A Fehérek templomából a Fekete házba
MÚMIÁK
A váci Fehérek templomának több száz éves múmiáit bemutató kiállítás nyílik a szegedi Fekete házban csütörtökön.
|
MTI fotó; Kelemen Zoltán Gergely |
Egy felújításkor, 1994-ben bukkantak rá Vácott arra a titkos kriptára, amely az 1674 és 1838 között élt váci polgárok temetkezési helyéül szolgált. A plafonig halmozott, egymásra pakolt koporsókban természetesen úton mumifikálódtak az elhunytak: a folyamatot a különleges mikroklíma és a temetés módja tette lehetővé. A holtakat faforgáccsal bélelt koporsókba helyezték, amely felszívta a testnedveket, így a természetes bomlás helyett mumifikálódás zajlott le.
A megtalált 265 múmia közül 166-ot azonosítottak, míg 99 kilétét mind a mai napig homály fedi. A Magyar Természettudományi Múzeum különböző természettudományos vizsgálatokat végzett a múmiákon, így kiderült, hogy az elhunytak többsége tuberkulózisban szenvedett.
A Fekete ház földszinti kiállítótereinek ablakait a szakemberek befalazták, hogy igazi sejtelmes, kriptát idéző hangulat fogadhassa a látogatókat. A szegedi kiállításon tizenegy múmiát mutatnak be: titokzatos sorsokra, rejtélyes történetekre derít fényt a tárlat különböző audiovizuális eszközök segítségével. A december 15-ig tartó kiállítás látogatói az elhunytak sorsa mellett megismerkedhetnek azokkal a természeti folyamatokkal, amelyek a váci múmiák kialakulásához vezettek, de fény derül arra is, hogy különböző korokban és társadalmakban miért és miként mumifikálták az elhunytak holttestét.