©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Titanic minden mennyiségben


100 évvel az óceánjáró tragédiája után múzeumavatással, kiállítással, bélyegkiadással, dokumentumok nyilvánosságra hozatalával emlékezik az utókor a Titanicra.

Szerző: Octogon - Magyar Múzeumok Online -MTI | Forrás: | 2012-04-13 19:10:08

Múzeum Belfastban

A Titanic múzeum Belfast egykori hajógyárának területén áll, ahol anno maga a Titanic is felépült. A múzeumban a tervezéstől a hajótörésig a látogatók megismerkedhetnek az óceánjáró történetével, illetve az eredeti tervek szerint megépített belső terekkel. a múzeum hivatalos megnyitóját március 29-én tartották, csaknem száz évvel azután, hogy a Southamptonból New Yorkba tartó óceánjáró elsüllyedt (1912. április 15.).

©Elizabeth Thomsen; www.flickr.com

A terveket a londoni CivicArts és a belfasti Todd Architects építésziroda közösen jegyzi. Maga a struktúra négy hajóorrot formáz, melyek mérete pontosan megegyezik a Titanic-éval. Az eloxált alumíniumborítás mögött, a négy szárny által közrefogott területen üvegezett átriumot alakítottak ki, mely az 5 szintes múzeum magjaként funkciónál.

A kivitelezés 3 évig tartott, pontosan annyi ideig, mint annak idején a Titanic megépítése. Az 1400 négyzetméteres projekt összköltsége 97 millió font volt.

 

©Leslie Shaw; www.flickr.com

További képek az épületről: http://www.civicarts.com/titanic-signature-project.php

Kiállítás Budapesten

Idehaza Titanic 100 címmel nyílt kiállítás április 13-án, pénteken a Közlekedési Múzeumban. A kiállításon eddig még sehol, soha ki nem állított, közel 130 darab eredeti tárgy, dokumentum idézi fel a világ leghíresebb hajójának építését, első és egyben utolsó transzatlanti útját, a katasztrófát, és a mentést. A kiállítótérben a Titanic sétafedélzetének egy részlete elevenedik meg a Stern Stúdió és a Mid Atlantic Films jóvoltából, amelyek a Magyarországon forgatott Titanic című televíziós sorozat díszleteit és kellékeit kölcsönözték a kiállításhoz. Az így kialakított fedélzeten kapott helyet a gőzhajón is használt mentőcsónak másolata. A tárlaton a Titanicról származó tárgyak mellett olyan elemek is láthatók, amelyek a hajó részére készültek, de nem építették be őket. Az óceánjáró pompáját azok a tárgyak szemléltetik, amelyek testvérhajójáról, a Titanickal szinte teljesen megegyező Olympicról származnak.

A tárlat különlegessége, hogy a kiállított eredeti dokumentumok, használati tárgyak a Titanic több híres, vagy egyszerű, a harmadosztályon utazó személy életét is felelevenítik, valamint külön vitrin foglalkozik Lengyel Árpád magyar hajóorvossal, aki a Carpathia tisztjeként a túlélők ellátását irányította. Mindezek mellett a tárlat kitér a Titanic körüli legendákra is: felfedi mi igaz azokból az állításokból, történetekből, amelyek a száz év alatt a katasztrófáról nyilvánosságra kerültek.

A megnyitón részt vett Reich Márta, Lengyel Árpád unokája, aki részletesen mesélt a nagyapjáról, munkásságáról, és bemutatta az évforduló alkalmából írt, A Titanic árnyékában - egy magyar orvos élete című könyvét, amely az orvos életrajza és munkássága mellett felidézi és elemzi a katasztrófa részleteit is. A Titanic100 kiállítás július közepéig tekinthető meg a Közlekedési Múzeumban.

Bélyeg és sortűz

Az évfordulóhoz csatlakozva alkalmi bélyegblokkot és borítékot bocsátott ki a Magyar Posta.

A filatéliai bélyegkülönlegesség fő motívuma a jéghegy felé tartó Titanic, a bélyegképre pedig a hajó részletei kerültek fel. A keretrajz jobb felső részén az óceánjáró utasait mentő Carpathia gőzhajó körvonala és Lengyel Árpád hajóorvos portréja látható. A kiadvány különlegessége, hogy az ofszet és dombornyomtatás kiegészült a biztonsági termékek gyártásánál alkalmazott úgynevezett iridescens lakk szitanyomással, így felületén elszórtan jegesen csillogó részletek találhatók. A bélyegblokk Feke Arnold grafikusművész tervei szerint a Pénzjegynyomdában készült negyvenezer példányban, 1600 forintos névértékkel.
A Titanic katasztrófájáról eddig 52 bélyeg jelent meg világszerte.

Az Újpesti Hadikikötőben a honvédség háromszor 15 lövés díszsortüzet adott le a kikötőben álló AM-22-es és AM-32 hadihajók fedélzetéről. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnök-helyettese és Horváth Gergely Domonkos, a posta igazgatóságának elnöke palackpostát bocsátottak vízre az ünnepség végén az eseményről készített díszlevéllel.

 

 

Titanic dokumentumok adatbankja

 

Május végéig ingyenesen letölthető a Titanicon utazók listája, végrendelkezések és a túlélők visszaemlékezései, ezáltal több mint 200.000 dokumentum vált elérhetővé egy angol honlapon.


Titanic100

Idehaza Titanic100 címmel nyílt kiállítás április 13-án, pénteken a Közlekedési Múzeumban. A kiállításon eddig még sehol, soha ki nem állított, közel 130 darab eredeti tárgy, dokumentum idézi fel a világ leghíresebb hajójának építését, első és egyben utolsó transzatlanti útját, a katasztrófát, és a mentést. A szervezők kifejezetten újságírók részére „mentési gyakorlatot” is tartanak majd 2012. április 18-án, ahol a kalandvágyó újságírók felvehetik a korabeli mentőmellényt, és megfelelő képzés után helyet foglalhatnak a Titanic egyik mentőcsónakjában. A „mentési gyakorlatot” a Titanic túlélőit kimentő hajó, a Carpathia New-York-ba érkezésének 100. évfordulóján tartják, ezzel is emlékezve a Carpathia magyar orvosára, Dr. Lengyel Árpádra, aki a túlélők ellátását irányította.

Bélyeg és sortűz

Alkalmi bélyegblokk és boríték kibocsátásával emlékezik meg a történelem leghíresebb óceánjárójának tartott RMS Titanic tragédiájának 100. évfordulójáról a Magyar Posta. Az Újpesti Hadikikötőben március 20-án díszsortüzet adnak le, Hende Csaba honvédelmi miniszter és Horváth Gergely Domonkos, a posta igazgatóságának elnöke palackpostát bocsájt vízre.

Az új bélyegnek magyar vonatkozása is van. A blokkon megjelenik dr. Lengyel Árpád, a Titanic segítségére érkező Carpathia gőzös hajóorvosa, illetve a Carpathia is. A 20.század egyik leghíresebb magyar orvosának szerepe volt abban, hogy a század legnagyobb hajókatasztrófájának 700 túlélője lehetett.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
kiállítás,gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...