Jelentős örökség, kétes eredet

Ashmolean Museum

Reneszánszkori ezüsttárgyak lenyűgöző gyűjteményét hagyományozta az Oxfordi Egyetemhez tartozó Ashmolean Museumra egy tavaly elhunyt műgyűjtő Michael Wellby. Az értékes gyűjtemény eredete viszont még sok kutatás igényel.

MTI - MMO 2013-02-03 18:57
Cikk küldése e-mail:

Az adomány mintegy 500 tárgyból áll, értéke több tízmillió font. A tárgyak között található egy ritka, lazuritból készült kehely és egy tál, amelyek a holland aranyműves, Paulus van Vianen műhelyéből kerültek ki. Csak a kehely értéke hárommillió font (egymilliárd forint) - adta hírül a BBC News. A gyűjtemény egy részét a múzeum februárban nyíló időszaki tárlatán láthatja majd a közönség. A kiválasztott műtárgyak a múzeum West Meets East galériában kapnak majd helyet mindaddig, míg a el nem készül a kollekció egészét bemutató állandó kiállítás.

„Ez a legjelentősebb hasonló típusú adomány, amelyet brit múzeum kapott azóta, hogy Ferdinand Rothschild 1898-ban a British Museumra hagyta a híres Waddesdon birtok műtárgyainak egy részét” – erősítette meg a hírt Tim Wilson Ashmolean Museum nyugati művészetet bemutató gyűjteményének vezetője. A művészettörténész mazon ban már most kitért arra a tényre, miszerint Michael Wellby gyűjteményének jelentős része az 1940-es évekből, és elsősorban német forrásokból származik, így a műtárgyak egy részéről a kutatások során kiderülhet, hogy annak idején a nácik kobozták el őket. „Michael sosem volt igazán bőbeszédű a műtárgyak pontos eredetét illetően, ezért rengeteg kutatásra lesz szükség ennek kapcsán” - hangsúlyozta Wilson.

A tavaly elhunyt Wellby híres közép-londoni kereskedő volt, aki a 16-17. századi német ezüsttárgyakra specializálódott. A megszerzett tárgyak nagy részét a családi vállalkozáson keresztül értékesítette, ám a legkivételesebb darabokat megőrizte saját gyűjteménye számára. Személyes ékszerkollekciója decemberben került kalapács alá a Sotheby's aukciós házban és több mint 2,8 millió fontot (942 millió forint) hozott a konyhára.

Seuso-kincsek

Tudományos és jogi részletek

A Magyar Múzeumok nyomtatott archívumából.

2012. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online

A Seuso-kincs kutatásának újabb eredményei

Archívumunkból

A Seuso-kincsek tudományos kutatások kereszttüzébe kerültek, 2008-ban nem először és nem utoljára. A konferencia előadásait a szerző a Magyar Múzeumok 2008/4 számában foglalta össze. A cikk a nyomtatott írás...

2012. augusztus 08. R. Facsády Annamária

A Seuso-kincs

Archívumunkból

A Seuso-kincsek leletegyüttes kalandos történetét, jogi kontextusát a szerző a Magyar Múzeumok 2008/4 számában foglalta össze. A cikk a nyomtatott írás online újraközlése.

2012. augusztus 08. Hajdú Éva
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...