„igéző virágok szemlélésében”

KIÁLLÍTÁS

Haynald Lajos kalocsai bíboros érsek hagyatékából nyílt kiállítás szerdán a Magyar Természettudományi Múzeumban.

Magyar Múzeumok Online 2016-09-15 10:21
Cikk küldése e-mail:

A kivételes műveltségű Haynald Lajos 1851-től erdélyi püspökként, 1867-től kalocsai érsekként szolgálta a katolikus egyházat. Nevét a magyar kultúra legnagyobb mecénásai között kell említenünk: vagyonát, befolyását önzetlen módon a nemzet gyarapítására használta fel. Iskolákat alapított, jelentős összegekkel támogatta a művészet és a tudomány számos területét. Korának egyik legismertebb társasági személyisége (ma azt mondanánk, „celebje”) volt, barátság fűzte többek között Liszt Ferenchez és Munkácsy Mihályhoz is.

 

 

A kiállítás egyik különlegessége a Haynald Lajos kalocsai érsekről még 1884-ben készült arcmás, melyet Munkácsy Mihály festett. A képet a kiállítás idejére a Nemzeti Galéria kölcsönözte, így a kiállítás idejére a képzőművészet is helyet kapott a tudomány házában. A kiállítás a Munkácsy festménnyel kiegészülve egy korszakot a maga teljességében tár elénk.

 

 

Haynald Lajos személye azért is különleges, mert rajta keresztül a kiállítás egyik kiemelt célcsoportjának, a fiatalabb korosztálynak tudják bemutatni azt, mit is jelentett régen egy köztiszteletben álló, megbecsült és befolyásos személynek lenni, aki azonban magát háttérbe szorítva befolyását és kapcsolatait a társadalom és tudomány érdekében használta fel.  Az érsek – szociális érzékenységének köszönhetően – nagy hangsúlyt fektetett az oktatás támogatására és a szegénység csökkentésére. A legnagyobb magyar mecénások között említhető, iskolákat alapított, jelentős összegekkel támogatta a képzőművészetet, az irodalmat és a tudományt.

 

 

A Magyar Természettudományi Múzeum és gyűjteményei szempontjából is kiemelkedő jelentőségű személy Haynald Lajos, mert a Növénytár neki köszönheti a létezését és azt, hogy európai színvonalú intézmény lett. Százezer példányt meghaladó botanikai gyűjteményét és ritkaságokban bővelkedő szakkönyvtárát is itt őrzik.Halála előtt már 10 évvel megírta végrendeletét, melyben növénytani gyűjteményét és könyvtárát is a múzeumra hagyta. Ez is mutatja, mennyire tudatos volt tudománypártoló tevékenysége. Hagyatékának köszönhetően ma minden 10. herbáriumi lap a múzeum botanikai gyűjteményében Haynald Lajostól származik.

 

 

A kiállítás modern kommunikációs felületen közli az információkat, de nem adja készen azokat a látogatónak. Mivel Haynald nem vezetett naplót, csak levelezése (szüleinek írt levelei, hivatali levelek, a neki írt levelek), valamint a róla szóló tudósítások és a herbáriumi lapok maradtak fent. A látogató feladata a rendelkezésre álló információmorzsákból összerakni és megérteni Haynaldot és motivációit botanikusként. A kiállítás tervezői és megalkotói tehát nem adják szánkba a szavakat, nem akarnak értékelni, csak bemutatni. A látogató a herbáriumi lapokon keresztül oknyomozással  kell, hogy megfejtse, milyen volt az ember, a botanikus, a világutazó, a tudós,  akinek szinte minden lépéséről tudósított egykor a Vasárnapi Újság. A kiállításban a látogató cédulát gyárthat, összehasonlító anyag alapján fajmeghatározást végezhet, számítógépes játék segítségével gyűjtő- utakat tervezhet, vagyis testközelből tapasztalhatja, mit is jelent a kutatómunka.

Haynald kapcsolati hálójának bemutatásával a kiállítás mondanivalójának egyik központi eleme, hogy a valódi kapcsolatok nem a világhálón köttetnek. A kiállítás arculata ezt oly módon segíti, hogy a valóságos kapcsolatok, életesemények megjelenítési módja a közösségi média felületeit idézi, a kontraszt így vonzóbbá teszi a kiállítást a fiatalabb korosztály számára is.

 

 

Haynaldot  mély barátság fűzte Liszt Ferenchez, ezt édesanyjának írt leveleiből is tudjuk. Különösen fontos volt neki, hogy barátja elkísérte egy-egy kirándulásra, botanikai gyűjtésre. Kettejük barátságába később Munkácsy is bekapcsolódott, ezért festette meg Haynald, majd egy évvel később Liszt arcmását is. A képet a nagyközönség még nemigen láthatta, mivel eddig a Magyar Tudományos Akadémia székházában volt kiállítva.

 

 

A kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeum tavaly ősszel indított Mire jók a természetrajzi gyűjtemények? című tudománykommunikációs sorozatába is illeszkedik. A múzeum célja, hogy a kiállítás segítségével bemutassa, mennyi mögöttes információ derülhet ki például egy herbáriumi lap vizsgálata során, s ezért is indokolt és fontos megőrizni és kutatni a természetrajzi gyűjteményi anyagokat.

 

„igéző virágok szemlélésében”
– Haynald Lajos kalocsai bíboros érsek hagyatéka
Magyar Természettudományi Múzeum
2016. szeptember 14. – december 6.

Őrült vagyok, te végzetes ifjú...

KIÁLLÍTÁS

Anna és Amedeo – Ahmatova és Modigliani – titkos szerelmének története az orosz látogatók számára az egyik legizgalmasabb felmerülő téma a Modigliani-kiállítás tárlatvezetése közben.

2016. szeptember 09. Nyikolajeva Marija

Egy eltűnt vár nyomában

SÁTORALJAÚJHELY

Hogyan válik izgalmassá egy eddig a föld mélyén megbújó vár bemutatása virtuális effektek nélkül? A PIM Kazinczy Ferenc Múzeumának rendhagyó régészeti kiállítása: „Egy eltűnt vár nyomában”...

2016. szeptember 09. Szathmáry-Király Ágnes

Nem időrablás: a szentendrei Art Capital

MEGNYITÓ-MARATON

Játszik az idővel, de nem az időddel a Ferenczy Múzeum. Szentendrén a kortárs művészeti fesztivál keretében egyre több olyan kiállítás nyílik, amely a kortárs időtapasztalatot teszi...

2016. szeptember 09. Berényi Marianna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...