Múzeumi koordináta-rendszer

A kapcsolódás pontjai

Kétnapos műhelymunka keretében összegezték eddigi munkájuk eredményeit a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ koordinátori hálózatának tagjai. A múzeumok átalakulása közepette a továbblépési és fejlesztési lehetőségekről esett szó a szakmai találkozón.

Bárd Edit - Joó Emese 2011-12-02 11:05
Cikk küldése e-mail:

Egy félidején túl lévő, unió által finanszírozott központi módszertani fejlesztés, 19 megyei és 2 szakkoordinátor, évi csaknem 120 rendezvény és egyre bővülő múzeumi közművelődési és közoktatási kapcsolatrendszer országszerte. A Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (MOKK) keretében működő Országos Múzeumi Koordinátori Hálózat munkájának most kezd beérni a gyümölcse, miközben zajlik a megyei múzeumi szervezetek átalakítása, és a múzeumokkal kapcsolatos szakmai és politikai viták elterelik a közönség figyelmét a múzeumok közoktatási és informális tanulási potenciáljáról. A koordinátorok e külső körülményeket ha nem kizárva is, de messzebbről szemlélve a hét elején egy jól strukturált, marketingszemléletű tréning keretében összegezték eddigi eredményeiket és a továbblépés lehetőségeit.

 

Origó – a kiindulás

A 21 fős múzeumi koordinátori hálózat tevékenysége valamennyi megyét és Budapestet egyaránt lefedi. A hálózat tagjai az elmúlt három évben széles közgyűjteményi és közoktatási szakmai körben mutatták be a MOKK tevékenységét, szakmai hitelükkel és személyes képességeikkel adnak értelmet, tartalmat, arcot e betűszónak. A koordinátorok – mint kapcsolódási pontok – helyi és regionális szintű saját alhálózataikon keresztül folyamatosan népszerűsítik és terjesztik a Múzeumi iránytű sorozat köteteit, hallgatókat toboroznak a MOKK akkreditált továbbképzéseire a múzeumi munkatársak, valamint a közoktatásban dolgozó pedagógusok, intézményvezetők körében. Részt vesznek a múzeumi szakemberek képzésében, tanácsadóként működnek, előadnak, publikálnak és blogolnak, közreműködnek a Múzeumpedagógiai Nívódíj pályázati és bírálati rendszerében, az országos felmérések bonyolításában, országos múzeumi programsorozatok, nagyrendezvények és helyi múzeumpedagógiai akciók, szakmai találkozók szervezésében. A közművelődésben, múzeumpedagógiában szerzett szakértelmük, módszertani gyakorlatuk, valamint a pályázatok írása, menedzselése során szerzett tapasztalataik átadásával pedig számos intézmény sikeréhez, fejlesztéséhez járulnak hozzá. A koordinátoroknak köszönhetően országszerte újabb szakmai közösségek alakulnak ki, amelyekben a munkatársak egymástól tanulnak, együttműködnek, vagy közösen keresnek megoldásokat a felmerülő problémákra. Nemcsak a megyei múzeumi rendszerhez tartozó intézmények, hanem más szervezetek vagy magánszemélyek által fenntartott múzeumok, egyéb közgyűjtemények, civil szervezetek és oktatási intézmények is bekapcsolódnak a munkába, és saját tapasztalataikkal, egyedi adottságaikkal gazdagítják a hálózatot. A MOKK koordinátori hálózat ma már megkerülhetetlen szakértői kör, sőt a kapcsolatépítés kiindulási pontja a múzeumi közművelődésben.

 

X tengely – toporgás?

Több területen is szükséges a koordinátorok érdekérvényesítő képességének erősítése, hogy meg tudjanak felelni az egyre bővülő kapcsolati hálót alkotó kollégák igényeinek, elvárásainak. Jelenleg a múzeumokat érintő jogszabályi változások és a jövő évi pályázati források foglalkoztatják leginkább a szakmát. A kétnapos műhelymunka során Hatházi Gábor főosztályvezető-helyettes (NEFMI) átfogó helyzetjelentése teremtett alapot arra, hogy a koordinátorok naprakészen közvetíthessék az információkat az általuk koordinált megyékben és a fővárosban. A feladatkör a tájékoztatás és a tanácsadás mellett lehetővé teszi azt is, hogy a koordinátorok kifejezhessék véleményüket minden múzeumi közművelődési tevékenységet és a múzeumok közoktatási partnerségét érintő szakmai kérdésben, részt vegyenek a szakmai egyeztetéseken, és közvetítsék a fenntartó felé a körükbe tartozó szakemberek észrevételeit és javaslatait. A múzeumok jelenlegi átalakulásakor érzékelhetően erősödik a szakma közreműködési szándéka a döntések előkészítésben, szaporodnak a visszajelzések, javaslatok. Ebben a kulturális párbeszédben a hálózat nem a toporgást, hanem az aktív közreműködést szorgalmazza, és felajánlja a döntéshozóknak a szakértő közreműködést a döntések előkészítésében, amelyet a múzeumi közművelődési és közoktatási résztvevőkkel mára kiépült élő kapcsolatrendszerre lehet építeni.

 

Y tengely – továbblépés!

Be kell ismerni, hogy a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ tevékenysége eddig többnyire a helyi és a szaksajtóban kapott nyilvánosságot. Aktuálissá vált a MOKK ismertségének erősítése, a koordinátorok személyének és kompetenciáinak népszerűsítése a széles szakmai köztudatban, a közgyűjtemények és a közoktatás teljes területén. Konkrét cél, hogy a koordinátorok elsődleges és aktív információs csatornát jelentsenek a múzeumi közönségkapcsolati munkatársak és a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ, illetve a NEFMI Közgyűjteményi Főosztálya között. A Patkó Györgyi által vezetett koordinátori tréningen több konkrét javaslat is megfogalmazódott az ismertség növelése érdekében. A MOKK-honlap naprakész frissítése mellett elengedhetetlen új kommunikációs csatornák, szakmai fórumok felfedezése és kihasználása, a koordinátorok közötti közvetlen információáramlás gyorsítása, a helyi kapcsolatrendszerek országossá fejlesztése. Különösen fontos, hogy a koordinátorok a MOKK révén megszerzett kapcsolatokat és a közvetített tudás gyakorlati hasznosítását igény szerint személyes jelenlétükkel és többek között olyan hiánypótló segédanyagokkal is segítsék, mint a most fejlesztés alatt álló, új múzeumi fogalomtár.

 

A koordináció alapja a közvetlen, személyes kapcsolat felvétele az adott megye koordinátorával, illetve a múzeumpedagógiai szakcsoporttal, amihez a teljes hálózat alábbi, részletes bemutatása nyújt segítséget.

 


 

A MOKK Országos Múzeumi Koordinátor Hálózat működési területei és tagjai

Megyei koordinátorok:

Bács-Kiskun megye: Váczi Mária

Baranya megye: Tillai Gábor

Békés megye: Csete Gyula

Borsod-Abaúj-Zemplén megye: Marosi Ágnes

Csongrád megye: Csizmaziáné Lipták Mária

Fejér megye: Hári Krisztina

Győr-Moson-Sopron megye: Schererné Csécs Teréz

Hajdú-Bihar megye: Kállai Irén

Heves megye: Veres Gábor

Jász-Nagykun-Szolnok megye: Pató Mária

Komárom-Esztergom megye: Bárd Edit

Nógrád megye: Bagyinszki Istvánné

Pest megye: Kassai Hajnal

Somogy megye: Szalay Lilla

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: Szabó Sarolta

Tolna megye: András Lászlóné Marton Zsuzsa

Vas megye: Tóth Kálmán

Veszprém megye: Vidi Nándorné

Zala megye: Kissné Kovács Ágnes

 

Múzeumpedagógiai szakcsoport:

Éliás István – Miskolc, Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum, eliasistvan@citromail.hu

Joó Emese – Budapest, Néprajzi Múzeum, emese@neprajz.hu

 

A Múzeumi Oktatási és Képzési Központ a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyik, Káldy Mária által vezetett igazgatósága, amely 2006-ban alakult meg azzal a céllal, hogy hiánypótló tevékenységeivel hozzájáruljon a hazai múzeumi terület modernizációjához. Az eredeti terv széles körű kiterjesztését és megvalósítását 2008-tól az Új Magyarország Fejlesztési Terv kiemelt projektje, a „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok oktatási-képzési szerepének erősítése – Központi módszertani fejlesztés (TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-002) teszi lehetővé.

Köszönet Éliás Istvánnak a kiváló ábráért, és Hári Krisztinának a cikk megírásához nyújtott értékes gondolataiért.

Ősszel a múzeumok fesztiváloznak

Interjú Káldy Máriával

Múzeumok Őszi Fesztiválja, Múzeumpedagógiai Nívódíj, évnyitók – minderről a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Képzési Központ igazgatója beszél.

2011. szeptember 09. Aranyos Sándor

Ki viszi haza idén a Múzeumpedagógiai Nívódíjat?

2003 óta minden évben a Múzeumpedagógiai Évnyitó alkalmából kerül sor a Múzeumpedagógiai Nívódíjak átadására. A rendezvényre ugyan csak október 3-án kerül sor, de az érdeklődők már most megismerhetik a díjra...

2011. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Indul a fesztivál!

Múzeumok Őszi Fesztiválja és Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó

Idén hatodik alkalommal kerül sor a Múzeumok Őszi Fesztiváljára, amelynek keretében mintegy százhetven múzeum fog össze, hogy hat héten át különböző színes és változatos programokat kínáljanak kicsiknek és...

2011. október 10. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...