisfaludi Júlia 2015-05-13 08:32
Cikk küldése e-mail:

Az elképzelés szerint olyan témák kerülnek a fókuszba, amelyek minden múzeumi szakembert és gyűjtőt érdekelnek, függetlenül attól, hogy természettudományi vagy néprajzi, technika- vagy ipartörténeti jellegű a gyűjteménye, hogy papírból vagy fémből készült műtárgyakat őriz, hogy helyigénye egy szekrény, vagy több száz négyzetméter. A március 9-én megtartott első fórumon Buzinkay Péter a Forster Központ Műtárgyfelügyeleti Irodájának vezetője Magángyűjteményekről – hivatalosan címmel tartott bevezető előadást, amely a kulturális javak forgalmára és védelmére vonatkozó jogi szabályozásokról, eljárásokról, szervezetekről szólt. Részletesen ismertette a védetté nyilvánítási és kiviteli engedélyezési eljárást, bemutatta az Egységes Műtárgy Tárat, a gyűjtők számára kidolgozott és javasolt nyilvántartási adatlapot és az új kiadású Műkincsem van, mit tegyek? című kiadványt. Az előadást követő kérdésekből és hozzászólásokból kiderült, hogy egyrészt valóban hiányos a gyűjtők ismerete a hatóság munkájáról, ebből fakadhat bizalmatlanságuk is, másrészt a gyűjtők saját tevékenységük elismerését, támogatását várják a hivatalos muzeológiától. Néhány az elhangzott kérdésekből: Mi a műtárgy? Miért kell díjat fizetni a Közérdekű kulturális érték nyilvántartásba vételekor? Mit lehet tenni a közterületen álló, senki tulajdonát nem képező műszaki emlékek pusztulása ellen? Megvédhető-e egy életen át létrehozott, unikális darabokat is tartalmazó gyűjtemény az állami elővásárlással? Emeli-e a gyűjtemény értékét a védetté nyilvánítása, járhat-e ez adókedvezménnyel?

Az április 23-án lezajlott második találkozás kevesebb résztvevővel ugyan, de még aktívabb párbeszédet eredményezett. Köszönhető volt ez Kiss Imrének, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatójának Tíz év tapasztalatai, valamint Tóth Györgynek Jó a jobbnak ellensége? Magángyűjtemény és múzeum egy mérnök gyűjtő szemszögéből című előadásának. Mindketten személyes példájukon keresztül számoltak be muzeológusi és gyűjtői filozófiájukról és gyakorlatukról, gyűjtők és múzeumok közötti kapcsolatépítésükről, sikereikről és tapasztalataikról. Ezen a második alkalmon konkrét célokat is megfogalmaztak a jelenlévők, mint például egy gyűjtői adatbázis építése.

A következő alkalomra június 3-án, szerdán délután kerül sor.

Egy mecénás szempontjai

Beszélgetés Richard de Ungerrel

Mire gondol egy külföldi magángyűjtő, amikor egy magyar múzeumot támogat? Meglepő válaszok, szokatlan stratégia: Richard de Unger

2011. november 11. Gebauer Hanga Klára

Robbanás előtt a műszaki örökség?

"Hogy unokáink is lássák" - fogalmazta meg a műszaki emlékeket őrző köz- és magánintézmények, alapítványi múzeumok, magángyűjtők számára a Reneszánsz Évben meghirdetett pályázat...

2009. október 10. B. Varga Judit

A különc császár tárgyai

PRÁGA

Időszaki kiállítás II. Rudolf egykori prágai gyűjteményének cseh magángyűjteményekben lévő műtárgyaiból

2015. március 03. Dr. Papházi János
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...