Zavarba ejtő bőség I.

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA

Még néhány nap rendelkezésre áll, hogy egy jó kis menetrendet állítsunk össze a szombati kavalkádra. Csábító programból akad bőven, és ér vidékre is ellátogatni, ami ebből az ajánlóból is kiderül.

Magyar Múzeumok Online 2014-06-18 09:12
Cikk küldése e-mail:

A tizedik vidéki Múzeumok éjszakáján 313 vidéki múzeum és kiállítóhely várja az érdeklődőket, több ezer programmal, bővebben itt lehet informálódni.

Jó tudni, hogy június 21-től 24-ig 50 százalékos menettérti kedvezményt ad a MÁV-START Zrt a Budapestre, Szolnokra, Pécsre, Kecskemétre, Debrecenbe, Hatvanba, valamint Miskolcra a Múzeumok éjszakája rendezvényre vonattal utazók számára.

És akkor következzen egy kis válogatás és egy kis körutazás az országban:

Salgótarjánban a Dornyay Béla Múzeumban a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című kiállítása nyílik egy régészeti bemutató kíséretében. Lesz fegyveres bemutató, zászlóforgatás, a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiája szentendrei helyőrségi zenekarának műsora, bemutatkozik a Basin Street Jazz Band, Komka Péter fotóriporter szabadtéri vetítést, a hadkiegészítő parancsnokság pedig fegyverbemutatót tart.
A föld alatti bányamúzeumban óránként éjszakai tárlatvezetés, itt mutatja be tűz-showját a Magma Team Tűzzsonglőr Együttes is.

Balassagyarmaton a Palóc Múzeumban szentivánéji romantikus koncertet ad a Vissi D'Arte Művészeti Együttes, majd Pék "Dudás" Zsuzsi programjai következnek: palóc nóták, és Pál István tereskei dudás válogatott nótái szólalnak meg kecskedudán, daltanulás közben az elektromos duda is kipróbálható. A Pannónia Motorkerékpár Múzeumban a járműparkkal ismerkedhetnek a látogatók, a bátrabbak eredeti oldalkocsis motorkerékpárral hajthatnak végig a Palóc ligeten.

 Hat helyszínen tizenegy kiállítás és harmincnyolc program várja a miskolciakat szombaton. Az utolsó magyar polihisztorként is emlegetett, száz évvel ezelőtt meghalt Herman Ottóról is megemlékeznek a róla elnevezett múzeumban. A képzőművészeti raktárában éjszakai barangolásra várják a látogatókat, mikroszkópos vizsgálattal tekinthetők meg az ásványtár gyűjteményének rejtett csodái, de szerveznek "tapintható" utazást is: látássérült emberek vezetik be a látókat egy olyan világba, ahol saját képességeiket használva fedezhetik fel, miről mesélnek a (mű)tárgyak a teljes sötétben. Herman Ottó munkássága más programokban is visszaköszön. A Lillafüredhez közeli pisztrángtelepen a polihisztor halászati és ornitológiai munkásságával ismerkedhetnek meg, egykori nyaralójának udvarán különleges éjszakai halvacsorát rendeznek. Lillafüred fényei címmel az Északerdő Erdőgazdasági Zrt szervezésében délelőtti mozdonyparádé, délutáni vonatozás Újmassára, a Fazola-kohóhoz és barlanglátogatás is színesíti a programot.

Több mint félszáz program várja a debreceniket a múzeumi negyedben. Látható lesz az a különleges, kora középkori normann sisak, melyet a közelmúltban találtak meg a Déri Múzeum pincéjében. Az egyetlen vasdarabból kovácsolt, aranyozott bronzlemezekkel díszített, 11. századi sisakhoz hasonló mindössze fél tucat található az egész világon. Tárlatvezetés az ETHNO-TREZOR népművészeti kiállításon, fellép a Bakator zenekar és lesz tűzzsonglőr-bemutató is. A Református Kollégium gyűjteményében különleges tárlatvezetések mellett zenei programokkal is várja az érdeklődőket, többek között fellép a Besh'o'droM, a Ritmico Együttes, a Garabonciás Együttes interaktív koncertet ad gyermekeknek, éjfélkor Sárosi Dániel orgonajátéka hallható, és az idén 275 éves Kollégiumi Kántus is tart majd zenés tárlatvezetést. A Modemben mások mellett Darvas László író és Csenki Attila humorista tart tárlatvezetést. A belső kertben a Ladánybene 27 és Wahorn András experimentális szabadzenei formációja, a Wahorn Airport lép fel. A gyerekeknek is lesz dzsesszmesejáték, jelvénykészítés, múzeumi nyomozás, kreatív játékok és felállítanak egy vidám fotóparavánt Lotz Károly Táncoló parasztok című művéből. A harmadik emeleti kiállítótérben Egyensúly címmel kamaratárlat nyílik debreceni képzőművészek munkáiból. A látványos Szentivánéji máglyát este fél 9-kor gyújtják meg a Baltazár Dezső téren.

 

Azok a boldog békeidők címmel az 1867 és 1914 közötti évekből idéznek fel emlékképeket két múzeum és egy galéria együttműködésével Jászberényben. A program délelőtt a Szikra Galériában kezdődik, ahol századfordulós térzene és a monarchia korabeli ebéd várja a látogatókat, akik megtekinthetik a galéria új szerzeményeit, és kihirdetik a képzőművészeti pályázat eredményét is. Az időutazás a Hamza Múzeumban folyatódik, ahová hintókkal viszik a vendégeket. Délután 3 órától a 19. század végének és a 20. század elejének Jászberényét hasonlítják össze vetített képek és régi képeslapok segítségével a település mai arculatával. Újabb összevetésre a női divat kínál alkalmat, a kivetítőn Hamza Lehel Mária a 20. század elején tervezett koktél- és estélyi ruháit, valamint a mostanság viselt alkalmi ruhákat tekinthetik meg a nézők. Az éjfélig tartó harmadik résznek a Jász Múzeum ad otthont, ahol a Lehel-Melody táncosainak köszönhetően megismerkedhetnek a 20. század elejének egyik divatos táncával, a swinggel, majd a Zacc nevű produkció jeleneteiben egy békebeli kávéház mindennapjai elevenednek meg a 120 éve alapított Lehel Kávéház emlékére. Zárásáig a Budapest Ragtime Band műsora kínál szórakozást.

Szolnokon ismét megnyitják, a Jubileum tér mögötti egykori MÁV légoltalmi helyiség "mázsás" ajtóját, hogy az érdeklődők bepillantást nyerjenek a polgári védelem 30-40 évvel ezelőtti világába. A vasútállomás melletti betontömb valódi kortörténeti emlék, amely hiteles környezetet biztosít a kiállításnak. Falain képregényhez hasonlító szemléltető ábrák lógnak, illusztrálva például a fecskendő szakszerű tartását vagy a tűz esetén tanúsított helyes magatartást. A látogatók összeállíthatnak egy szükségcsomagot, lefotózhatják magukat korabeli egyenruhákban, védőfelszerelésekben, célba lőhetnek a puttonyfecskendővel, valamint játékos tesztlapot tölthetnek ki. A látogatók sorszámozott menetlevelet kapnak, amelyre az egyes termekben a tárlatvezetők bélyegzőt nyomnak "Szigorúan titkos" "Titkos" vagy "Sürgős" feliratú korabeli pecsétekkel.

Egy nagy ugrással Szekszárdon járunk, ahol két hétvégén - június 21-én és 28-án - is rendez programokat a Wosinsky Mór Megyei Múzeum. Az első szombaton az intézményben a Szekszárd anno című képeslapalbumot mutatják be a kötet szerzői, Viliminé Kápolnás Mária, Erky-Nagy Tibor és Vitéz Attila, majd Alfred Falchetto Teururai polinéz fafaragó művész kiállítását az alkotó vezetésével nézhetik meg az érdeklődők. A programot zseblámpás múzeumi kalandtúra színesíti. A vármegyeháza Pollack-, Liszt- és Garay-kiállításának megismerésében szintén tárlatvezetők segítenek, míg a Tolna Megyei Levéltárban az első világháború és a holokauszt szekszárdi emlékeiről hallhatnak előadásokat a résztvevők.
Június 28-án, a Múzeumok éjszakája "extra" programban a szekszárdi Szent László ünnep sorozatához kapcsolódva a Babits Mihály Emlékház és a Mészöly Miklós Emlékház a gyerekközönségre számít mesés juniálisával, amelyen Babits virágos versei, Mészöly Az elvarázsolt tűzoltózenekar című meséje hangzik el. Az éjszaka folyamán ismét megnyílnak a megyeházi kiállítások tematikus tárlatvezetésekkel.

Bonyhádon a Solymár Imre Városi Könyvtár, illetve a Völgységi Múzeum helytörténeti előadásai, tűzoltó-történeti kiállítása mellett a Koller panzióban a Völgységi Tájkutató Alapítványnak a Perczel család receptjeit tartalmazó könyvét mutatják be, és az ott leírt ételekből készítenek vacsorát. A dombóvári művelődési ház Szépteremtő kaláka elnevezésű műhelyében néprajzi foglalkozásokat tartanak, és mások közt Kolumbán Hanna erdélyi grafikusművész plakátjaiból nyílik kiállítás.
Az ozorai Pipó-vár a fáklya- és gyertyafénnyel kivilágított reneszánsz kastélyban meghosszabbított nyitva tartással ígér különleges időutazást a látogatóknak.

Kaposváron a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeumban katonai gépjárműveket mutatnak be, valamint félóránként tárlatvezetést tartanak, melyen Somogy néprajzával, természeti és megmentett örökségekkel, Somogy megye földjéből előkerült kincsekkel és Rippl-Rónai Ödön gyűjteményével ismerkedhetnek meg a látogatók. A múzeum előtt este néptáncosok lépnek fel, és Szent Iván éji tűzgyújtásra, tűzugrásra invitálják az arra vállalkozókat. A Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Megyei Levéltár látványraktáraiban folyamatos tárlatvezetést tartanak, a gyerekek egyebek mellett a címerfestéssel is megismerkedhetnek. A Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtárban vámpírokkal kapcsolatos könyvkiállítás látható, előadást hallhatnak a denevérekről és raktártúrára is indulhatnak. A szennai skanzenben a gyerekeket játékudvar és a Ládafia Bábszínház előadása szórakoztatja, a felnőttek pedig a Szent Iván éjjeléhez kapcsolódó misztikus hagyományokkal ismerkedhetnek, lesz tűzugrás, az éjfélig tartó programot horvát táncház zárja.

A szódavíz történetéről nyíló időszaki kiállítással, a kicsiknek málnából, a felnőtteknek borból készült fröccsökkel, illetve az éj titokzatos műtárgyával várja egyebek mellett a látogatókat a nagykanizsai Thúry György Múzeum. A rendezvényt szódakék lufik eregetésével indítják és hagyományosan kincskereső kalandtúrával, játékos foglalkoztató programokkal folytatják. A felnőttek fröccsfelismerő versenyen mérkőzhetnek meg. A Honvéd Kaszinó diákszínpada bohózatokat és kabarétréfákat mutat be, koncertet ad a Kanizsa Big Band, majd Szent Iván-éji tűzshow-val kedveskednek a látogatóknak.

Pénteken, a Múzeumok éjszakája előestéjén kinyitja kapuit Máriakálnokon a kegyhelyként messze földön ismert Szentkút kápolna, az egyedülálló Rozáriumban pedig a rózsák csodálatos világában kapnak értő kalauzolást a látogatók. Szombaton a mosonmagyaróvári Hansági Múzeumé a főszerep: Magyaróvár 660 évvel ezelőtt kapott kiváltságaira emlékezve rendezik meg a lovagkor világát megelevenítő, Középkor fénye című programot. A látogatók középkori fegyvereket próbálhatnak ki, gyönyörködhetnek a hagyományőrzők városon átvonuló fáklyás menetében, énekmondó pikáns dalait hallgathatják, és igazi kuriózumként belekóstolhatnak a tradicionális módon elkészített korabeli étkekbe is. Bemutatkozik a közeli Jánossomorja helytörténeti gyűjteménye is, ahol a közönség kipróbálhatja a gyékényszövést és megkóstolhatja a méltán híres somorjai rétest. Vasárnap pedig dunai sétahajózás zárja az eseménysorozatot.

A színekkel játszik a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, amely 11 helyszínen várja programokkal este hat órától éjfélig az érdeklődőket. A felújítás alatt álló, ezért március közepe óta zárva tartó, 2016-ban nyitó Apátúr-házban például az épülettel és szerkezetével ismerkedhet a közönség az átalakítást tervező építészek és a műemléki falkutatást végző szakemberek segítségével, fellép a Harmónia régizene-együttes, szecessziós üveg- és papírképeket készíthetnek itt kicsik és nagyok, óránként tűzzománc-foglalkozás indul felnőtteknek.
A cserépkályha-történeti kiállítást őrző Fruhmann-házban tárlatvezetéssel, agyagozással és kályhacsempe készítéssel várják a gyerekeket. A Vastuskós-házban Stratégiai táblás játékok a fa bűvöletében címmel szerveznek programot. Az egykori városi börtönben, a Győr Város Levéltárának mai épületében az itt kivégzett "lőcsei fehér asszony" története ismerhető meg

Székesfehérváron és környékén 17 kulturális intézmény 23 helyszínen 75 színes programmal várja a látogatókat, amelynek központi témáját idén a lovak adják. Országosan egyedülálló az az intézmények közötti összefogás, amely a városban hét éve létezik a Múzeumok éjszakájának megszervezésekor. Idén is kétszáz forintos karszalaggal lehet látogatni a kiállítótereket és azzal vehető igénybe térítésmentesen a Székesfehérvár és Pákozd közötti buszjárat. A bevételt ezúttal is jótékony célra fordítják. A belvárosban lesz egy óriási hintaló, amelyet akár 70 ember használhat egyszerre. A Szent István Király Múzeumban például a lóterápiáról tartanak előadást, Lóbalzsamtól a krémparfümig címmel pedig kozmetikumkészítésre várják az érdeklődőket. A Hetedhét Játékmúzeumban játékló kiállítás nyílik, míg a Városi Képtár-Deák Gyűjteményben Fehérvár ló- és lovas szobrai kisplasztikák és dokumentumfotók címmel nyílik új időszaki kiállítás.

A Herendi Porcelánmanufaktúra hat helyszínen rendez programokat szombaton. A Zwack Unicum Nyrt. interaktív kiállítással érkezik Herendre, a kiállítás előhírnökeként az italgyártó cég gyógynövényes szekere is látható lesz. A múzeumban nyíló interaktív tárlat pedig bemutatja a nagy múltú italt. Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekesnő Horváth István tenorral a díszudvarban lép a közönség elé. A legkisebbek a Málna Zenekar koncertjét hallhatják. A természet kedvelői a Balaton-felvidéki Nemzeti Park játékos foglalkozásain vehetnek részt, a Porcelánium előtti téren a látogatók maguk is kipróbálhatják, miként készül egy porcelánrózsa, sőt, a manufaktúra mesterei testfestést és körömdíszítést is vállalnak. Az ezotéria iránt nyitott vendégek jósnőhöz is betérhetnek. A Herendi Porcelánművészeti Múzeum délután négy órától ingyenesen látogatható, éjszaka több alkalommal díjmentes tárlatvezetés indul, a Mini-manufaktúrában korongos és porcelánfestő mesterek éjfélig tartó bemutatója látható. Késő este a hagyományokhoz híven meggyújtják a Szent Iván-éji tüzet.

Egy éjszaka, amikor minden egyértelmű

NEM EGYÉJSZAKÁS KALAND

Ma éjjel megnyílnak a múzeumok kapui, olyan ajtók is kitárulnak, amelyek máskor szigorúan zárva maradnak. Most a mi archívumunk is kinyílik!

2013. június 06. Magyar Múzeumok Online

Múzeumok Éjszakája 350 helyszínen

PROGRAMAJÁNLÓ

187 vidéki és 106 fővárosi kulturális intézmény összesen 350 helyszínen várja különleges programokkal a 11. Múzeumok Éjszakájának látogatóit június 22-én.

2013. június 06. Magyar Múzeumok Online

Múzeumok éjszakája a Dunától keletre

Programajánló

Szombaton nem zárnak be a múzeumok a szokásos időben, hanem egy országos parti központjává válnak!

2012. június 06. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...