Mire számítsunk 2013-ban Szentendrén?

Képzés

Eddig több mint 400 hallgató végzett a MOKK képzésein, melynek tanfolyamai 2013-ban is folytatódnak.

SZNM - MOKK 2012-06-02 11:40
Cikk küldése e-mail:

A Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (MOKK) 2006-ban alakult meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyik igazgatóságaként. Célja, hogy hiánypótló tevékenységeivel hozzájáruljon a hazai múzeumi terület modernizációjához.

 

A „Life Long Learning” („LLL”), a múzeumi humánfejlesztés jegyében indítottunk el 30, 60 és 120 órás akkreditált tematikus felnőttképzéseinket. Tanfolyamaink keretében hallgatóink elsajátíthatják, hogyan kell a múzeumokban iskolabarát környezetet kialakítani, miként lehet a tantervhez illeszkedő minőségi, a múzeum gyűjteményein, kiállításain alapuló múzeumpedagógiai foglalkozásokkal a diákok ismereteit bővíteni. Hallgatóink betekintést kaphatnak továbbá az egyes intézmények, a civil szervezetek együttműködésében rejlő lehetőségekbe csakúgy, mint a fogyatékkal élő embertársaink múzeumi fogadásának, a velük való sikeres kommunikáció kialakításának módszereibe. Programunkban szerepelnek továbbá kiadvány- és honlapszerkesztési ismeretek, valamint múzeumi PR és látogatómenedzsment oktatás is – hiszen korunkban a muzeális intézmények részéről is elengedhetetlen korszerű kommunikációs stratégia kiépítése.

A „Kiállítás-rendezés A-tól Z-ig: az ötlettől a megvalósításig a közoktatás szolgálatában” elnevezésű tanfolyamunk során Magyarországon egyedülálló módon adunk segítséget a modern, látogatóbarát tárlatok elkészítéséhez, külföldi, hazai, szabadtéri és termes múzeumok interpretációs módszereire alapozva. A kulturális szakemberek szervezett képzési rendszeréről, követelményeiről és a képzés finanszírozásáról szóló 1/2000. (I.14.) NKÖM rendelet szerint, 120 órás akkreditált továbbképzési programot szervezünk „Múzeumvezetési ismeretek” címmel. Elvégzésével a hallgató eleget tesz ”A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről” szóló 1997. évi CXL. törvény 95/ B. paragrafusa 6., 7., 8. bekezdéseiben szereplő előírásoknak. Tanfolyamainkon többéves gyakorlattal rendelkező múzeumi kollégák, egyetemi oktatók adják át tapasztalataikat, tudásukat.

Annak érdekében, hogy az innovációhoz szükséges tudást minél szélesebb kör részére eljuttassuk, kiemelt figyelmet szentelünk a külföldi jó példák megismertetésére, illetve a képzéseinkre és kutatásunkra épülő tanulmány- és jegyzetgyűjteményeink országos szintű terjesztésére. Mivel tevékenységünk egyik fontos részét a módszertani fejlesztések alkotják, országos szintű kutatásaink során arra kerestük a választ, hogy napjainkban a múzeumok milyen módon képesek az új elvárásoknak, látogatói igényeknek megfelelni. Sokoldalú tudásközpontokként hogyan tudnak a társadalom hasznára lenni, a felnövekvő generáció ismereteinek gyarapítását segíteni. Eredményeink alapján határoztuk meg a fejlesztésre javasolt területeket, melyek megerősítettek bennünket abban, hogy szükség van olyan akkreditált képzések szervezésére pedagógusok és közgyűjteményi területen dolgozók részére, amelyeken a megszerezhető kompetenciák a hazai felsőoktatás keretén belül nem sajátíthatóak el.

Kutatási eredményeinket, módszertani fejlesztéseinket a „Múzeumi iránytű” sorozatban jelentetjük meg. Hallgatóink számára a képzéseinkhez kapcsolódó jegyzeteink a „Múzeumiskola” sorozatban érhetők el. Mindkét sorozatunk regisztrációt követően ingyenesen letölthető a www.mokk.muzeumokmindenkinek.hu honlapon.

A 2009-ben indított tanfolyamainkon napjainkig 464 hallgató vett részt az ország minden részéről. Tanfolyamaink elvégzése a világhálón keresztül is lehetséges, e-learning felületünkön online elérhető! Töltsék le képzéseink tematikáját, tekintsék meg képzési ajánlatunkat és jelentkezzenek továbbképzéseinkre!

Képzési ajánlatunk

Az eredeti terv megvalósítását 2008-tól az Új Magyarország Fejlesztési Terv kiemelt projektje, a „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok oktatási-képzési szerepének erősítése – Központi módszertani fejlesztés (TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-0002) teszi lehetővé, melynek projektgazdája a Szabadtéri Néprajzi Múzeum.

Két nap Biharban

Tartalmas két napot töltöttek a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Képzési Központ koordinátorai május elején Hajdú-Bihar megyében, ahol a rövid időt maximálisan kihasználva számos települési...

2012. május 05. SZNM - MOKK

Ősszel a múzeumok fesztiváloznak

Interjú Káldy Máriával

Múzeumok Őszi Fesztiválja, Múzeumpedagógiai Nívódíj, évnyitók – minderről a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Képzési Központ igazgatója beszél.

2011. szeptember 09. Aranyos Sándor

Múzeumi koordináta-rendszer

A kapcsolódás pontjai

Kétnapos műhelymunka keretében összegezték eddigi munkájuk eredményeit a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ koordinátori hálózatának tagjai. A múzeumok átalakulása közepette a továbblépési és fejlesztési...

2011. december 12. Bárd Edit - Joó Emese
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...