Kulturált gyeREÖK
MÚZPED
A REÖK Regionális Összművészeti Központban 2009 óta tevékenykedik Ale Ildikó múzeumpedagógus, festőművész. Nála jártunk.
Bán Ildikó |
2015-09-03 10:04 |
Ma már minden nagyobb városban működő múzeum vagy kiállítóhely igénye az, hogy működjön múzeumpedagógia az intézményében. Így van ezzel Szeged csodapalotájának fenntartója, a Szegedi Szabadtéri Játékok is. A REÖK Regionális Összművészeti Központban 2009 óta tevékenykedik Ale Ildikó múzeumpedagógus, festőművész.
|
Beszélgetés Mata Attila szobráról (XXXVII. Nyári Tárlat, 2013. május) |
A palotát a tulajdonos – Reök Iván kultúrmérnök – igényei szerint lakásokra, utcai üzlethelyiségekre osztottan 1907-ben építették. A későbbiekben is lakásként funkcionált, az alsó részben pedig bankfiókot létesítettek a nyolcvanas években. A pompás szecessziós palota értékeit felismerő és visszaállító felújítás az épület századik születésnapjára fejeződött be, ekkor kapta mai, városi kulturális funkcióját. Ma a nagypolgári jelleget megőrizve fogadja látogatóit. Az épületnek többszöri átépítése után is megmaradt a lakásjellege, amely sajátos atmoszférát kölcsönöz a kiállítótereknek, s nagyon családias hangulatot teremt a gyermekfoglalkozásoknak.
A képtárként működő épületben Ale Ildikó több korosztálynak tart foglalkozást, a legkisebbektől egészen az egyetemista korosztályig, sőt szívesen foglalkozik felnőttekkel is. Ötéves statisztikájuk szerint több mint tizenötezer gyerek látogatott el a foglalkozások révén a palotába.
Ildikó sokoldalú szakember. Elsősorban képzőművész, ebből a szemléletből indul múzeumpedagógiája. Művészeti menedzser végzettsége miatt teljes körű művészeti rendezvényeket, kommunikációs feladatokat is megold. A művészeti múzeumpedagógia a REÖK-ben fontos számára, a hely fennkölt jellege, nagypolgári mivolta minden kiállítást és foglalkozást megemel. Ez az a hely, ahol az embernek viselkednie kell, ahol a civil lét szertartásosabbá változik, ahol a falakból is árad az illem.
Menedzseri kezdeményezéseinek eredményeként Ale Ildikó több olyan projektet vitt már végig, amelyben Szegedről és a szomszédos településekről vettek részt középiskolák. Az egyik ilyen programsorozat, az „Üzenetstaféta” során fogalmazta meg egy diák azt a mondatot, amelyet a REÖK pedagógiájának hitvallásaként foghatunk fel: „A művészet az a fajta önkifejezési mód, ahol nincsenek határok, nem szabják meg, mit, hogyan kell tenned. A művészet saját kifejezésedre, érzelmeidre, gondolataid közvetítésére szolgál.”
A múzeumpedagógiai foglalkozások ingyenesek, a segédeszközöket a REÖK biztosítja. Ildikó minden foglalkozást maga vezet, nem vesz igénybe segítséget. Folyamatosan méri munkája hatékonyságát, kommunikációs lapokat készít, amelyekből megtudhatja pedagógiája erősségeit, de a változtatás, a hatékonyabb működés útjait is. A munkáról alkalmanként kiadványok, tájékoztató füzetek jelennek meg: fontos minden programnál az arculat és a megjegyezhetőség.
2010 júniusától működik érdeklődő gyerekek műhelymunkája számára a REÖK Gyerök Kör, amelynek Ale Ildikó fantáziájából született neve rendkívül kedves, nagyon is megjegyezhető. A szegedi tájszólást és a ház nevét is magába foglaló név jól csengő brand a hazai múzeumpedagógiában.