Hollywood: a zsidó tapasztalat

Bigger than life

A megújult Bécsi Zsidó Múzeum első időszaki kiállítása azokat a zsidó személyiségeket és eseményeket mutatja be, akik és amelyek döntően befolyásolták Hollywood történetét.

B. Varga Judit 2011-11-22 09:00
Cikk küldése e-mail:

Mi lehet több az életnél? A filmek által megálmodott valóság? Képzeljünk el egy világot, ahol több mozi van, mint bank, és a filmgyár vezetője az ország legjobban kereső embere. Igen, ez Amerika és Hollywood az 1930-as években. És a Bécsi Zsidó Múzeum október 19-én megnyílt új kiállítása...

A császárváros centrumában, az Albertina és a Kapucinusok kriptája között, ha akarnánk sem kerülhetnénk el a műtárgykereskedések láncolatát, köztük is a leghíresebbet, az alapításakor még zálogházként működő Dorotheumot. A szomszédságában található a felújított Zsidó Múzeum, amely a „múzeum mozgásban” mottóval találta meg a helyét a 21. századi múzeumi világban. Ez többet jelent, mint párbeszédet a látogatóval. Kifejezetten a fiatalokra, a fiatal felnőttekre koncentrálnak, s számukra kreatív tájékoztató programokat szerveznek a zsidó kultúra és politika aktuális kérdéseiről, az élet számos realitásáról.

 

Hollywood: zsidó tapasztalat

 Tulajdonképpen ilyen realitás a Hollywood száz évét zsidó tapasztalatként bemutató tárlat. Az amerikai filmipar lenyűgöző története, ahogy a kelet-európai emigránsok csinálták, és ahogy a bécsi rendezők láttatják. Nem puccos, csillogós Hollywood-sztori ez, hanem nagyon is átgondolt koncepcióból építkező, tiszta történeti kiállítás. A műfaj nem keveredik, nem billen át művelődéstörténetbe, a kronológiát anélkül követi, hogy unalmas időszalaggá válna, nem akar sokat markolni, kevés, de ütős tárgyakkal operál, és emészthető mennyiségű és tartalmú szövegekkel készteti olvasásra a látogatót. Az arányokat olyan jó érzékkel találták el, hogy a kétperces filmrészletek között szívesen vágyunk egy kis olvasásra. A mélyebb tudást igénylők a kiállítás bejáratánál egy 24 oldalas, ingyenes brosúrát vehetnek magukhoz, és böngészhetik, ami a teremszövegekből és tárgyfeliratokból kiamaradt.

 

Egy sima fax

 Számomra a hagyományos múzeumélményt, amikor az eredeti objektum megható pátoszt vált ki az emberben, egy sima, 1994. március 10-én elküldött fax adta. Bevallom, ott és akkor tudatosult bennem, hogy egy fax is lehet műtárgy, és valahogy mi, muzeológusok a naponta továbbított gyorspostáink alkalmával nem gondolunk arra, hogy akár egyet is megőrizzünk, archíváljunk a benne rejlő információ és címzett miatt. A szóban forgó fax Spielberg levele volt Simon Wiesenthalnak, amelyben leírja, hogy elképzelni se tudja, hogyan fogadják abban az országban a filmjét, ahol Hitler született. A hét Oscarral jutalmazott Schindler listájának európai premierjéről van szó, melyet Bécsben rendeztek meg. De megkapó a némafilmek dívájának, Gloria Swansonnak a Chaplin-kosztüme is 1924-ből, melyet egyes adatok szerint maga Chaplin adott a színésznőnek. A tengerentúlról, a Hollywood Heritage Museumból kölcsönzött ruhát Gloria Swanson még egyszer viselte, az Alkony sugárútban, 1950-ben. Erről a Paramount-gyár felvétele tanúskodik a kiállításon.

A kiállítás mondanivalóját és nem utolsósorban szellemességét meghatározó eredeti tárgyakat Los Angelesből, New Yorkból és Európa több magán- és közgyűjteményéből kérték el. Így a Casablanca kávézójának egyik székét Los Angelesből, a párizsi Pathé testvérek filmkameráját magántulajdonból kérték kölcsön, Tarantino Becstelen brigantikjának baseballütőjét viszont „komoly üzenetként” megvásárolták.

 

Kelet-Európából jöttem...

 De hogy miért is érdemes ezért a kiállításért kiruccanni Bécsbe? Mert azt az érzést visszük haza magunkkal, hogy származásunktól függetlenül büszkék vagyunk kelet-európaiságunkra, ha másért nem, hát azért, mert az Álomgyárat a Tokaj mellett született Adolph Zukor, a tolcsvai Fried Vilmos, azaz a Fox Studios (ma: 20th Century Fox) meglapítójaként ismert William Fox és a minszki születésű Metro-Goldwyn-Mayer-alapító, Louis B. Mayer alkotta meg. Na és azon a kérdésen is érdemes elgondolkodnunk, amit a kiállítás feszeget: milyen lenne a világ Hollywood nélkül, és mekkora hatása van az emberek életére Hollywoodnak? A választ felírhatjuk egy flip chart táblára a tárlat végén (ez vendégkönyv is egyben!).

Tényleg élmény volt; minden tekintetben.

 

(Nyitva: 2012. április 15-ig. Belépő 10 euro, kedvezményes 5 euro. A múzeum vasárnaptól péntekig 10.00-18.00 óra között látogatható, szombaton zárva tart.)

Bővebb információ a múzeum honlapján

Most kiderül, mi van a Dohány utcai zsinagóga mögött!

Itt lakott Rosenthal

A Magyar Zsidó Levéltár (Milev) és a Budapesti Zsidó Hitközség mostantól két sztereotípiát is semlegesít a Wesselényi utcai épületében!

2011. szeptember 09. Berényi Marianna

Tervek, vágyak, gondolatok - diskurzusban

Dél-Dunántúl zsidó kultúráját bemutató regionális kutatóközpont és emlékhely

Az intézményalapítás nem könnyű játszma. Lehet, soha nem volt az. Különösen, ha olyan kulturális intézményekről van szó, amelyek regionális szerepet töltenek be, és - vallási és/vagy etnikus - kisebbséghez...

2011. június 06. Frazon Zsófia

Új múzeumok - új állandó kiállítások

A rádiótól a cselgáncsig

Bár mindannyian saját bőrünkön érezzük a megszorításokat, mégis örömmel teli, hogy a gazdasági válság ellenére több múzeumot, kiállítóteret, emlékházat újítottak fel, nyitottak meg az elmúlt néhány hónapban...

2011. október 10. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...