Szabadnak lenni jó!
1956 - fotókon
Aki a négy napos hétvége végét nem kizárólag színes levelek gyűjtésével, préselésével tölti, annak egy jó kis fotónézegetős, nem túl könnyed történelmi sétát ajánlunk. Fotókból egyébként a következőkben sem lesz hiány, de erről majd később.
Magyar Múzeumok Online |
2012-10-21 08:47 |
Indulhatnánk rögtön a budapesti Balassi Intézetből, ahol A szabadság fotósa címmel Jean-Pierre Pedrazzini francia fotóriporternek az 1956-os forradalom alatt készített képeiből látható egy válogatás. Pedrazzini a Paris Match fotósaként bejárta a világot, még a Szovjetunióba is sikerült eljutnia. Magyarországra 1956. október 27-én érkezett, először Mosonmagyaróváron fényképezett, majd Budapesten örökítette meg a forradalmat. A halálos sebesülés október 30-án a Köztársaság téren érte, több életmentő műtét után Párizsba szállították, ahol november 7-én elhunyt. A fotós egyike azon keveseknek, akik haláluk után lettek a francia Becsületrend lovagjai. A képek a Párizsi Magyar Intézetből kerültek a Balassi Intézetbe. Hat évvel ezelőtt, a forradalom 50. évfordulóján a párizsi Luxembourg kert szomszédságában volt látható egy nagyszabású szabadtéri fotókiállítás Pedrazzini munkáiból.
Szétlőtt városok, Poznan - Budapest 1956 címmel szabadtéri fotókiállítás látható a budapesti Lengyel Intézet előtt, a VI. kerületi Andrássy út és Nagymező utca sarkán. fotókiállítás képei bemutatják az 56-os júniusi poznani felkelést, amelyet 10 ezer katonával és csaknem 400 harckocsival vert le az akkori kommunista lengyel vezetés, valamint a magyar forradalmat, amelyet a szovjet hadsereg fojtott vérbe. A tárlaton szereplő 32 darab 1-szer 2 méteres tablót először Poznanban mutatták be 2011. március 23-án, a lengyel-magyar barátság napján, a fotók azóta vándorkiállításokon járják a magyar városokat
A Budapesti Aszfaltprojekt a Mítoszok helyett - '56 címet viselő programban három sétát és egy városi biciklis túrát szervez, Eörsi László történész, az 56-os Intézet munkatársa az október 23-i eseményekkel kapcsolatos mítoszok ledöntését ígéri. Az érdeklődők a forradalom legfőbb, néhol tragikus helyszíneit látogathatják meg. A vezetők nemcsak azokra a helyekre kalauzolják el a látogatókat, amelyeknek döntő szerepük volt a forradalom kirobbantásában és ahol a forradalmi események játszódtak, hanem azokra is, amelyek a forradalom utóélete szempontjából jelentősek lettek. Az egyes helyszíneken szó lesz a legfontosabb politikai döntésekről, a harcokról, de arról is, hogy hol és milyen szerepet töltöttek be 1956 legismertebb szereplői. Az első séta a Bem József szobortól a Széna térig tart, a második a Blaha Lujza térről indul, a harmadikon a Corvin közre és az ott harcoló "pesti srácokra" emlékeznek, a negyedik nap biciklire ülve a résztvevők átfogó képet adnak a forradalom legfőbb eseményeiről. A sétáról bővebb info és jelentkezés a http://bupap.hu/jelentkezes/mitoszok-helyett.html oldalon lehetséges.
Szabadnak lenni jó! címmel a Magyar Távirati Iroda 1956-os forradalmat megörökítő felvételeiből a Terror Háza Múzeum szakemberei válogatásában látható kiállítás a Rádió- és Televíziótörténeti Múzeumban. A tárlat rendhagyó módon nem a történeti áttekintésre, hanem a szabadság napjainak, óráinak, pillanatainak megmutatására vállalkozott, MTI fotósainak(Müller Lajos, Munk Tamás, Bojár Sándor, Samai Antónia, Bányász Anni, Kovács Ferenc, Fényes Tamás, Fehérvári Ferenc, Gárdos Péter, Kulka Ernő és Jármai Béla) képeit felhasználva. A kiállításhoz rendhagyó történelemórák is társulnak, amelyek a forradalom egyik helyszínén, a Magyar Rádió épületében működő Rádió és Televíziótörténeti Múzeumban idézik meg a kor hangulatát hangban és képben is.