Minden napra új tárlat

MOST NYÍLIK

A héten egymást érik a kiállításmegnyitók; a fővárosi és a vidéki kínálatból kiválogattuk a legérdekesebbeket.

Magyar Múzeumok Online 2013-09-10 13:28
Cikk küldése e-mail:

Pesten és Budán

Európai uniós csatlakozása alkalmából köszönti Horvátországot a Néprajzi Múzeum szeptember 11-én nyíló tárlata. A kiállítás a múzeum 1872-1920 között létrejött gyűjteményének tárgyaival annak bemutatására vállalkozik, milyen európai folyamatok alakították, tagolták a 19. századi népi kultúrát. A Több mint szomszéd – mozaikok a horvát népi kultúrából című tárlat néhány jellegzetes darabját Tárgy rovatunkban részletesen is bemutatjuk.

 

Szeptember 12-én két új kiállítás is nyílik a Magyar Nemzeti Galériában; az egyik Marc Chagall, a másik pedig Ámos Imre műveit mutatja be. Két művész, akinek életművében sorsa, vallása, zsidó identitása központi szerepet játszik: Chagall az öreg, a mindent és mindenkit túlélő mester, Ámos pedig a fiú, a fiatalon meghalt mártír. Kettejük sorsa és művészete annak ellenére is közös, hogy csupán egyszer találkoztak, Párizsban, 1937. október 4-én, néhány termékenyen együtt töltött óra erejéig. A két kiállítás szeptember 13-tól jövő év januárjáig látogatható.

 

Magyar Mezőgazdasági Múzeum népszerű interaktívkiállítás-sorozatának legújabb darabja szeptember 14-én nyílik a Vajdahunyadvárban. A Nyomozás – kiállítás és detektív játék látogatói kipróbálhatják, mennyire jó megfigyelők, milyen jól tudnak olvasni a nyomokból, és milyen ügyesen illesztik össze a szellemi kirakós darabkáit, azaz kinyomozhatják, milyen nyomozó válna belőlük. Az érdeklődők az interaktív kiállítást végigjárva betekintést nyernek a nyomozás világába: megtudhatják az idők során milyen sok területen volt szükség szemfüles detektívekre, és hogy az egykori kódfejtők miként bukkantak a múlt titkainak kulcsára, de kiderül az is, milyen jeleket értelmezett az indián nyomkereső, hogyan dolgoznak a nyomkövető kutyák, tényleg egyformák-e az ikrek ujjlenyomatai, vagy hogy mit árulnak el mások önkéntelen gesztusai. A kiállítás november 3-ig várja a látogatókat, akik egy nem mindennapi feladatot is kapnak: a több száz méter hosszú nyomozó-szőnyeget követve a Magyar Mezőgazdasági Múzeum termein át maguk is végére járhatnak egy izgalmas rejtélynek, és kézre keríthetik egy gyémántrablás tettesét.

 

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár legújabb időszaki kiállítása Semmelweis Ignác alakját és felfedezését idézi fel, s bemutatja, hogy Semmelweis értékelése hogyan változott az elmúlt másfél száz évben. A kiállítás nemcsak a tudománytörténet oldaláról vizsgálja a híres magyar orvos munkásságát: a hangsúly Semmelweis kultuszának bemutatására került. A Semmelweis ábrázolások, a róla készült dokumentum-, és játékfilmek, valamint a 19-20. századi visszaemlékezések, a történeti és népszerűsítő irodalom legjellemzőbb textusainak prezentálása egy tragikus ember életét elevenítik fel. A kiállítás azokat a kérdéseket is megfogalmazza, hogy hogyan bontakozott ki Semmelweis életének tragikuma, s mennyiben és miként volt felelősek érte kortársai vagy éppen ő maga?
A Semmelweis ikon című kiállítás aktualitását az adja, hogy Semmelweis életművét – a SOM felterjesztése alapján – az UNESCO 2013 júniusában a Világemlékezet részévé nyilvánította. A kiállítás 2013. szeptember 13-tól látogatható a SOM Apród utcai épületében (Semmelweis szülőházában, és hamvainak nyughelyén). 2013. december 13. – 2014. január 31. között Rómában, a Római Magyar Akadémián, s terveink szerint 2014 áprilisától Párizsban, az UNESCO székházában.

 

Vándorló tárlatok

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum nagy sikerű kiállítása, a Mítosz és valóság – Az erényöv titkos története ezen az őszön Győrben vendégeskedik. A Rómát is megjárt, egyedi látványú tárlat az erényöv mítoszának felfejtése során a 18-19. század emberének szexualitáshoz fűződő viszonyáról is szól. A téma iránt érdeklődők szeptember 15-től egészen november végéig merülhetnek el a múlt izgalmaiban.

 

A Sóstói Múzeumfaluban a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum rendezkedik be szeptember 14-én. Típusbútor: A falusi lakáskultúra a Kádár-korban című kiállításuk a korszak mára klasszikussá vált lakberendezési tárgyain keresztül a falusi életmódváltás és ezzel párhuzamosan a lakótér funkcióinak változását mutatja be.

 

 

Az Élet beköltözött a Galériába

CHAGALL

Kicsomagolták Marc Chagall Élet című főművét pénteken a Magyar Nemzeti Galériában (MNG).

2013. szeptember 09. MTI

Egy kiállítás tárgyai

MOZAIK

Szeptember 11-től látogatható a „Több mint szomszéd – mozaikok a horvát népi kultúrából” című kiállítás a Néprajzi Múzeumban. Már most megmutatunk néhány jellegzetes tárgyat!

2013. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Mítosz helyett perverz kegyetlenség

Tévedés azt hinni, hogy utoljára kegyetlen középkori férjek óvták erényövvel hitvesük becsületét, derül ki a Semmelwies Orvostörténeti Múzeum kiállítási anyagából. Tudják-e, hogy ilyesfajta felszerelés...

2010. szeptember 09. Mörk Leonóra
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...