Eger egy éjszaka alatt bevehető
MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA 2015
Zsúfoltnak találod a budapesti programok helyszíneit a Múzeumok Éjszakáján? Utazz vidékre, kedvezménnyel! 2015 kiemelt helyszíne: Eger.
Magyar Múzeumok Online |
2015-06-10 11:20 |
2015-ben nemcsak kiemelt tematikája lesz a Múzeumok Éjszakájának, hanem kiemelt helyszíne is. Most először egy vidéki város és intézmény – a Dobó István Vármúzeum és Eger városa – programjai kerülnek az országszerte csaknem 2000 programot kínáló rendezvény kommunikációjának fókuszába. A Múzeumok Éjszakája évek óta túllépett a múzeumi intézményháló keretein, Budapesten már jóformán nem akad olyan közgyűjtemény, amely ne hallatna magáról ezen az estén. Az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság számára évek óta kihívás, hogy az egyre növekvő figyelmet a vidéki múzeumok programjaira is felhívja. Ahhoz, hogy ilyenkor ne csak egy településen belül induljon el az áramlás, hanem országosan is egyfajta vándorlás kezdődjön, önmagában nem elegendő a vidéki lehetőségek bemutatása. Kezdő impulzust jelenthet, hogy a MÁV-START Zrt. és a GYSEV Zrt. 50 százalékos alkalmi menettérti kedvezményt biztosít az ország bármely belföldi állomásáról Budapestre, Szolnokra, Pécsre, Kecskemétre, Debrecenbe, Hatvanba, Szegedre, Nagykanizsára, Győrbe, Egerbe, Székesfehérvárra, valamint Miskolcra azoknak, akik vonattal utaznak a Múzeumok Éjszakája 2015. június 20-án estétől másnap hajnalig tartó rendezvényeire. Az ekkor kezdődő hosszú hétvégre pedig a Magyar Turizmus Zrt. szálláshelyek kedvezményes csomagajánlatával igyekszik szélesíteni a lehetőségeket.
Az elmúlt év végén nemzeti emlékhelyként deklarált Eger folyamatban lévő fejlesztéseivel, már megvalósult újdonságaival, összetett programkínálatával valóban felveszi a versenyt a budapesti rendezvényekkel. A megújuló vár mellett Eger többi múzeuma és más kulturális helyszíne is csatlakozott a Múzeumok Éjszakájához. A Dobó István Vármúzeum, a tavaly átadott Valide Szultána, a Gárdonyi Géza Emlékház, a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár, az Eszterházy Károly Főiskola Könyvtár és Médiacentrum, illetve Varázstorony, a Főegyházmegyei Könyvtár közös produkcióval készül az eseményre.
A Dobó István Vármúzeumban június 20-a igazi határállomás lesz. A leghosszabb múzeumi éjszakán több kiállítást is bevehetnek a látogatók. Számtalan zenés, kézműves, múzeumpedagógiai program mellett Múlt-Kirakó lesz a régészeti kiállításban, megnyílnak a restaurátorműhelyek, de ekkortól lesz látogatható az az értékes fegyvergyűjtemény, amelyet a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja segítségével vásárolhatott meg az intézmény. Az Egeri Vitézlő Oskola autentikus fegyver- és öltözetbemutatója sem csupán katonai felvonulás, hanem a brokátba és posztóba bújtatott katonák kezében életre kelnek a kiállítóterek vitrinjeibe zárt harci eszközök. Kiderül, miért került szakáll a puskákra, hogy jön létre ezekben a lőszerszámokban a robbanás, miként fojtják le ezt a katonák, mire való a lőporserpenyő vagy a töltővessző. Az érdeklődők hosszú idő után először nézhetik meg a nyugati várfalsétány fejlesztéseit, ezúttal egy fáklyás kalandba ágyazva. És ha már itt járunk, mindenképp üljünk be a Vármoziba, ahol Magyarország 1000 éves történetét 15 percben nézhetjük végig egy sztereoszkopikus 3D-technikával készült animációs filmen. Érdemes az ilyen típusú alkotásokkal kapcsolatos előítéleteinket félretenni, az egerszalóki GreenZero animációs stúdió történészek segítségével jó érzékkel válogatott a magyar történelem napjainkig tartó fordulópontjai közül, amelyeket látványos, sokszor humoros megoldásokkal kapcsolt össze.
Miután a Gárdonyi Géza Emlékház fénykertjében kipihentük magunkat, érdemes a város más intézményeibe is ellátogatni. A közönség egy évvel ezelőtt vehette birtokba a Valide Sultána török fürdő maradványait bemutató, felújított kiállítóteret. A Valide Szultána (jelentése „a Szultán Anyja”) gőzfürdő a 17. század elején, nem sokkal Eger oszmán kézre kerülése után (1596) épült, párhuzamait Pécstől Isztambulig az egykori Oszmán Birodalom területén szerte megtalálhatjuk. Az épület Eger 1687-es visszafoglalása után előbb gabonaraktárként, majd harangöntőműhelyként folytatta pályafutását, a 18. század második felében már csak maradványai álltak. A romok kutatása az 50-es években kezdődött, de több, mint 50 évet kellett várni arra, hogy a látogatók is elképzelhessék az egykori török fürdő hangulatát. A Múzeumok Éjszakája ebben is segít: felnőtteknek szóló pajzán bábjáték reflektál a hely szellemére.
A rendezvény helyszínei közül az Eszterházy Károly Főiskola épülete is különleges, ízig végig egri programokat kínál. A történeti előadások mellett csak ezen a napon ismerhetjük meg Magyarország legnagyobb barokk kályhaegyüttesét, és a Líceum dísztermének és kápolnájának freskói sem látogathatók más napokon. Itt találjuk azt a Varázstornyot is, amelynek kupolájában található camera obscurával már az építtető érsek is szívesen szórakoztatta vendégeit. Most megtekinthetjük a Csillagászati Múzeumot, de a legemlékezetesebb minden bizonnyal a Jedlik Ányos Experimentárium lesz, ahol az Eszterházy Károly Főiskola Természettudományi Karának tanárai kísérleti bemutatókkal, magas színvonalú szemléltetéssel ötvözött foglalkozásokat, rendhagyó biológia-, fizika-, földrajz- és kémiaórákat tartanak. Hogy a Múzeumok Éjszakáján milyen kísérletekkel borzolják a látogatók idegeit, nem tudjuk. Egy biztos, ott jártunkkor folyt a nitrogén, bor változott vízzé és kék curacaóvá, szív helyett szegfű tört darabokká. Jó szórakozást!