A változás évezrede az őskorban

KONFERENCIA

A Kr. e. 4-3. évezredben végbement változásokról, migrációkról és az indoeurópai nyelvek eredetéről tartanak előadásokat az MTA BTK Régészeti Intézete által szerdán rendezendő konferencián.

MTI - MMO 2016-03-15 08:50
Cikk küldése e-mail:

Yamnaya Impact Project

A konferenciára a Jamnaja, azaz a gödörsíros kurgánok népe kultúráját vizsgáló nemzetközi projekt keretében kerül sor. Kulcsár Gabriella, az MTA BTK Régészeti Intézete tudományos főmunkatársa, a Yamnaya Impact Project egyik magyarországi koordinátora elmondta, a gödörsíros kurgánok népének nagy létszámú csoportjai a Kr.e. 3000-2700 közötti időszakban áramlottak be az orosz sztyeppek felől, jelentős változásokat hozva Eurázsia életébe.
"A régészeti adatok mellett az elmúlt időszakban elvégzett archeogenetikai kutatások is valószínűsítik, hogy ez a jelentős és meghatározó beáramlás alapvető hatással volt a mai Európa genetikai képére. Nyelvészetileg ezekkel a mozgásokkal hozható összefüggésbe az indoeurópai nyelvek megjelenése és elterjedése. Régészetileg is számos nyoma van ezeknek a változásoknak a Baltikumtól a Balkán térségéig, beleértve a Kárpát-medence és a mai Magyarország területét is".
Ismertetése szerint a kutatási program 2013-ban indult a Visegrádi Alap támogatásával. A projektben a pozsonyi Comenius Egyetem, az olomouci Régészeti Múzeum, a Lengyel Tudományos Akadémia Régészeti és Néprajztudományi Intézete, a Bristoli Egyetem, a Német Régészeti Intézet frankfurti kutatóintézete (Römisch-Germanische Kommission), valamint az MTA BTK Régészeti Intézete és a debreceni Déri Múzem kutatói vesznek részt.
A kétéves program keretében geofizikai felmérésekkel a Kr. e. 4-3. évezred jellegzetes temetkezéseit, az úgynevezett kurgánokat vizsgálták, különös tekintettel a ma már alig látható, elpusztult halomsírokra, majd a felmérések után régészeti ásatáson azonosították a temetkezéseket.
A kutatások eredményeként több publikáció van előkészületben és tervezik a projekt folytatását, amelyre pályázatot nyújtottak be az Európai Kutatási Tanácshoz (ERC).
A budapesti műhelykonferencián meghívott szakértői Piotr Włodarczak, a Lengyel Tudományos Akadémia Régészeti és Néprajztudományi Intézetének kutatója és Volker Heyd, a Bristoli Egyetem docense, akik előadásaikban bemutatják , hogy miként tükröződnek a régészeti anyagokban az őskori Európa történetét meghatározó keleti és nyugati vándorlások.
"A Jamnaja-kultúra népéhez köthető az őskori innovációk, például a fémművesség új elemeinek megjelenése. A régészeti leletek alapján kirajzolódnak a korabeli kommunikációs hálózatok - ugyanazokat a tárgyakat használták az őskori közösségek, bizonyítva a helybéli és a beáramló csoportok közötti kapcsolatokat".

A konferencia programjáról bővebben itt olvashatnak.

Régészeti központ létesülhet Komáromban

RÓMAI KOR

A hajdani Méntelep főépületébe költözne a komáromi Klapka György Múzeum, és oda telepítenék a római korral foglalkozó régészek képzésnek egy részét - mondta el a múzeum igazgatója.

2016. március 03. MTI

Bronzkori fellegvár és etruszk síremlék

RÉGÉSZET

Egy tavaly októberi és egy idei januári régészeti hír: értékes etruszk síremléket találtak Umbriában és bronzkori fellegvárat egy parkolóház alatt.

2016. január 01. Sobieski Tamás

Talajradarral kutatták Iovia római erőd maradványait

FELTÁRÁS

Légi fotózás után most először talajradarral is kutatták Iovia, a Tolna megyei Kapospula határában lévő, egykori római erőd föld alatti maradványait.

2015. november 11. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...