A mobilitás jegyében
Időben és térben mozgó kiállítások
Az elkövetkező hónapokban olyan múzeumi események keresztezhetik utunkat, amelyek folyamatosan mozognak, változnak.
Magyar Múzeumok Online |
2012-01-29 09:00 |
A már megszokott vándorkiállítások illetve az olyan rendhagyó utazó tárlatok után, mint a tavalyi Etnomobil 2.0 vagy a Pim-buszban utazó interaktív kiállításai, idén is számíthatunk néhány különleges időben és térben vándorló múzeumi eseményre. Azaz, idén is elmegy a hegy Mohamedhez!
Hátizsákban a Hanság Múzeum
A mosonmagyaróvári Hansági Múzeum egy új múzeumi program keretén belül a környékbeli települések iskoláit keresik fel, ahol tájékoztatást adnak a felső tagozatos diákoknak a múzeum tevékenységéről és a múltbeli emlékek megőrzésében betöltött szerepéről. Az ismertetőt pedig filmvetítéssel és múzeumi tárgyak bemutatásával színesítik. − Annyi tárgyi emléket visznek magukkal, amennyi egy hátizsákba belefér - mondta Szentkuti Károly múzeumigazgató az MTI-nek, aki hozzátette, hogy a községi iskolák tanulói anyagi és egyéb okok miatt egyre kevésbé jutnak el múzeumokba. Ezt tapasztalva jött az ötlet, hogy fordítsanak a látogatás irányán, és a múzeum szakemberei keressék fel az oktatási intézményeket.
A múzeumi óra célja, hogy a diákok halljanak arról, milyen munkát végez a régész, a történész, a néprajzkutató. − Arról is szó lesz, hogy a restaurátor műhelyben hogyan állítják helyre a régészeti kutatások során talált évszázados-évezredes tárgyi emlékeket kiállításukat megelőzően. A foglalkozásokon a múzeum épületeit, gyűjteményeit, tárlatait bemutató kisfilmet vetítenek a tanulóknak, hogy vizuális élményben is legyen részük. Hasonló céllal néhány tárgyat, egyebek között kőbaltát, római kori mécsest, középkori gyertyatartót és később készült türelemüveget is bemutatnak a múzeumi kollekcióból - mondta Szentkuti Károly.
Az iskolák számára ingyenes program iránt nagy az érdeklődés. Az utazó múzeum első állomása Bősárkány volt, majd a mosonszentmiklósi és az ásványrárói, az újrónafői és a mosonszolnoki gyerekekhez is eljut az utazó múzeum.
Marhavagon és emlékezés
A Holokauszt Emlékközpont minden évben megemlékezik az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor 1944. január 27-ei felszabadításáról, amelynek évfordulója egyúttal az ENSZ nemzetközi holokauszt-emléknapja is. Idén ez alkalomból az Élet Menete Alapítvány szolgál partnerül. Az emlékközpont épülete előtt felállított korabeli marhavagonban ugyanis január 27-től látható az a – középiskolások számára készített – utazó tárlat, amely rövid áttekintést nyújt a hazai zsidóságot ért tragédiáról. Különös tekintettel az 1944. év tavaszán és nyarán meginduló vidéki gettósításra és deportálásra, amelynek folyományaként 437 000 személyt marhavagonokban az auschwitz-birkenaui lágerkomplexumba hurcoltak, és ott többségüket megölték. A vagon és a tablókiállítás február 26-ig Budapesten lesz látható, majd megkezdi vándorútját a Kárpát-medence iskoláiban.
Egy másfajta változás: születés
Hosszú utazásra hívja az érdeklődőket a Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeum is. Igaz ezúttal nem a tárgyakat utaztatja, nem a programjait helyezi át a látogatók környezetébe, hanem inkább magával hívja őket egy olyan útra, amely egy kiállítás megszületéséhez vezet. Az ötletet ráadásul a kiállítás témája adta: a gyermekáldás kultúráját bemutató tárlat épp 9 hónap múlva nyílik meg. Addig a múzeum munkatársai, a titkok tudói, minden hónapban elárulnak egy-egy részletet a tárlatról. A kiállítás kurátora, Mészáros Veronika, aki maga is anyuka, a Facebookon avatja be gondolataiba, az előkészítő munkák folyamatába az érdeklődőket.
Az elkövetkező hónapok tehát szokatlan, belső utazásra invitálják a látogatót, hogy már a szeptemberben megnyíló tárlat előtt bensőséges kapcsolatba kerülhessenek azokkal a témákkal, kérdésekkel, amelyet a veszprémi tárlat feszeget majd a várandósággal és a kisgyermekneveléssel kapcsolatban.