Átadták a megújult Bibliamúzeumot Budapesten

BERUHÁZÁS

Európa második bibliamúzeumaként nyílt meg, most pedig 200 millió forintból újulhatott meg a Szentírás világát bemutató budapesti intézmény.

MTI 2017-01-20 09:17
Cikk küldése e-mail:

A Ráday utcában található, Közép-Európában egyedülálló múzeum korábbi formájában 23 évig működött az egyházkerület budapesti székházában. A 2011-es bezárás óta kibővítették, a romos pincét és kazánhelyiségét korszerű kiállítótérré építették át. A megújult múzeum mintegy 300 négyzetméteren várja a Biblia iránt érdeklődő közönséget. A felújítási munkálatokat az egyházkerület finanszírozta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) támogatásával.

A korszerű technológiával és értékes műtárgyakkal felszerelt állandó kiállítás Magyarországon egyedülálló különlegességeket mutat meg a látogatóknak. A kiállítási tárgyak között szerepelnek régészeti elemek Izraelből, a Szépművészeti Múzeum és a Budapest Történeti Múzeum anyagából, valamint Berlinből is.

A 21. század igényeihez igazodó, jelenleg ingyenesen megtekinthető interaktív tárlat a teremtéstörténettől kezdve az Újszövetségen keresztül vezet el az első keresztény közösségek megalakulásáig, a különböző állomások érzékeltetik azt a kortörténeti hátteret, amelyben a Biblia szereplői éltek. A látogatók egyebek mellett saját kezűleg építhetik fel Noé bárkáját, maketten ismerhetik meg Heródes templomát, a Szentírást érintő kvízkérdéseket válaszolhatnak meg, valamint filmen nézhetik meg egy Jézus korabeli hajó feltárásának történetét is.

MTI Fotó: Bruzák Noémi

A Bibliamúzeum különleges történelmi helyzetben jött létre 1988-ban, a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Kollégiumának épületében Budapesten. A kommunista rendszer a maga végidejében politikai okból jónak látta, hogy a vallás kérdésében, különösen a Biblia megismertetése tekintetében támogatóként jelenjen meg. Így valósulhatott meg az az egyházpolitikai szempontból nagy jelentőségű esemény, hogy a Bibliatársulatok Világszövetsége (United Bible Society) 1988-ban Budapestre szervezte nagygyűlését, és ehhez kapcsolódóan állt az állam a múzeum engedélyezésével olyan ügy mögé, amely lehetővé tette a Biblia világának bemutatását. A Ráday Gyűjtemény gazdag könyvtára megfelelő hátteret jelentett a kiállításnak, a Magyar Bibliatanács pedig több idegen nyelvű Biblia beszerzésével és ajándékozásával járult hozzá a múzeum anyagának gyarapításához. A gyűjteményi igazgató Benda Kálmán akadémikus, a Ráday Gyűjtemény akkori igazgatója, a kiállítás rendezője pedig Hubai Péter volt. A múzeum különlegesnek számított a megnyitás idején, hiszen az amsterdami Bijbels Museumon kívül ez volt akkor a második ilyen intézmény Európában.

2500 éves agyagtáblák

JERUZSÁLEM

A zsidók babiloni fogságát dokumentálják azok a 2500 éves akkád ékírásos agyagtáblák, amelyekből első alkalomból nyílt kiállítás a héten a Biblia Földjei Múzeumában.

2015. február 02. MTI

10 csodálatos jeruzsálemi tárgy Szentendrén

KIÁLLÍTÁS

A jeruzsálemi Izrael Múzeum zsidó kéziratok és szertartási tárgyak anyagából nyílt tárlat szerdán a Szentendrei Képtárban.

2014. december 12. Magyar Múzeumok Online

A bibliafordító Károli Gáspárra emlékeztek

GÖNC

A gönci katolikus templom szentélyének helyreállítása, az épület statikai megerősítése, a bibliafordító feltétezett sírhelyének régészeti kutatása egyedi kormánydöntés következtében valósulhatott...

2014. november 11. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...