Esőmentes hétvégét!

PROGRAMAJÁNLÓ

Nem mindennapi historikus történelmi játékokon vehetnek részt az ostromra vagy éppen koronázási ceremóniákra vágyók a hétvégén, a Skanzenben a gasztronómiáé a főszerep,de ajánljuk a Szigetet és a Mesterségek Ünnepét is a Budai Várban.

MTI - MMO 2014-08-16 09:47
Cikk küldése e-mail:

Végvári vigasságok Egerben

Augusztus 15. és 17. között, immáron 19. alkalommal tartják meg a Végvári vigasságokat az egri várban, amelyet az 1552-es ostrom újrajátszása mellett koncertek, felvonulások, kiállítások is színesítenek. A szervezők felkészülten várják a látogatók ostromát, és remélik, a vendégeik nem lógó orral távoznak majd tőlük, mint 1552-ben a törökök. Az idén az ország számos részéről érkeznek hagyományőrzők, mintegy százötvenen, így a török és magyar oldalra is bőven jut szereplő. Igazi ostromhangulatra lehet számítani a hétvégén. Magára az ostromra szombaton 18 órakor, vasárnap 11 órakor kerül sor.

Koronázási ünnepély Sopronban
 Historikus történelmi játék keretében idézik fel a hétvégén Wittelsbach Eleonóra Magdolna, I. Lipót király harmadik feleségének királynévá koronázását Sopron belvárosában. A 16-17. században Sopronban négy országgyűlést, egy király és kettő királyné koronázást tartottak, amellyel a város az öt magyar koronázó város egyikévé vált. Abban az időszakban mintegy ötven napot volt a városban a Szent Korona, az országgyűlések pedig 351 törvénycikket hoztak. A fennmaradt dokumentumokból idézhetők fel az események, amelyekben a Soproni Petőfi Színház művészei, a Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület táncosai és középkori hagyományőrző csoportok működnek közre. A három napos programsorozat nyitányaként pénteken este érkezik a Szent Korona másolata Sopronba. A koronázási szertartás szombaton délután kezdődik a Nagyboldogasszony-templomban, az épület szűkös befogadóképessége miatt az eseményeket kivetítőkön követhetik nyomon az érdeklődők a Fő téren. A királyné a ceremónia után ott teszi le esküjét és mutatkozik be a város polgárainak, majd a királlyal, a nemesi rendekkel együtt lóháton vonulnak végig a belvároson. Este a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar ad koncertet, majd a Tűzszínház előadása lesz látható a Fő téren. Vasárnap délelőtt ugyanitt szabadtéri ünnepi szentmisét tartanak. A historikus történelmi játékot Nagyboldogasszony ünnepének hetén rendezik, amellyel méltó módon ünnepelhetik meg a koronázásoknak egykor helyet adó templom búcsúját, amely akkor a ferencesek, most a bencés rend gondozásában van. A tavaly felelevenített játékon III. Ferdinánd 1625-ös koronázását játszották el.

Koronázási Ünnepi Játékok Székesfehérváron

A szombaton kezdődő szertartásjáték három előadása Szent László életéről és legendáiról szól. Az idei szertartásjáték a tavalyi gerincére épül, hiszen a koronázási szertartás szövege és mozzanatai évszázadokig nem változtak. A szertartás ürügyén liturgikus királylegendát állítanak színpadra, melyek majd egy nagy eposszá nőve, színházi darabként tárják a közönség elé a történelmi múltat. A hetvenperces előadást Szikora János rendezte. Az augusztus 16. és 19. között másodszor megrendezendő összművészeti rendezvénysorozat részeként augusztus 14-től este Székesfehérvár Fő utcájának falain Európa legnagyobb mozgó, történelmi képregénye látható. A Képes Krónika képeire támaszkodva Magyarósi Éva grafikus animációival mutatják be László király legendáriumát mintegy 1200 négyzetméteren.
A fesztivál szereplői között lesznek ezúttal is a történelmi alakokat megformáló óriásbábok. Somogyi Győző Kossuth-díjas grafikus, festőművész rajzai alapján, Grosschmid Erik Blattner Géza-díjas bábtervező szakmai vezetésével, székesfehérvári diákok közreműködésével készítettek öt új történelmi alakot, így a tavaly bemutatkozott István, Imre, Gizella, Géza, Sarolt és Asztrik közel öt méter magas óriásbábjai mellé csatlakozik László, I. Géza, Rheinfeldi Adelhaid, Piroska és Salamon.

Mesterségek Ünnepe

A ma kezdődő és augusztus 20-ig tartó rendezvényen bepillanthatunk az oszmán kori szerájokban található könyvkészítő műhelyek művészeti tevékenységeibe. A korszak zenéjét, ruháit és légkörét megjelenítő dekoráció mellett az érdeklődők workshopokon és élő bemutatókon ismerkedhetnek meg a hagyományos könyvkészítő művészettel, a papír és a tinta készítésével, a színek előkészítésével, a kalligráfiával, az oldalak díszítésével és aranyozásával, a borító belső oldalának díszítésével és a könyvkötéssel. A fesztivál kiemelt témája a fémművesség, tehát kovácsok, ékszerkészítők, harangöntők, késesek, rézművesek, tojáspatkolók és ólomkatona-készítők is bemutatják tudásukat a kosárfonók, mézeskalács-készítők, gyertyaöntők, fazekasok és egyéb ősi szakmák képviselői mellett. A magyar népművészek mellett idén Törökországból is érkeznek kézműves mesterek, így gyöngy, üveg- és borostyán ékszerkészítők, fazekasok, selyem- és gyapjúművészek alkotásait is megtekintheti a közönség. A látogatók megismerhetik azt a cipőkészítő mestert is, aki hagyományőrző török cipőivel hollywoodi szuperprodukciókban (Harry Potter, Trója) is bizonyíthatott már. Emellett több kirgiz és üzbég kézműves mester is részt vesz az eseményen. A rendezvényről bővebben itt olvashatnak.

Nagykunsági kulturális fesztivál Karcagon

A pénteken kezdődő fesztivál annak köszöntésére rendeznek meg Karcagon, hogy az idei évet a nagykunok, a kiskunok és a jászok kései utódai ünnepi évként jegyzik, mivel az Országgyűlés jászkun emléknappá nyilvánította május 6-át, a redempció, azaz az önmegváltás napját. A fesztiválon konferenciát, több könyvbemutatót, kiállítást, aratófelvonulást, valamint szórakoztató műsorokat rendeznek. A rendezvény programjairól bővebben itt.

 

Birka a kondérban a Skanzenban

A tematikus évad, a Bárány éve ismét izgalmas hétvégi programot kínál. Augusztus 16-ra és 17-re kifőztek valami igazán jót, terítékre kerül a birka: itt és most a gasztronómiáé a főszerep. Hagyomány és modernitás találkozik a konyhákban. A hagyományőrző Cigándi közösség és a Jászság Népi Együttes segítségével régóta nem ízlelt ételeket kínálnak; jászsági birkapörköltet és cigándi apróbélest. Az ételek modern átiratról Mirelle és Kern Ági gasztrobloggerek gondoskodnak, akik birkasaslikot és bárányos laskatésztát készítenek. De akad még érdekesség a Skanzen konyháiban bőséggel; savót ízesítenek, juhtejből ricotta készül, juhtúrós, szalonnás kenyérlángost sül, öhönt, ürühúsos palóclevest, sztrapacskát, juhtúrós gombócót főznek. A finomságokon túl a kézműveskedésből sem lesz hiány, bőrkulcstartót, agyagbárányt, gyapjúbárányt készíthetnek, gyapjút festhetnek a nagyobbak, a kisebbek pedig a Meseszobában pihenhetik ki magukat népmeséket hallgatva és diafilmeket nézve. Vasárnap pedig Berecz András kápráztatja el a család minden tagját hihetetlen történeteivel. Részletes program itt!

És végezetül az idei Szigetről két dolgot is ajánlunk figyelmükbe:

 Rubik Sziget

Sok éve jelen vannak a Szigeten a logikai játékok, amelyeknek idén is külön sátrat állítottak a szervezők. Mivel azonban idén van a Rubik- (bűvös) kocka megalkotásának 40. évfordulója és Rubik Ernő 70. születésnapja, a fesztivál egy nagyméretű, színes konténerekből összeállított installációval kíván tisztelegni a feltaláló és találmánya előtt. A hatalmas kockát megidéző installáció alsó szintjén egy bár üzemel, fölötte pedig fotókiállítás látható a magyar találmányokról, illetve Mini Terminál néven a Design Terminál nyitott kreatív alkotóteret. A legfölső szinten található Rubik Stúdióban hazai bajnokok tanítják meg a kocka gyors kirakásának rejtelmeire az érdeklődőket, akik egy versenyen is kipróbálhatják a tudásukat. A fesztivál egész ideje alatt zajló selejtezők tizennyolc legjobb játékosa részt vehet a vasárnapi döntőben, amelyet tavaly egy 16 éves magyar fiú nyert meg.

A berlini fal átértelmezett mása

Pontosan 25 éve, 1989-ben döntötték le a berlini falat, amely évtizedeken keresztül elválasztotta egymástól a demokratikus és a szocialista Európát. A német nagykövetség és a Terror Háza kezdeményezésében azt tűzték ki célul, hogy a Sziget fesztiválon, a Kelet Európa Vurstliban régi, a 60-as és a 70-es években készült ajtókból építik fel a fal újraértelmezett mását. Maga az építmény 25 ajtóból áll, tehát körülbelül 25 méter hosszú. Ezek az ajtók ugyanúgy elzártak két világot, a kintit és a bentit, mint a fal a maga idejében, ráadásul ezeket is kibontották a keretükből, ami pedig a fal lebontását szimbolizálja. A projektre öt ország (Magyarország, Ausztria, Szlovákia, Románia és Lengyelország) hat egyeteméről 12, képzőművészetet tanuló diák jelentkezett; a pályamunkákat előzőleg elbírálták, így a helyszínen már csak a festmények felvitele volt a dolguk az ajtó-fal mindkét oldalára. A diákokat arra kérték, hogy azokat az elképzeléseket fessék fel a keleti és a nyugati oldalra, amelyeket nagyszüleik, szüleik gondoltak az ellentétes oldalról. Például az egyik ajtón egy valódi kolbász lóg, míg a másik oldalán annak csak a festett mása. Egy másik munkán egy úttörő látszik, aki hamburgerről, magnókazettáról, vagyis a nyugati világ "vívmányairól" álmodik. A falat úgy állították fel, hogy teljesen szétszedhető, így a fesztivál után továbbutazik majd, és kiállítják több helyen is, például a Szépművészeti Múzeum már jelezte, hogy érdekelné a projekt.

Öt új kiállítás

AJÁNLÓ

Az elmúlt hét képzőművészeti kiállításaiból ajánlunk figyelmükbe néhányat Békéscsaba, Szekszárd, Székesfehérvár, Budapest helyszínekkel, továbbá egy állandó kiállítást is, ami épp ma nyílik...

2014. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online

Az örök útkereső

AJÁNLÓ

Blaise Simon művészeti kalandozásai a leányfalui Móricz-villától a Karib-tengeren át Indiáig - most épp Kiskunhalason.

2014. augusztus 08. ifj. Gyergyádesz László

Bárány a konyhában, a kondérban és a Skanzenben

GASZTRO

A Skanzenben 2014. augusztus 16-17-én a bárány, és annak minden porcikája "terítékre kerül". Épp úgy, mint Skanzen Galéria Bárány a konyhában kiállításán.

2014. augusztus 08. Aranyos Sándor
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...