A kreatív iparról, természetesen!

Tájháztalálkozó

2012. október 4 és 7. között, Hajdúböszörményben tartja X. országos találkozóját a Magyarországi Tájházak Szövetsége, amely idén novemberben ünnepli fennállása tizedik évfordulóját.

Bihari-Horváth László 2012-10-02 13:39
Cikk küldése e-mail:

A jeles alkalom szakmailag tartalmas és turisztikailag is érdekes programokkal várja a látogatókat. Október 5-én, a Tájháztalálkozó szakmai napján az is kiderül, hogy 2012-ben ki nyerte el Az Év Tájháza díjat!

 A hajdúböszörményi találkozó központi témáját a kreatív ipar képezi. A „pályázati szaknyelvből” kölcsönzött fogalom manapság népszerű megjelölése azoknak a kézműves tevékenységeknek, amelyek mindig is központi elemei voltak a tájházak múzeumpedagógiai programkínálatának. A téma éppen azért kiemelten fontos a tájházak számára, mert egy állandó programtípus modern gyakorlatait járja körül. De mi teszi mindezt aktuálissá? Az Európai Unió egyik pályázata (TÁMOP-3.2.3.), melyen jelentős sikereket értek el a Tájházszövetség tagjai. A támogatásnak köszönhetően kiszélesedtek a kreatív ipar fejlesztéséhez szükséges pénzügyi keretek, de vajon milyen gyakorlatai alakultak ki a „kézműves tartalomszolgáltatásnak”? Erre a kérdésre keresi a választ, és egyben nyújt szakmai-módszertani segítséget a Tájházszövetség.

A három és fél napos rendezvény október 4-én, csütörtök délután kezdődik a találkozó központi helyszínén, a Keleti Ökorégió Közhasznú Egyesület fenntartásában működő Népi Hajdúházban. A regisztráció után először a Hajdúsági Múzeumot látogatjuk meg, majd „műemléki sétát” teszünk Hajdúböszörmény ősi főterén, ahol kiválóan megfigyelhető a sugaras halmaztelepülések „szabályos szépsége”.

 A találkozó szakmai napjára október 5-én kerül sor. Erre nemcsak a tájházvezetőknek érdemes eljönni, hanem minden olyan múzeumpedagógusnak is, aki rendszeresen tart/szervez kézműves-foglalkozást intézményében. Sőt, a konferencia a tájházak, a muzeális intézmények mellett működő egyéb kulturális intézmények (művelődési házak, könyvtárak, levéltárak), és kreatív műhelyek (művészeti iskolák, népművészeti egyesületek, alkotókörök) számára is jó alkalom lehet az ötletszerzésre, a „nyitott kapuk elvén” alapuló közönségkapcsolati munka megerősítésére. A tájházaktól ugyanis lehet – és nem szégyen – tanulni! A legjobb működési gyakorlatot maga a Tájházszövetség is jutalmazza, az Év Tájháza díj átadásával, amely egyben a konferencia nyitóeseménye. Az elismerést dr. Bereczki Ibolya a Tájházszövetség elnöke és dr. Füzes Endre, a szervezet tiszteletbeli elnöke adja át.

Az előadások egy része a köz- és szakigazgatás oldala felől közelíti meg a konferencia témáját: Kiss Attila polgármester Hajdúböszörmény városának hagyományőrző kreatív programjait ismerteti, Bodó Sándor megyei közgyűlési elnök a tájházak és a területfejlesztési források összefüggéseire világít rá, dr. Vígh Annamária minisztériumi főosztályvezető (EMMI) a kreatív ipar fejlesztését célzó európai uniós és hazai támogatásokról tart előadást, Szegedyné Fricz Ágnes minisztériumi főosztályvezető-helyettes (VM) pedig a hagyományos kézművesség és a hungarikumok közösségi szerepét mutatja be.

Az előadások második része a tájházak, muzeális intézmények megközelítéseit, regionális példáit mutatja be. Horváth Attiláné (Fertőszéplak) a fenntartható fejlődés és az „élhetőbb falvak” kapcsolatát világítja meg, Hubert Erzsébet elnök (HB Megyei Népművészeti Egyesület) a kézművesség együttműködésen alapuló felhasználását, a tájházak-művelődési házak-egyesületek összefogását ismerteti, dr. Nagy Molnár Miklós múzeumvezető (Nagykun Múzeum) a tárgyalkotó népművészet nagykunsági példáiról referál, Feketéné Molnár Erzsébet tájházvezető (Népi Hajdú Ház) pedig a helyi termékek tájházi értékesítésének lehetőségeiről tájékoztatja a konferencia közönségét.

 A konferencia napját Virányi Zsolt és Pataky Emőke műemléki felügyelők előadása (Területi védelem és a Hajdúházak újjászületése), az „Építő közösségek” pályázat (TÁMOP-3.2.3) megvalósítóinak beszámolói, a helyi hagyományőrzők szórakoztató előadása és egy baráti vacsora zárja.

Október 6-án szakmai tanulmányútra invitáljuk a találkozó résztvevőit. A kirándulás a Hajdúdorogi tájház megtekintésével kezdődik, majd a „szalmaiparáról híres” Hajdúnánás tájházát, Helytörténeti Gyűjteményét, és az Aranyszalma Alkotóház Galériáját látogatjuk meg. Innen Nádudvarra indulunk, ahol a Népi Kismesterségek Szakiskoláját és a feketekerámia-készítő Fazekas Lajos kiállítóhelyét keressük fel.

Utunk Hajdúböszörményben, az önkormányzati fenntartású Hajdúböszörményi Tájházaknál folytatódik, ahol gazdag program várja a résztvevőket, és számos népi kismesterség kipróbálására adódik alkalom a HÍR díjas népi ételek megkóstolása mellett.

A találkozó utolsó napján fakultatív programok közül választhat az érdeklődő: megismerhetjük Mihalkó Gyula kalaposmester munkáját (Balmazújváros), vagy elsajátíthatjuk a szoboszlói szappanfőzés mesterségét (Hajdúszoboszlói Gazdaház).

A program részletei a Skanzen honlapján itt olvashatók!

A rejtett potenciál - kisgyűjtemények

Muzeológiai szakszolgálat

Alternatív elmélet a szervezeti működés alternatíváiról: sikeres modell, hogyan lehet ma Magyar-országon kismúzeumokat fenntartani!

2012. március 03. Bihari-Horváth László

Fennkamra és titoklyuk

Tájház Gyomaendrődön

Az Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény 1977 óta gazdagítja Gyomaendrőd kulturális kínálatát, ahonnan az apró helyi különcségek sem hiányozhatnak!

2011. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Hollókő-világörökség: az élő (?) múzeumfalu

Válogatás a Magyar Múzeumok archívumából

Műemlékvédelmi szakemberek Hollókő népi építészeti értékeivel az 1950-es években találkoztak. Műemléki védelem pedig a hatvanas évektől indult a faluban, melyet európai jelentőségű népi építészeti...

2009. június 06. Limbacher Gábor
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...