Bronzkori fellegvár és etruszk síremlék
RÉGÉSZET
Egy tavaly októberi és egy idei januári régészeti hír: értékes etruszk síremléket találtak Umbriában és bronzkori fellegvárat egy parkolóház alatt.
Sobieski Tamás |
2016-01-22 11:20 |
3400 éves fellegvárat fedeztek fel Izraelben
Január első napjaiban a legészakibb izraeli város, Naharijja – a keresztes hadjáratok idejében Acre (Akkó) néven ismert – település belvárosában egy többszintes parkolóház alapjainak építése közben találtak egy 3400 éves bronzkori fellegvárat – jelentette a francia Le Figaro. Az izraeli régészeti hatóság kutatói jelentették be a nem mindennapi hírt, és a feltáráson azóta már a 150 ezres város középiskolásai is önkéntesként vesznek részt. Az építtető és a régészeti hatóság megállapodott egymással, hogy a parkolóház felépítése után is megőrzik a ritka leletet, hogy ne csak a helyiek, hanem a turisták is láthassák. Az ásatásokat irányító három régész, Nimrod Getzov, Yair Amitzur és dr. Ron Beéri közölte, hogy eddigi ismereteik alapján azoknak a hajósoknak a közigazgatási központja lehetett, akik 3400 éve a Földközi-tengert járták. A fellegvár közelében talált cserépdarabok, állatokat és embereket ábrázoló kis agyagszobrok, bronzfegyverek azt bizonyítják, hogy a fellegvár kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat ápolt Ciprussal és az egész Földközi-tengeri medence településeivel.
Értékes etruszk síremléket találtak Umbriában
Egy umbriai gazda nem kis ijedségére szántás közben traktora alatt megnyílt a föld, és majdnem beleesett egy etruszk sírkamrába, a közép-olaszországi San Donnino Fondovallében, a 7500 lelkes Cittá della Pieve település közelében (Umbria tartomány, Perugia megye). A lelkiismeretes gazda azonnal értesítette a hatóságokat még tavaly október végén, a régészek pedig néhány nappal később meg is kezdték az ásatást. Clarita Natarini, az umbriai régészeti főintendáns első látásra úgy véli, hogy csaknem biztosan a Krisztus előtti 3. évszázadból való az etruszk sírkamra. Jelen ismereteink szerint a közel öt négyzetméteres kamrában eddig két nagy alabástrom szarkofágot találtak a kutatók, az egyiken az etruszk felirat az elhunyt nevét tartalmazza, mellettük volt két urna is, és az egyik hamvveder alakjának szemén sokszínű festéket találtak, vagyis tudják majd elemezni az etruszk festészetet is. Fausto Scricciolo, a polgármester minden segítséget megad a páratlan lelet kutatásához, a csendőrök pedig folyamatosan őrzik a helyszínt, amelyen már a kutatók és önkéntes segítők is dolgoznak. Karácsony előtt a megtisztított szarkofágokat bevitték Cittá della Pieve múzeumába – Santa Maria dei Servi –, és a kulturális javak minisztériumának képviseletében Ilaria Borletti államtitkár-helyettes nyitotta meg az új kiállítást. A nemzetközi érdeklődésre jellemző, hogy a New York-i Columbia Egyetem kutatja majd az elhunyt kilétét is tartalmazó feliratokat.
(s)