Egy új tulajdonos és egy megújult kiállítás
Bányák után
Nemcsak a múzeumi törvények változnak, hanem maguk a múzeumok is. Egy megújult múzeum Celldömölkön, és egy új tulajdonos Salgótarjánban!
A korábban a Nógrád Megyei Önkormányzat által működtetett salgótarjáni Bányamúzeum május 15-ével Salgótarján városának tulajdonába kerül - tájékoztatta az MTI-t pénteken a két önkormányzat vezetője. A megyei önkormányzat intézményeinek döntő többségét januártól a kormányhivatal vette át, de Európa második, Magyarország első természetes, földalatti szénbányászati múzeuma kikerült ebből a körből, így nem állami tulajdonba került, hanem Salgótarján önkormányzatáé lett - mondta Becsó Zsolt, a megyei önkormányzat elnöke.
Ezt a város már a múlt évben kezdeményezte, az ügyben Salgótarján és Nógrád megye önkormányzatai, valamint a megyei kormányhivatal közösen járt el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél, amelynek jóváhagyását április végén kapták meg - tette hozzá. A birtokbavétel május 15-ével történik meg.
Becsó Zsolt úgy fogalmazott: ez, amellett hogy szép szakmai kihívás a megyei jogú város számára, vagyonnövekedéssel is jár, hiszen a Bányamúzeum számviteli értéke meghaladja a 82 millió forintot. Ez nem tartalmazza a kulturális javak eszmei értékét - tette hozzá.
Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere beszámolt arról, hogy a Bányamúzeum működtetését már megtervezték a 2012-es költségvetésben, figyelembe véve, hogy a kormányhivatal évi 12 milliós működtetési költség mellett 8 millió forintos bevétellel kalkulált. Elmondta azt is, hogy a Bányamúzeum a Salgótarjáni Közművelődési Nonprofit Kft. keretében működik majd, a kft. pedig együttműködési megállapodást köt a Nógrád Megyei Múzeumi Szervezettel, biztosítva a szakmaiságot és az értékek őrzését. A polgármester kitért arra is, hogy műszaki szempontból komoly felújítást igényel a múzeum, a város 250-260 millió forintos fejlesztésben gondolkodik.
A Bányamúzeum a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19.-20. századi technológiáját gyűjtő, őrző és bemutató intézmény, az 1951-ben leállított József lejtős akna eredeti, épségben lévő vágatrendszerében alakították ki. Háromévnyi előkészítés után 1965. április 30-án nyitották meg az 1980-ban ipari műemlékké nyilvánított Bányamúzeumot.
A kibővített bányatérségekben látható a vágathajtás, a csákánnyal való fejtés, a fúró-robbantó, a fejtőkalapácsos és a maróhengeres frontfejtés. A rakodó- és a szállítómunka változatainak fejlődését is bemutatja a múzeum.
Felújították a Sághegyi Múzeumot Celldömölkön
Duplájára növekedett a celldömölki Sághegy Múzeum kiállítótere egy több mint hetven millió forint értékű felújításnak köszönhetően - mondta el Markovics Tibor, a Sághegyi Tájvédelmi Körzetet és benne a múzeumot is gondozó Őrségi Nemzeti Park igazgatója.
Az 1970-es években egy sághegyi bányaépületben, transzformátorházban létesített múzeumban a hegy természeti világát, hely- és kultúrtörténetét bemutató kiállítás látható. A kiállításon bronzkori emlékeket, a szőlőművelés és a bazaltbányászat eszközeit is megtekinthetik az érdeklődők - mondta.
A felújítást követően is a korábbi kiállítás anyagára támaszkodnak, de interaktívabb bemutatásukhoz egy galéria ráépítésével most már tágasabb hely áll rendelkezésre, a kiállítóhely duplájára bővült - fűzte hozzá Markovics Tibor.
Elmondta, hogy a felújításhoz szükséges pénzt egy nagyobb projekthez kapcsolódva pályázaton nyerték el. A celldömölki önkormányzattal közösen pályáztak és több mint 400 millió forint európai uniós támogatást nyertek el az úgynevezett Kemenes Vulkánpark projekt megvalósítására, ennek első eleme a szerdán átadott Sághegyi Múzeum, valamint a mellette kiépített kőpark és játszótér is.
Fehér László, Celldömölk polgármestere elmondta: a Kemenes Vulkánpark építése már megkezdődött, az év végéig várhatóan befejeződik, de átadása a kivitelező kiválasztásának nehézségei, bizonyos csúszások miatt várhatóan csak jövő év tavaszán lesz.
Fotó: panoramio.com, nogradi-muzeumok.hu