Mi dolgunk a budapesti világörökséggel?
WORKSHOP
Workshopot és szakmai fórumot szervez a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete (KÖME)2015. június 13. és 15. között.
Magyar Múzeumok Online |
2015-06-03 10:15 |
A projektről
Tudják-e vajon a budapesti világörökségi területeken járók, hogy az éppen megcsodált vagy akár nap mint nap látott épület, látkép, utca, műemlék a világörökség része? Mi ösztönzi őket arra, hogy itt töltsék szabadidejüket és vajon szerepet játszik-e ebben az UNESCO világörökségi cím? Egyáltalán: mennyire látható a budapesti világörökség mint kulturális és turisztikai védjegy?
A Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete (KÖME) hosszú távú projektet indított azzal a céllal, hogy civil szakmai oldalról támogassa a budapesti világörökségi területekhez tartozó kezelési terv előkészítését és összekapcsolja a témában érdekeltek különféle csoportjait. A kezelési terv elkészítéséről a világörökségről szóló 315/2011 számú kormányrendelet alapján a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ gondoskodik, és ez a folyamat várhatóan 2016 júniusában zárul le.
A Forster Központtal való együttműködés első állomásaként a KÖME workshopot és szakmai fórumot szervez, amely 2015. június 13. és 15. között zajlik Budapest utcáin és a Közép-Európai Egyetemen (CEU).
A workshopot John Veverka (USA), az örökséginterpretáció egyik úttörője és világhírű képviselője vezeti (jelentkezni június 8-ig lehet, a felhívást lásd itt). A kétnapos műhelymunkát szakmai fórum zárja le, melyet 2015. június 15-én tartanak a Közép-Európai Egyetem (CEU) Kulturális Örökség Tanulmányok programjával (Cultural Heritage Studies) együttműködésben. A fórum célja, hogy párbeszédet indítson el azzal kapcsolatban, vajon a látogatók motivációinak ismerete és a lakók megszólítása mennyiben tudja segíteni a budapesti világörökség fenntartható kezelését és bemutatását. A szakmai fórum programját lásd itt.
A projekt együttműködő partnerei: KON-TIKI Interpretive consultation, training and evaluation (DE), Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ (Budapest Világörökségi Gondnokság), Közép-Európai Egyetem (CEU) Cultural Heritage Studies Program, valamint a projekt során csatlakozó civil szervezetek, lakók, örökségi szakemberek.
Támogatók: Az Egyesült Államok Nagykövetsége Budapest, Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány (DBU)
Bővebb információ itt érhető el.
Az Egyesületről
A Kulturális Örökség Menedzserek Egyesületét (KÖME) Magyarország különböző részein tevékenykedő fiatal szakemberek alapították 2012-ben. A KÖME célja, hogy olyan felületeket hozzon létre, melyeken keresztül a kulturális és természeti örökséghez kapcsolódó szakterületek képviselői találkozhatnak, partnereket kereshetnek, eszmét cserélhetnek, képezhetik magukat és az egyesület céljaival összhangban álló saját projekteket valósíthatnak meg.
A KÖME szerint az örökségként értelmezett értékek nem létezhetnek a nélkül a közösség nélkül, mely ezeket a magáénak vallja. Fontosnak tartják ezért olyan programok szervezését és olyan kommunikációs csatornák létrehozását, melyek segítenek felfedezni, értelmezni, értékelni és használni a közös örökséget.
A KÖME tagsága sokszínű, van köztük építész, régész, tájépítész, jogász, közgazdász, pedagógus, történész, művészettörténész, dramaturg és néprajzkutató is. Az egyesülethez szervezetként és magánszemélyként is lehet csatlakozni. A következő hetekben az alábbi témák kapcsán publikálnak cikkeket honlapjukon:
*A budapesti világörökséghez kapcsolódó kezelési tervről és a KÖME valamint a civilek lehetséges szerepéről
*A 2015 tavaszán végzett előzetes felmérésről, melynek során a KÖME tagjai és önkéntesei a budapesti világörökségi területeken keresték a világörökség brand megjelenését