Beszéljünk örökségül!

PROGRAMAJÁNLÓ

„Az interpretáció feladata, hogy a hely nyelvét élményszerűen lefordítsa, ne pedig tanítsa. Az interpretátorok nem azt akarják, hogy a látogató hazavigye magával a hely nyelvét, hanem, hogy azzal az érzéssel távozzon, beszélt vele.” Steve van Matre

Berecz Zsuzsa 2016-04-06 17:03
Cikk küldése e-mail:

Beszéljünk örökségül! Még egyszer az örökséginterpretációról


időpont: 2016. április 11., 18h
helyszín: KÉK Kortárs Építészeti Központ, 1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.

„Az interpretáció feladata, hogy a hely nyelvét élményszerűen lefordítsa, ne pedig tanítsa. Az interpretátorok nem azt akarják, hogy a látogató hazavigye magával a hely nyelvét, hanem, hogy azzal az érzéssel távozzon, beszélt vele.” Steve van Matre
---
BESZÉLGETŐTÁRSAK:
Bőczén Árpád – építész, interpretációtervező / KÖME
Hegyi Katalin – irodalmi muzeológus / Petőfi Irodalmi Múzeum
Joó Emese – etnográfus, múzeumpedagógus / Néprajzi Múzeum
Laszlovszky József – régész, történész / Közép-Európai Egyetem (CEU)
Az örökség nem örök. Fennmaradásához kell az a szakmai, értelmezői és befogadó közösség, mely magáénak vallja, továbbörökíti. Aki párbeszédet alakít ki az adott örökségi értékkel.
Ezt a szerepet látja el az örökséginterpretáció. Itthoni szakmai körökben is egyre többször bukkan fel a fogalom, de még mindig vitatott, hogy mit is jelent és mire is jó nekünk?
Új szemléletmód? Kialakulóban lévő szakma, mely a mű és közönsége közötti közvetítéssel foglalkozik, mint a dramaturg a színházban? Marketingeszköz, melyet a desztináció-menedzsmentben hasznosíthatunk? Vagy informális oktatási módszertan, melynek alapvetően pedagógiai céljai vannak?
És máris felmerül a következő kérdés: kell-e ez, mire jó ez? Nem silányul-e kulturális wellnesszé tudományos műhelyünk, amint egy ilyen külső szaktudás beszüremkedik munkánkba? Vagy talán itt lenne már az ideje, hogy túllépjünk ezen a dilemmán?
A Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete (KÖME) 2014-2015-ben szakmai továbbképzési programot szervezett az örökséginterpretáció témájában, melyre nagyon eltérő szakterületekről érkeztek kulturális és természeti örökséggel foglalkozó szakemberek.
A beszélgetésen ennek a tapasztalatait is megvitatjuk.
Bemutatjuk a KÖME projektzáró kiadványát is, Dr. Lars Wohlers: Informális oktatás c. módszertani szakkönyvét.

Mitől lesz élmény az örökség?

FELHÍVÁS

Szakmai örökségtúra, amely mindenki előtt nyitva áll. Időpont június 24. és június 26.

2014. június 06. Magyar Múzeumok Online

Mi dolgunk a budapesti világörökséggel?

NYITOTT MŰHELY

Miről is van szó valójában, amikor a budapesti világörökségi területről beszélünk? Találhatunk-e információ arról, hogy miben áll egy városi terület „egyetemes értéke”?

2015. július 07. Berecz Zsuzsa

Mitől lesz élmény az örökség?

ÖRÖKSÉGVÉDELEM

Az örökségi helyszíneket hogyan lehet a hétköznapi látogató szemével átnézni és újrahangolni? Miként tegye ezt az örökséginterpretáció módszerével a menedzsment?

2014. augusztus 08. Ránki Júlia
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...