Tárgy: a pedagógia
„Év Múzeuma 2011” - jelölt
Szombaton, 2012. május 19-én a Múzeumok Majálisán adják az Év Múzeuma díjat. A jelöltek között szerepel a Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény is.
Magyar Múzeumok Online |
2012-05-18 08:35 |
Két egykor önálló településből alakították ki Budapest XVIII. kerületét: Pestszentlőrincből és Pestszentimréből. A közel 100 ezer lakosú kerület egyetlen muzeális közintézményének alapjait Tomory Lajos iskolaigazgató vetette meg 1956-ban. 1991 óta rendelkeznek működési engedéllyel, mint közérdekű muzeális gyűjtemény. 1994 óta a pedagógiai szolgáltató intézménnyel egy szervezetben működnek, azóta is szoros és gyümölcsöző együttműködést biztosítva a kerületi közoktatási intézményekkel.
A gyűjtemény anyagát főleg a 20. századból származó 3400 tárgy, 15 ezres fotógyűjtemény, több ezer egyedi irat, illetve 25 folyóméternyi dokumentumanyag, videó- és hangkazetták százai alkotják. Életmódtörténeti anyag, néprajzi eszközök, iskolai bútorok és eszközök, kisipari és üzemi tárgyi emlékek, játékgyűjtemény, képeslap- és meghívógyűjtemény, térképek, plakátok találhatók itt. Évek óta aktívan részt vesznek a MADOK programban, többféle, átgondolt kutatási terven alapuló tematikus gyűjtést folytatnak.
Az intézmény három kiállítóteret működtet, rendelkezik jól felszerelt előadóteremmel és több helyszínük is alkalmas múzeumpedagógia foglalkozások megtartására. Tudatos munkaszervezéssel, szoros együttműködéssel összesen 7 fős, jórészt fiatal szakszemélyzet látja el a tevékenységet.
Alapítása 50. évfordulójának évében az intézmény korábbi állandó kiállításának bezárására kényszerült. Azt követően többször kapott lehetőséget és termet kiállításokra, végül 2010 elején egy központi helyen lévő kiállítóhelyet vehettek birtokba. Itt először időszaki kiállításokkal jelentkeztek, majd az ALFA program támogatásával 2011 tavaszára elkészítették új állandó kiállításaikat: 200 év emlékei – pillanatképek Pestszentlőrinc-Pestszentimre történetéből és oktatástörténetünk múltjából. A kiállítások múzeumi foglalkozások lehetőségét nyújtanak akadálymentes környezetben.
A Havanna lakótelepen 2010 őszén uniós pályázattal alakítottak ki egy kiállítóhelyet és múzeumpedagógiai foglalkoztatót, majd 2011-ben több évre szánt kiállítást rendeztek itt „Élet a régi-új lakótelepeken, az Állami lakóteleptől a Havannáig” címmel.
A megújult és kibővült lehetőségekkel élve az intézmény két sikeres TÁMOP pályázatot bonyolít, ennek keretében nagyszámú foglalkozást szerveznek elsősorban a kerületi iskolák számára. Külön a fogyatékosok számára is dolgoztak ki programokat. Számos helytörténeti munka elkészítésében is aktív szerepet játszottak, rendkívül lelkes, dinamikus, összeszokott és törekvő szakmai csapat működik a kulturálódásra nem mindig nyitott társadalmi körülmények között. Az intézmény számos nehézséget és akadályt leküzdve sikeresen, eredményesen, hatékonyan dolgozik a történeti források gazdagításán, feldolgozásán, hozzáférhetőségük biztosításán, a helyi kulturális örökség értékeinek bemutatásán és az oktatásban való minél nagyobb hatású alkalmazásán. Sikerrel győzték meg a fenntartó képviselőit is arról, hogy munkájuk feltételeinek biztosítása, javítása nem csupán az ő érdekük, hanem jól szolgálja az itt lakók lokálpatriotizmusát, történeti ismereteik gyarapítását, a helyi közösségek hagyományainak megőrzését.
A múzeum honlapja