Üzenet a jövőnek
PROGRAM ÉS FELÚJÍTÁS
Már elkezdődött Egerben az Országos Gárdonyi Emléknap és az Egri Vár Napja.
Kiss Balázs Levente |
2013-10-17 10:15 |
Október 17-én a Gárdonyi Emlékév csúcspontjaként rendezik meg a Dobó István Vármúzeumnak helyet adó egri várban az Országos Gárdonyi Emléknapot, mely idén egyben az Egri Vár Napja is.
Az egri Gárdonyi-ház. Forrás: Wikipedia
Az Egri Vár Napját 2002 óta ünneplik az 1552-es diadal 450 éves évfordulója tiszteletére. Sz. Király Júlia irodalomtörténész, a Gárdonyi-hagyaték kezelője elmondta: nagyon szerencsés egybeesés, hogy az Egri Vár Napja az Országos Gárdonyi Emléknap is egyben, hiszen ez kiemelt figyelmet irányít mind a városra, mind a Dobó István Vármúzeumra.
- Ezen a napon hangsúlyosabbá tesszük, hogy mit jelent számunkra az egri vár, az 1552-es dátum, és hogy mit jelent számunkra Gárdonyi, hiszen hűen ápoljuk emlékét – emelte ki Rázsi Botond Eger alpolgármestere.
Időkapszula
A rendezvény sokszínűségét jelzi, hogy kicsik és nagyok találnak majd érdekes programokat. A múzeum valamennyi kiállítása látogatható lesz, ezekhez interaktív tárlatvezetés is párosul, de természetesen idén sem marad el a vitézi próba, és kézműves foglalkozásokba is be lehet kapcsolódni. Megtekinthető lesz az Egri csillagok című filmben is feltűnő Szász Endre festmény, az 1968-as keltezésű Bűnbeesés.
- Az egyik legérdekesebb programelemünk lesz, hogy az író születésének 150. évfordulója alkalmából időkapszulát helyezünk el a Gárdonyi Emlékház kertjében 2063-ig, amikor Gárdonyi születésének kétszázadik évfordulóját fogjuk ünnepelni. A kapszulában számos közéleti személyiség helyez el a jövőnek szóló tárgyi üzenetet, illetve bekerül a Gárdonyi Emlékév minden „írásos emléke” is – tette hozzá Sz. Király Júlia.
Az eseménydús napot Réz Lóránt orgonaművész, Kóródi Anikó operaénekes és a Cantus Agriensis együttes koncertje zárja le.
Gárdonyi a Dobó-bástyába költözik
A fontos évfordulót és az emléknapot a Dobó István Vármúzeum azonban nemcsak programokkal, hanem építkezéssel és felújításokkal is ünnepli. Nemrég kezdődött el a vár fölötti utcában található Gárdonyi Emlékház statikai megerősítése, amelyre 15 millió forint áll rendelkezésre. A beavatkozásra azért volt szükség, mert az épület falai több helyen vészesen megsüllyedtek, és nagyobb repedések keletkeztek. A 2014 márciusáig tartó munkálatok során megújul a vakolat és a festés, valamint vízelvezetők kerülnek a földbe. A házat legutoljásra 2003-ban újították fel, 2008-ban a bútorokat restaurálták. A Gárdonyi Emlékház kiállításairól azonban nem kell lemondaniuk a látogatóknak, hiszen a Dobó-bástya fogadja be a bútorokat, az íróasztalt, a pipatóriumot, az ülőgarnitúrát és a legfontosabb relikviákat. Novemberben, januárban és februárban családi hétvégék keretében külön Gárdonyi programok is várják majd a látogatókat.
Rekonstrukciók sora
Az egri várfalakon és azokon belül is folyik a munka. Százmillió forint összértékben ugyanis több felújítási projekt zajlik párhuzamosan. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. finanszírozásában a vasúti sínek által átszelt Zárkándy-bástya állagmegóvása kezdődött el, hiszen az utóbbi időben ez a bástya már olyan rossz állapotba került, hogy a fal rendszeresen a vasúti pályatestre omlott, így már a közlekedésre is veszélyt jelentett.
A másik szintén az MNV Zrt. finanszírozásában megvalósuló beruházás a vár egész területére kiterjed, ahol 11 különböző helyszínt érintő kisebb műszaki beavatkozást kell elvégezni összesen 80 millió forint értékben. Ezen kívül zajlik a vár egyik raktárépületének a felújítása is.
- Mindezeken kívül megkezdődött a Gárdonyi sír felújítása a Gárdonyi év kapcsán. Ez társadalmi összefogás keretében valósul meg részben a városi önkormányzat, a képviselői keret, részben múzeumi és egyházi forrásból. Ezeknek a beruházásoknak az év végéig be kell fejeződnie – mondta el Berecz Mátyás, a Dobó István Vármúzeum megbízott igazgatója.
A Gárdonyi Emlékház rekonstrukcióján kívül szintén a következő év tavaszára várható a Gárdonyi szobor felállítása a róla elnevezett téren. Jövő tavaszra készül el az Eger belvárosát, így vármúzeum közvetlen környékét is érintő település-rehabilitáció. Az összesen 5 milliárd forintba kerülő projekt legnagyobb beruházásaként a közterek rekonstrukciója hamarosan elkezdődik, s a vár rekonstrukciójának látványosabb műveleteivel párhuzamosan zajlik.