Hogyan lehetsz restaurátor?

KÉPZÉS

Ismét lehet jelentkezni a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Magyar Nemzeti Múzeum közös iparművészeti restaurátor szakjaira!

Magyar Múzeumok Online 2016-11-25 10:58
Cikk küldése e-mail:

Az iparművészeti restaurátorképzés a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Magyar Nemzeti Múzeum együttműködésében, levelező tagozaton zajlik. A hallgatók  fa-bútor, fém-ötvös, szilikát, papír-bőr és textil-bőr specializációkon szerezhetnek restaurátorművész képesítést. Az osztatlan 5 éves képzés havi kéthetes blokkokban történik, majd sikeres záróvizsga és diplomavédés után egyetemi (Master of Art) diplomával zárul. A végzettek felvételt nyerhetnek az egyetem doktori iskolájába, ahol DLA (Doctor of Liberal Arts) fokozatot szerezhetnek.

A Magyar Nemzeti Múzeum Országos Restaurátor és Restaurátorképző Központja biztosítja a készítéstechnikai és a restaurálási gyakorlati munkához a műtermeket, valamint az oktatók többségét.

Az első három évben a különböző specializációkra felvett hallgatók azonos tantárgyakat tanulnak. A természettudományos, művészettörténeti, régészeti és restaurálás elméleti ismeretek elsajátítása mellett művésztelepi rajz és mintázás, készítéstechnikai, illetve ásatási gyakorlaton vesznek részt. Utóbbira az egyetem szervezésében Magyarországon vagy külföldön kerül sor. A hallgatók a negyedik és az ötödik évben a jelentkezéskor választott specializáción folytatják tanulmányaikat. Az utolsó szemeszter a diplomamunka céljából kiválasztott tárgy restaurálását és az ahhoz kapcsolódó szakdolgozat megírását szolgálja. A tanulmányok során nagy hangsúlyt kapnak a restaurátorok által elvégezhető és a nagyműszeres természettudományos vizsgálatok.

A végzős hallgatók diplomamunkáikat Megmentett műkincsek címmel a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezett kiállításon mutatják be.


A képzés során a hallgatók számára lehetőség nyílik egy szemesztert külföldi egyetemen tölteni az Erasmus program keretében, valamint részt venni hazai és nemzetközi projektekben.


Az egyes specializációk oktatói folyamatosan követik a restaurálás szemléletének és gyakorlati módszereinek nemzetközi fejlődését, a két fenntartó intézmény pedig biztosítja a korszerű technológiai feltételeket a kutatáshoz és a nemzeti kulturális tárgyi örökség megőrzéséhez.

 

A felvételivel kapcsolatos bővebb információk itt érhetők el, illetve Csák Zsuzsanna oktatási előadó ad bővebb felvilágosítást az alábbi elérhetőségeken: zsuzsanna.csak@gmail.com, 06 1 323 142.

Hogyan dolgoznak a restaurátorok?

A legtöbb múzeumlátogató számára rejtély, hogyan nyerik vissza a földből vagy a poros padlásokról kiemelt tárgyak, maradványok régi pompájukat. A veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban most egy különleges...

2010. április 04. Koncz Pál

Indiszkréció: a tárgyak magánélete

A rekonstrukció, kiegészítés és esztétikai élmény a restaurálásban

Minket, egyszerű múzeumlátogatókat kíváncsisággal töltenek el a műtárgyak és műemlékek megőrzésével, restaurálásával kapcsolatos munkák és óvintézkedések. A legtöbbször nem tudjuk, min megy keresztül az...

2010. szeptember 09. Gulyás Luca

Miért fontos a szakszerű restaurálás?

HÁTTÉR

Legalább tíz római kori mozaik félresikerült törökországi restaurálásából kiderült, milyen fontos a szakértelem a restaurátor szakmában is.

2015. május 05. Sobieski Tamás
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...