Magánélet, horgászverseny, széljegyzet, villagazdaság
Hétvégi és heti programajánló
A szombati munkanap ugyan épp felére csökkenti hétvégi pihenőnapjaink számát, de ha belehúzunk, akkor kibabrálhatunk még az idővel is. És a hétköznapokat se sajnáljuk a múzeumra. Heti programajánló.
Magyar Múzeumok Online |
2012-04-20 19:32 |
Aki nem a könyvfesztivál programjain vagy a vasárnapi Critical Mass kerékpáros felvonuláson tölti a hétvégét, annak néhány ínyencség a tavaszi hétvégi múzeumi kínálatból.
A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Műszaki Tanulmánytára A magánélet színtere a lakás címmel szervez nagyanyáink és dédanyáink háztartási gépeiből raktári nyílt napot. A szervezők dacolva a szombati munkanappal április 21-én délelőtt 10 és délután 4 óra között tárlatvezetésekkel várják az érdeklődőket, ahol nemcsak a 19. század végi, 20. század eleji háztartási gépeket ismerhetik meg, hanem az optikai berendezések, fényképezőgépek és irodagépek történetét, valamint a számítástechnika 20. századi fejlődését is. A Mobileumban pedig gőzgépekben gyönyörködhetnek a látogatók. (XI. kerület, Prielle Kornélia u. 10.). Délután kettőtől a nagyvárosi lakásviszonyok és a hétköznapok témakörében tartanak előadásokat neves szakértők. Sallainé Peterdi Vera a Magyar Nemzeti Múzeum főmuzeológusa a nagyvárosi lakásviszonyokról, Fónagy Zoltán (a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Kutatóintézete) a dualizmus kori lakásviszonyokról és a városi életről, Rostás Péter a Budapesti Történeti Múzeum – Kiscelli Múzeuma igazgatója a biedermeyer lakberendezésről és az arisztokrácia polgári kultúrájáról, Vámos Éva tudományos a MMKM Tanulmánytárának főmuzeológus pedig a magyar háztartások 20. századi átalakulásáról
A megszokott májusi időpontnál kicsit korábban nyitott a Veszprémhez közeli Villa Romana Balácán. Beharangozójuk szerint az idei év sok izgalmat és újdonságot kínál. Már most elindult a szezon, hiszen nyárra teljes pompájában áll majd az elmúlt évek munkájának eredménye: látható lesz a korabeli ebédlő hangulatot idéző szoba római kort idéző bútorzattal és falfestéssel, multimédiás információs pultok, 3D-s vetítőterem. Nyárra ígérik a legnagyobb mozaikpadló másolatának eredeti helyen való kihelyezése, ami, ha elkészül a mintegy 700 000 darabból álló mozaikmásolatként – mérete és minősége miatt – egyedinek számít majd a világon. És aki közelebbről is megnézne egy ilyen munkát, hát ne tétovázzon: a nyári befejezésig bele lehet nézni a műhelymunkába, a mozaiklerakás puzzle-t idéző munkálataiba.
A székesfehérvári Városi Képtár – Deák Gyűjteményben szombaton délután három órakor nyílik a Velünk kukoricázz! című gyerekrajz pályázat a Rippl-Rónai gyűjteményes kiállításban. Az eredményhirdetést követően családi programon vehetnék részt a látogatók.
Április 24. és május 6. között lesz látogatható a Magyar Nemzeti Galéria Széljegyzetek 3. című rendhagyó tárlata, ami – ahogy ezt az alcím is mutatja – nem más, mint a Hősök, királyok, szentek – újragondolva. A kiállítássorozat februárban kezdődött: a Hősök, királyok, szentek kiállításhoz a Magyar Nemzeti Galéria történelmi témájú időszaki kiállításokat szervez, amelyben a 19. századi műveket 20. századi alkotásokkal széljegyzetelik a muzeológusok. A tematikus reflexiók harmadik csoportja a Széljegyzetek 3. címet viseli. A tárlat látogatói és a modern művészet kedvelői ismét részesülhetnek a 19. és 20. századi művek párbeszéde kínálta szellemi kalandban. Ezúttal az első és második világháború, továbbá a Dózsa-felkelés témájában készült alkotások társulnak a magyar függetlenségi harcokat ábrázoló 19. századi festményekhez. A Széljegyzetek helyszíne ez alkalommal az időszaki kiállítás keretein túl nyúlik, a 20. századi művészet állandó kiállításának két pontján egy-egy 19. századi alkotással kommentálja a kiállított műveket. A Széljegyzetek sajátos lehetőséget kínál a közönségnek, hogy felfedezze a festészet, grafika, szobrászat korszakokon átívelő, illetve korszakonként változó művészi eszközeit, s az általuk közvetített mindig változó, mégis mindig aktuális üzeneteket, és arra is, hogy a Magyar Nemzeti Galériát ne csak, mint a múzeumi összevonások és a gazdasági ellehetetlenítés egy helyszínét lássa, hanem párbeszédet kezdeményező szellemi műhelyként is megismerhesse. A Széljegyzetek 1. és 2. tárlatok ismertetője a Galéria honlapján elérhető.
Másnap, április 25-én a veszprémi Laczkó Dezső múzeumban nyílik a Néprajzi Múzeum Tárgyas_ragozás à szubjektív etnográfia című tanulmányi kiállítása, ami a kommentármuzeológia egy izgalmas kísérlete. A vándorkiállításban a rendezők arra tesznek kísérletet, hogy a múzeum „hagyományos” néprajzi tárgyait és a jelenkor tárgyi leleteit elgondolkodtató módon illesszék egymás mellé: kérdésekkel, egybecsengésekkel, elámító hasonlóságokkal fűszerezve. A kiállítás június elejéig lesz látogatható, aztán csomagol és utazik tovább.
Aki pedig más irányokra és más élményekre vágyik, a következő hét fáradalmait csavargással töltené, meg se álljon az Ópusztaszeri Emlékparkig, ahol egy horgászverseny és halászati bemutatóba csobbanhat. Jövő hétvégén, április 28-án lesz ugyanis Nepomuki Szent Jánosnak, a halászok és a „vízenjárók” védőszentjének napja, amit az Emlékpark halásznapi programokkal ünnepel a záportározónál: az elmaradhatatlan hagyományos horgászversennyel, régi halászati eszközök bemutatójával, ízletes halételekkel és kedvezményes halvásárral.