Amikor mindenki jól jár

Önkéntesség a múzeumban

2011 az Önkéntesség Európai Éve. De vajon mit jelent ez? Tisztában vagyunk egyáltalán azzal, hogy mit jelent önkéntesnek lenni?

Csordás Izabella 2011-04-01 18:52
Cikk küldése e-mail:

 Egyre többet hallunk róla, egyre gyakrabban használjuk a fogalmat. Valószínűleg sokan nem is sejtik, milyen komoly szervezőmunkát igényel az önkéntes munka megvalósítása, ahogy azt sem, milyen hozadéka, eredménye lehet az ebbe a munkába befektetett energiának. Az alábbiakban a Szépművészeti Múzeumban sikeresen működő Önkéntes Programról: az önkéntesség intézményi megvalósulásáról, az önkéntesek menedzs- mentjéről olvashatnak.

Mottó: „Azt hittem, hogy havi 8 órában, szép környezetben érdekes munkát fogok végezni. Emellett rájöttem, hogy a Múzeum a »nyugalom szigete«, és energiával tölt fel. Rájöttem, hogy fontos vagyok, és számít, hogy mit csinálok akár jól, akár rosszul. A munkámért köszönetet mondanak, illetve még meg is ajándékoznak. Rájöttem, hogy van olyan »munkáltató«, aki meg tudja fogalmazni az elvárásait, és annak meg is tudok felelni. Rájöttem, hogy egy jó kis csapat tagja vagyok, akikkel szeretem együtt tölteni az amúgy szűkre szabott szabad időmet.”
(Moór Gabi, önkéntes)

Hozzáadott érték teremtése: önkéntesek szervezése

Hat évvel ezelőtt a Szépművészeti Múzeum önkéntes tárlatvezetői képzésén alig vett részt magyar állampolgár. Ez a program azóta is működik, és a hazai résztvevők aránya folyamatosan nő. A 2006 augusztusában létrehozott Önkéntes Program célzottan azon magyar segítőket fogja össze, akik a múzeumi szolgáltatás színvonalának emeléséhez a legkülönbözőbb területeken kívánnak hozzájárulni. Az első felhívásra 145 fő jelentkezett. A kiválasztás után hatvanan kezdték el segítő tevékenységüket a múzeumban.
Akkoriban még nem létezett más magyarországi múzeumban szervezett önkéntes program, bár elszórtan előfordultak fizetetlen segítők a különböző intézményekben. 2010-ben a szegedi Móra Ferenc Múzeum, majd a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum folytatta a sort. 2011 januárja és márciusa között a Kórházi Önkéntes Segítő Szolgálat Alapítvány szervezésében, a Szépművészeti Múzeum együttműködésével egy nyolcnapos múzeumi önkénteskoordinátor-képzés zajlott, melyet 10 szervezet 12 képviselője végzett el, és remélhetőleg hamarosan többen is kiépítik majd önkéntes segítőik körét.
2011 az Önkéntesség Európai Éve az Európai Unióban. Ennek keretében általánosan nagyobb figyelem irányul e mozgalomra, amelynek hagyománya Magyarországon és a volt kommunista-szocialista országokban történelmi okokból nem alakulhatott úgy ki, ahogy az angolszász területen történt. A londoni TATE önkéntesprogramja 1977-ben, a New York-i Museum of Modern Artsé 1984-ben jött létre.
Magyarországon csupán 2005 óta szabályozza törvény az önkéntesek közérdekű foglalkoztatását. A nyugati társadalmak és szervezetek évtizedekkel járnak előttünk tradícióban, hozzáállásban és tapasztalásban. A Szépművészeti Múzeum Önkéntes Programjának elmúlt években kialakult menedzsmentmodellje mégis gyakran szerepel külföldi konferenciákon és publikációkban a legjobb gyakorlatok között.

Ma számos ösztöndíj biztosít lehetőséget a külföldi kitekintésre és tanulásra. A Szépművészeti Múzeum Önkéntes Programjának koordinátora a következő lehetőségeket ajánlja az érdeklődők figyelmébe:

Eredmények és koordináció

A Szépművészeti Múzeum Önkéntes Programja keretében az önkéntesek az elmúlt négy évben közel 30 000 munkaórában (3750 munkanapban) segítették az intézmény működését. A múzeum befogadta a csapatot, és nemcsak e munkaórákkal gazdagodott, hanem a résztvevők ötleteivel, lelkesedésével és a megoldásokban nyújtott energiájukkal is.
Igazi értékteremtő közösség jött létre, amelynek ma több mint száz tagja számos területen segédkezik. Az információs pultot teljes egészében önkéntesek üzemeltetik: a látogatók tájékoztatása, az audioguide készülékek kiadása, a Baráti Kör-támogatók regisztrálása a feladatuk. A gyermekfoglalkozásokon is többen segédkeznek, megkönnyítve ezáltal a foglalkozásvezetők munkáját. A könyvtári önkéntesek katalogizálással, adminisztrálással foglalkoznak. Informatikus önkéntesünknek pedig többek között a program weboldalát köszönhetjük. Többen segítenek az irodai adminisztrációban, rendezvényeken, van, aki az Önkéntes Hírmondót szerkeszti, mások körsétát tartanak, de pusztán önkéntes segítséggel jött létre az állandó gyűjteményi audioguide német és orosz nyelvű fordítása is. Legfrissebb programunk pedig 2010 őszén indult el a látogatók nagy örömére: a Kezet Rá! program keretében a látogatók eredeti egyiptomi műtárgyakat vehetnek kézbe, miközben az önkéntesek ismertetik őket. A Múzeum Egyiptomi Gyűjteményének előterében minden szerdán és szombaton 14.15 és 17.15 között, valamint csütörtökönként a Múzeum+ program keretében 17.15 és 20.15 között várják a látogatókat a Kezet Rá! önkéntesek.

A látogatók mondták:

  • „Hihetetlen volt, hogy kétezer éves tárgyakat foghattam a kezembe, és minden oldalról megvizsgálhattam őket. Ezenkívül a rengeteg információ is érdekes volt, amit az önkéntesek elmondtak a tárgyakról.”
  • „Több érzékszerv által közvetített élmény maradandóbb mindenképpen! Külön köszönet a kedves magyarázatért!”

Az önkéntesek koordinálásának több olyan sarokköve van, amelyek megértése és kölcsönös elfogadása a program sikerének a záloga. Az egyik legfontosabb, hogy az önkéntes felelősséggel tartozik az elvállalt feladat elvégzéséért. Ennek felismerése és kölcsönös megértése a közös munka bizalmi alapja. Ugyanígy fontos azonban azt is megérteni, hogy az önkéntes munka nincs ingyen, nem magától működik, hanem komoly szervezést igényel.
Hosszú távon az önkéntes erőforrások megtartása a manapság sokat firtatott intézményi fenntarthatóság egyik kulcsává válhat. Sok hazai múzeum tekint csodálkozó, érdeklődő, kétkedő szemmel a Szépművészetiben létrejött együttműködésre.

A Szépművészeti Múzeumban az elmúlt években egy olyan menedzsmentmodellt fejlesztettünk ki, amely az önkéntes koordinátor komplex feladatait öleli fel, és segíti beillesztésüket a szervezet működésébe. Idehaza még sokszor előfordul, hogy az önkéntes munkát ok nélkül ugyan, de előítéletekkel kezelik, és az önkéntes koordinátor szerepét is alábecsülik, azonban egy ilyen pozíció sikeres ellátása átfogó ismereteket, képességeket és összetett személyiséget igényel.
Egy jó koordinátor egy személyben precíz adminisztrátor, jó stratéga és kiváló HR-es. A múzeumi önkéntes koordinátor képzés résztvevői többek között az alábbi kérdéseket fogalmazták meg, mint az önkéntes koordinátor legfőbb kihívásait – lefedve mindezen területeket.
A koordinátor kihívásai:

  • Egy adott munkára hány önkéntest kell mozgósítani? Ha kiesik valaki, mit tudok tenni?
  • Hogyan válasszam ki a megfelelő önkénteseket?
  • Hogyan tudok egyszeri segítőből visszatérő önkéntessé tenni valakit?
  • Mit tehetek a kollegák bizalmának megnyerése érdekében?
  • A Múzeumnak bevételt hozó tevékenységekben alkalmazhatok-e önkéntest?
  • Hogyan számszerűsítsem a program költségvonzatait?

„Rengeteg érdekes és értékes emberrel ismerkedtem meg a múzeumban eltöltött órák során. Az önkéntes program pedig nagyon jól szervezett, a vezetőink sok időt és energiát fektetnek abba, hogy jól működjön, és minden segítséget megadnak ahhoz, hogy jól végezhessük a munkánkat.” (Bosnyák Juli, önkéntes)

A szerző közönségszolgálati osztályvezető, az Önkéntes Program alapítója és koordinátora a Szépművészeti Múzeumban

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...