Vatikán nagyot dobott és messzire talált

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

#áldott Instagram felhasználók vették birtokba a Vatikáni és a Capitoliumi Múzeumokat

Pallag Zoltán 2015-11-11 17:39
Cikk küldése e-mail:

Az #emptyvatican egy a Vatikán által meghirdetett esemény volt, amely néhány népszerű instagrammernek engedett privilegizált hozzáférést a Vatikáni Múzeumok (üres) belső tereihez. Az eseményt szervező saverome, és ericafirpo mellett olyan mobilfotósok kaptak meghívást, mint davidpinto_, mattego és helium_tea. Ezek az amatőr fotósok polgári foglalkozásukra nézve többnyire újságírók, régészek, diákok, közösségi média menedzserek, akik 50-100 ezres követőtáborral rendelkeznek az Instagramon, a legnépszerűbb közösségi képmegosztó szolgáltatáson. Na, nem mintha a Vatikáni Múzeumok túlzottan rászorulna a népszerűsítésnek erre a módjára (vagy bármilyen módjára), aki járt Rómában az tudja, hogy a bejutáshoz több órás sorban állásra van szükség, ha valaki nem vásárolt előre jegyet az interneten. A múlt heti eseményen részt vevő néhány szerencsés múzeumlátogatótól csak annyit kértek, hogy megosztott fotóikon használják az #emptyvatican hashtaget, melynek segítségével most azok is betekintést nyerhetne a múzeum egyébként mindig zsúfolt tereibe, akiknek esetleg nem volt türelmük kivárni a sort. Elég hozzá annyit tenni, hogy akik a közösségi médiában (Instagrammon, Facebookon, Twitteren, Tumblr-ön, stb.) követik a hashtaget, vagy egy kicsit lejjebb görgetnek, és végignézik válogatásunkat az eseményen készült fotókból, láthatják, szépek-szépek ugyan a képek, de lássuk be, hogy csak az okostelefon kijelzőjén mutatnak igazán.

 

Ilyen #empty eseményeket, vagyis a nyitvatartási időn túli hozzáférést Instagram felhasználóknak, más nagy múzeumok is szerveztek már, például a New York-i Metropolitan Museum of Art az #emptymet hashtaggel. Legutóbb, épp a vatikáni példán felbuzdulva a másik sok évszázados múltra visszatekintő római gyűjtemény, a Musei Capitolini is belevágott. Az #emptycapitolini eseményre többnyire a vatikánin is részt vevők kaptak meghívást a fentebb már említett saverome, vagyis Darius Ariya Rómában élő amerikai régésznek köszönhetően.  Ő volt, aki 2009-es ásatásán megtalálta azt a csodás Marsyas szobrot, amely ma már a Musei Capitolini állandó kiállításán látható. De említhető matteoacitelli is, aki a római instagramereket tömörítő igersroma oldalat működteti. Fotóikon egy ritkán látott backstage-dzsé varázsolják a múzeumot, ha látunk is embert az többnyire márványból van, vagy teremőr. Képválogatásunk második felében az #emptycapitolini (szerintünk) legjobban sikerült darabjait adjuk közre. Íme, 2015 találkozása az barokkal, a reneszánsszal és az antikvitással.

 

Az 5 éves Instagram imádja a múzeumokat

ÜNNEP

2010 októberében ezen a napon indult az Instagram képmegosztó közösségi alkalmazás, amely ma már 300 millió havi aktív felhasználót tudhat magáénak, és az utóbbi években a múzeumi fotózást is teljesen...

2015. október 10. Pallag Zoltán

Bújócskázó jelentések

KIÁLLÍTÁS

Öndokumentáció, önmuzealizáció és önarchiválás a Munka-művek című kiállítás hívószavai, amelyben a folyamat a koncepció, az alkotás pedig a kontextus.

2015. március 03. Hermann Veronika

Renoir ellen tüntettek

BOSTON

Művészetbarátok Renoir-ellenes tüntetésnek tűnő akciót hajtottak végre hétfőn a Bostoni Szépművészeti Múzeum előtt.

2015. október 10. Pallag Zoltán
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...