A Gödöllői Városi Múzeum új kiadványai

KÖNYVAJÁNLÓ

Művészet és mesterség, különböző szakterületeket érintő friss kutatási eredmények, ornamentika-történeti és teozófia szempontok az egyik oldalon, és egy múzeumpedagógia kalandos történetekkel a másikon.

Pallag Márta 2016-09-27 13:53
Cikk küldése e-mail:

 Körösfői-Kriesch Aladár (1863-1920) festő- és iparművész monográfiája és oeuvre katalógusa. A kötetet szerkesztette Őriné Nagy Cecília, az oeuvre katalógust szerkesztette: Farkas Zsuzsa és Őriné Nagy Cecília, Gödöllői Városi Múzeum, 2016, 304 oldal.

A tulajdonképpen két egybefűzött kötetből álló könyv első részét a gödöllői művésztelepet megalapító Körösfői-Kriesch Aladár születésének 150. évfordulójára rendezett konferencia tanulmánykötete, a második részét az oeuvre katalógus foglalja el. Mindkettő mögött számos év művészettörténeti kutatómunkája áll, amely összegzésének tekinthető a publikáció. Oldalait lapozgatva az olvasó teljes képet kap a művészet és mesterség egységét valló, kimagaslóan gazdag és szerteágazó életmű jelentőségéről.

A tanulmánykötet nemcsak összegzését nyújtja Körösfői-Kriesch Aladár művészetének, hanem az alapját is képezi jelenlegi művészettörténeti megítélésének. A különböző szakterületeket érintő és a legfrissebb kutatási eredményeket felvonultató tanulmányok kitérnek többek között a freskófestészetének technikai-mesterségbeli oldalára, az iparművészeti tervező-tevékenységének, valamint az ezzel összefüggő művészi hitvallásának az írott forrásokon alapuló bemutatására. Hiánypótló értékkel rendelkezik portréfestészetének, szobrászi tevékenységének és a művészképzésben betöltött szerepének részletes elemzése. Természetesen nem maradhattak el az életművel évtizedek óta foglalkozó művészettörténészek nagyszabású tanulmányai sem: Keserü Katalin ornamentika-történeti szempontból vizsgálta az életművet, Gellér Katalin pedig a misztikus tanok hatását elemzi, a teozófiai mozgalom eszméit mutatja be a gödöllői művész alkotásain keresztül. Körösfői-Kriesch Aladár hiteles személyiségképének és valós, mindennapi életvitelének körvonalazásához a leszármazottak életrajzi feljegyzései, visszaemlékezései járulnak hozzá. A közlésre került bensőséges hangú, szívmelengető családi anekdoták tovább színesítik a kötet tartalmát.

A terjedelmes életműkatalógus kronologikus rendben összeállítva – a vázlatokkal együtt – több mint kilencszáz tételt tartalmaz. A leírásokat – amennyiben fellehető volt – kisméretű műtárgyfelvételek is kiegészítik. A kötet bőséges dokumentációval rendelkezik, melybe a művész fotódokumentációval ellátott életrajzi kronológiája, teljes kiállításjegyzéke, és válogatott bibliográfiája tartozik bele.

A könyv megjelenését támogatta Gödöllő Város Önkormányzata, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia.

 

 Kerényi B. Eszter – Hódi Rezső: Királyi vonatok – múzeumpedagógiai ismeretterjesztő kiadvány. Gödöllő, Gödöllői Városi Múzeum, 2016, 48 oldal.

Kócos és Copfos, a két tündérgyerek mellett csupa kaland az élet. A Gödöllői múzeumpedagógiai füzetek sorozatának harmadik tagjában a már jól ismert hősök újabb kalandjaival ismerkedhetünk meg. Ezúttal a századforduló korában találjuk magunkat, a mese kiindulási helyszíne pedig a gödöllői Királyi Váró épülete. Az olvasó mindent megtudhat a millenniumi udvari vonatról, az azokat továbbító szerkocsis gőzmozdonyok működéséről, felépítéséről, valamint a királyi pár – I. Ferenc József és Erzsébet királyné – szalonkocsijának berendezéséről. Mindez gazdagon illusztrálva Hódi Rezső színvonalas grafikáival, melyek mérnöki pontosságuk mellett a gyermekek számára könnyen értelmezhetőek valamint Kerényi B. Eszter rengeteg humorral, rövid párbeszédekkel és kimagasló gyermekismerettel rendelkező történeteivel, amelyek élvezhető módon gazdagítják új ismeretekkel és kifejezésekkel kis olvasójukat.

A kiadvány megjelenését támogatta Gödöllő Város Önkormányzata, a Nemzeti Kulturális Alap és az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Az utolsó pillanat

RESTAURÁLÁS

Erdei Gábor restaurátorművész előadása egy gesso technikájú kép megmentéséről a Gödöllői Városi Múzeumban.

2013. szeptember 09. Őriné Nagy Cecília

Szerelem és egyenjogúság a művésztelepen

Kiállítás

Június közepéig rendkívüli tárlaton ismerkedhetünk meg a gödöllői művésztelepen élt nők művészetével, életével.

2012. március 03. Őriné Nagy Cecília

Óriási jamboree Gödöllőn

CSERKÉSZEK

Hetedhét országból címmel az 1933-as gödöllői cserkész világtalálkozónak (jamboree) állít emléket a gödöllői Városi Múzeum tárlata, amely már látható a Királyi Váróban.

2013. április 04. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...