Egri vár: ki lesz a vezér?

IGAZGATÓI PÁLYÁZAT

Október 31-ig lehet pályázni az egri Dobó István Vármúzeum igazgatói pozíciójára.

Kiss Balázs Levente 2013-10-15 09:10
Cikk küldése e-mail:

Elsőként Eger város honlapján jelent meg az a felhívás, amely szerint a feltételeknek megfelelő bármely múzeumi szakember megpályázhatja az egri Dobó István Vármúzeum igazgatói álláshelyét. A kiírás szövegében két, meghatározó kitétel szerepel, amelyből markánsan körvonalazódik, hogy milyen típusú szakemberre lesz szüksége az egri városházának a következő 5 évben múzeuma élén.

Eger vára 1617-ben. Forrás: Wikipedia

 

 

Az első meghatározó elem Az egri vár és erődrendszer turisztikai attrakcióinak fejlesztése című projekt múzeumszakmai tartalmának kidolgozása, megvalósítása. A programra még 2011 decemberében ítéltek meg az akkori fenntartó számára 1,7 milliárd forintot, a támogatási szerződését 2012 nyarán írták alá. Az Új Széchenyi Terv keretében az önrész mellett 1,5 milliárd forint európai uniós támogatás jut a számos új attrakciót tartalmazó fejlesztésre. 2014-ben létrejön egy interaktív, mozgalmas, sokszínű látványosság, ahol mindenki találhat a maga igényeinek megfelelő látnivalót, programot. Ennek keretében megújul egyebek között a Szép-bástya, a Provizori-palota, a Török-kert, és megépül a várfalsétány is. A beruházással kapcsolatos közbeszerzési eljárás nemrég zárult le, a remények szerint legkésőbb november végén a tényleges kivitelezés is elkezdődhet.

A kiírás szövegének másik fontos kritériuma a kiemelten károsodott műtárgyak kármentési, restaurálási folyamatának szervezése, irányítása. Még 2008-ban a múzeum Sas úti műtárgyraktárában elvégzett rovar- és gombamentesítés kapcsán több szabálytalanságra és vétkes gondatlanságra derült fény. A problémáról a fenntartó csak 2011-ben szerzett tudomást, ugyanis a nem megfelelően használt vegyszerek miatt legalább hétszáz tétel réz-, illetve ezüsttartalmú műtárgy súlyosan károsodott. Ezek mentesítése, restaurálása egyes becslések szerint 10-15 éves munka, és legalább 100 millió forintos költség.

Dr. Palotai Zsuzsanna, az egri városháza Humán Szolgáltatási Irodájának irodavezetője a Magyar Múzeumok Online-nak (MMO) elmondta, a beérkező pályázatok előzetes véleményező bizottság elé kerülnek, melynek tagjait egy korábbi városi képviselő-testületi ülésen már megnevezték. Így a bizottság tagja E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Löffler Erzsébet, muzeológus, Rázsi Botond, Eger város alpolgármestere, Gál Judit, az egri kulturális bizottság elnöke és a közalkalmazotti tanács egy delegáltja. Ha minden simán megy, és a bizottság előterjesztése első körben zöld jelzést kap, november 14-én a helyi képviselő-testület ítélete alapján megszülethet az álláshelyről szóló döntés.

Rázsi Botond, Eger város alpolgármestere még áprilisban az MMO-nak nyilatkozva elmondta, hogy Eger semmiképpen sem akarta elsietni a döntést. A városvezetés szerint az intézménynek fel kellett készülnie arra, hogy olyan vezető kerüljön az igazgatói székbe, aki hosszú időre stabilizálni tudja az intézmény helyzetét.

– Olyan személyt kell találnunk, aki ha kell, új struktúrát tud kialakítani mind pénzügyileg, mind szakmailag, mind szervezetileg és a személyügyeket illetően is – tette hozzá korábban az alpolgármester. Egy legutóbbi sajtótájékoztatón a városatya megerősítette, hogy a korábban vázoltak értelmében most érett meg az idő arra, hogy olyan kinevezett vezető irányítsa a vár ügyeit, akinek megfelelő mandátum van a kezében.

Bízunk abban, hogy a beérkező pályázatok közül lesz a vár fejlesztését jelentő kihívásnak megfelelő: az elmúlt évben előrelépések történtek, ezért ezzel a mandátummal fölvértezve az új igazgatónak a folyamatokat meg kell erősítenie, és még komolyabb tartalommal kell megtöltenie – fűzte hozzá Rázsi Botond.

Az egri vármúzeum 2011-óta küzd igazgatóproblémákkal. 2011. szeptember 1-jén kényszerült lemondásra az egyébként kiváló néprajzos szakember, Veres Gábor, aki a korábbi Petercsák Tivadar nevével fémjelzett időszak „kineveltje” volt, egyes vélekedések szerint ő akár évtizedeken keresztül is irányíthatta volna az egri múzeumot. Közbejött viszont a 2008-as balul sikerült gázos fertőtlenítés a Sas úti raktárban, s ezt még tetézte, hogy a károkozás ténye és mértéke csak 2011-ben vált ismertté az akkori fenntartó megyei önkormányzat számára. Ezt követően több vezető váltotta egymást az igazgatói székben. A legutóbbi pályázati felhívás eredményeként 2012 februárjában hét pályamű született, ebből négy az intézményen belülről érkezett az akkori fenntartóhoz. Ezt követően a miskolci Herman Ottó Múzeumból hívott/jött történészt, Rémiás Tibort bízták meg a vezetői feladatokkal, akit a Heves Megyei Intézményfenntartó Központ vezetője, az MMO cikkeiben is ismertetett módon, 2012. november 27-én, botrányos körülmények közt menesztett. Azóta Berecz Mátyás látja el megbízott igazgatóként a pozíciót és a vezetői teendőket.

Sikeres pályázat és eredményes döntés után leghamarabb az állás 2014. január 1-jétől tölthető be.

Új haditerv az egri várban

ÁTSZERVEZÉS

Merre tart most a Dobó István Vármúzeum? Mi a helyzet az egri kulturális intézményekkel?

2013. április 04. Kiss Balázs Levente

Egy felmentés margójára

Intézmény

Mi történt Heves megyében? Az okokról egyelőre csak egyoldalúan tájékoztathatunk, mivel Rémiás Tibor volt megyei múzeumigazgató visszavonta nyilatkozatát.

2012. december 12. Kiss Balázs Levente

Biológiai támadás után vegyifegyver

Műtárgyvédelem

A Dobó István Vármúzeum több mint 700 műtárgya súlyosan károsodott egy négy évvel ezelőtti fertőtlenítés során.

2012. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...