Bélyeg- és óragyűjtemény, építészet és elmozdulás
Kiállításajánló
Magyar Múzeumok Online |
2012-07-14 09:01 |
A kelet felé utazók figyelmébe: Napóleon szerelmeitől a brit anyakirálynőig – híres emberekről nyílt bélyegkiállítás az Alföldi Galériában Hódmezővásárhelyen. Mintegy háromezer bélyegen, bélyegblokkon és sorozaton, első napi borítékon, valamint különleges filatéliai dokumentumon jelennek meg Európa híres emberei a bélyegbemutatón. A kiállítást Hódmezővásárhely és német testvérvárosa, Hechingen gyűjtőinek anyagaiból rendezték. Magyar, német, angol, francia, orosz, afrikai, észak- és közép-amerikai bélyegek széles skáláján híres emberekről szóló tematikus anyagok láthatóak a tárlaton, amit a bélyegversenyekkel ellentétben nem a bélyegkülönlegességek dominálnak, hanem egy-egy téma vagy személy köré csoportosították a gyűjtők anyagaikat. Jó példa erre a Napóleon életét bemutató sorozat, amellyel egy átfogó történelmi és életrajzi képet kaphatnak az érdeklődők a legendás francia „világhódítóról”. Nyomon követhetők Napóleon csatái, életének főbb mozzanatai, a császárrá koronázástól házasságán át egészen a „sasfiók” (II. Napóleon) születéséig, de megjelennek Bonaparte szerelmei és szeretői is. A kiállítás augusztus 14-ig látható az Alföldi Galéria emeleti kiállítótermében.
Múlt héttől látogatható Győrben a Városi Művészeti Múzeum, Gyermekmúzeum és Csikóca gyermekműhely közös kiállítása a Házaló – építészet kicsiben című tárlat. Győrben számos olyan érdekes ház épült, amelyeket több mint száz évesek, történetük érdekes és izgalmas. A 19. századi városok születésénél elengedhetetlen épülettípusok városi jelenléte jelzi, hogy a régi építészek, építőmesterek a múltban miként alkottak és valósították meg saját elképzelésüket, a megrendelő igényének megfelelően. A Gyermekmúzeum Házaló című kiállítása archív fotók és régi, eredeti tervrajzok segítségével hívja sétára a Győr felé nyaralni indulókat.
Aki dél felé indul, az sem marad kuriózumok és ritkaságon nélkül. A Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményben egyedülálló kiállítás nyílt magyar gyártmányú órákból, Krauss Péter magángyűjtő több mint 500 darabos kollekciójából. A javítással is foglalkozó gyűjtő aktívan közreműködik a tárlat üzemeltetésében is: örömmel vállalta a helyi múzeumlátogatók és a diákcsoportok kalauzolását. A tárlat szeptember 30-ig látogatható.
De a hétvégén Budapesten hűsölők sem unatkoznak, ha ellátogatnak az óbudai Kassák Múzeumba az Elmozdulás. Munkáskultúra és életmódreform a Madzsar-iskolában című kiállításra. A kiállítás a Kassák Múzeum modernitás kutatási programjába illeszkedik, amelynek az a célja, hogy társadalmi kontextusba helyezze a művészeti törekvéseket, újragondolás tárgyává tegye az avantgárd és a munkáskultúra kapcsolatát. A címben az elmozdulás szó egyszerre utal Madzsar Alice mozdulatművészet terén kifejtett tevékenységére valamint a hagyományoktól való eltávolodásra, a társadalmi és női szerepekről kialakított képének újszerűségére. A bemutatásra kerülő történeti anyagra kortárs művészek, Katarina Šević és a Tehnica Schweiz csoport reflektálnak. Augusztus három vasárnapján pedig a Tánc mindenkinek! szabadtéri táncórái mozgatják meg a látogatókat. A kiállítás megnyitószövegét ITT olvasható. Látogatható szeptember végéig.