A bogarász, aki megdolgoztatta a világot

JUBILEUM

Száz éve született Kaszab Zoltán, múzeumunk egykori főigazgatója.

Merkl Ottó 2015-11-19 08:29
Cikk küldése e-mail:

Negyvenkilenc év: ennyi ideig tartott Kaszab Zoltán (1915–1986) munkássága a Magyar Természettudományi Múzeum Bogárgyűjteményében, miután 1937-ben fizetés nélküli gyakornokként az intézmény munkatársa lett, s mielőtt 1986-ban nyugdíjas főigazgatóként elhunyt. Születésének 100. évfordulójáról kamarakiállítással emlékezünk meg.

 

Kaszab Zoltán Kelet-Mongóliában, Cagan Nuur falu közelében, 1968. júniusában
(fotó: Kaszab Zoltán)

Ez nagyjából egy emberöltő. És majdnem fél évszázad. Kaszab Zoltán két legfontosabb elődje, Frivaldszky János és Csiki Ernő szintén mázsás súlyú évtizedeket töltött el a gyűjtemény vezetőjeként, és ha visszaszámláljuk e három ember szolgálati éveit, máris a 19. század közepén találjuk magunkat.

 

Részlet a kiállításból (fotó: Merkl Ottó)

Felsorolhatnánk Kaszab Zoltán beosztásait, tényleges és tiszteletbeli címeit (az akadémiai rendes tagság volt a legmagasabb), de nem tesszük, ő maga sem kérkedett velük. Nagyon sokat dolgozott, mégsem volt „workaholic”, hiszen sosem szenvedett a munkától, és nem is fáradt el soha. Úgy dolgozott, mint a skandinávok – tempósan, de a minőséget előbbre valónak tartva a fölösleges sietségnél. Mindennél beszédesebbek az alábbi számok:

  • A Bogárgyűjtemény példányszámát 1,3 millióról közel 3 millióra növelte.

  • Megjelent tudományos közleményeinek száma 397.

  • Több mint 3700 tudományra új bogárfajt, alfajt és változatot írt le, több mint 50 országból.

  • Mongólia, Afganisztán, Srí Lanka, Új-Kaledónia, Magyarország, Szaúd-Arábia (illetve az egész Arab-félsziget), Galápagos és a csendes-óceáni szigetvilág gyászbogárfaunáját teljes egészében feldolgozta.

  • A róla elnevezett fajok, alfajok és genuszok száma 500 körüli.

  • Létrehozta a gyászbogarak (Tenebrionidae) legjobb gyűjteményét a világon, mely ma már kb. 90 ezer példányt számlál, és 90 százalékban faji szintig azonosított.

  • 486 ezer állatpéldányt hozott haza Mongóliából, szinte minden állatcsoportból.

  • Ezek feldolgozására 20 ország 200 szakemberét vette rá („megdolgoztatta a világot”).

  • A mongóliai anyagáról szóló közlemények száma több mint 500 (kb. 8000 nyomtatott oldalon), melyek mindegyikét szerkesztői szemmel átnézte (ha nem ő maga írta).

  • A mongóliai anyagából kimutatott fajok száma több tízezer, a tudományra újak száma 1600, a Mongóliára újak száma 1900.

  • Magyarország Állatvilága (Fauna Hungariae) sorozat 7 füzetének szerzője (több mint 1100 oldalon), a sorozatnak 1965-től 1985-ig főszerkesztője volt.

 

Részlet a kiállításból (fotó: Merkl Ottó)

A napokban megnyílt kiállításon tárgyak, publikációk, képek, általa gyűjtött vagy meghatározott gyűjteményi példányok elevenítik fel munkásságát. A kiállítás hátterét olyan fotók adják, melyek a gyászbogárgyűjtemény típuspéldányairól készültek. A 5900 névnél többet tartalmazó típuskatalógus – melyben a kiállításon bemutatott képek is szerepelnek – nemsokára megjelenik, és ezzel is tisztelgünk Kaszab Zoltán emléke előtt.

 

A kiállítást készítette: Bajzáth Judit, Grabant Aranka, Katus Magdolna, Merkl Ottó, Tősér Ágnes, Turcsányi Eszter.

Az utolsó kenyér és egy marék föld Magyarországról

TÁRGY

A hónap műtárgya a Természettudományi Múzeumban - Bornemissza György entomológus emlékére.

2015. május 05. Merkl Ottó

Molnár Gábor és az óriáscincér

Mender Ákos nyomozása Molnár Gáborról és a cincérről

Kiderült, hogy a Magyar Természettudományi Múzeum Állattára miként juthatott hozzá az egyik legféltettebb kincséhez, a Dél-Amerikában élő óriáscincérhez.

2011. szeptember 09. Merkl Ottó

Ekbom-szindróma a múzeumban

Muzeológia, másként

A muzeológusok klasszikus múzeumőri és tudományos feladataikon túl időnként hajmeresztő esetekkel találkoznak.

2013. január 01. Merkl Ottó
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...