Bemutatkozik a Szathmáry-gyűjtemény

GYARAPODÁS

Dedikált József Attila-kötet, Ady kézirat, Márai-levelek és egyéb értékes iratanyagok kerülnek közgyűjteménybe.

Magyar Múzeumok Online 2014-05-02 10:18
Cikk küldése e-mail:

Április 30-tól a Magyar Nemzeti Levéltárban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban a kutatók és érdeklődők számára is elérhetővé vált a Szathmáry-gyűjtemény, mely a magyar kultúrtörténet kincseinek széles palettájáról származó mintegy 300 tételből álló kollekció. Az iratok között számos történeti jelentőségű anyag mellett irodalomtörténeti vonatkozású dokumentumok is szerepelnek. A gyűjtemény nagy része autográf levél, de tartalmaz dedikált köteteket, valamint aláírt fényképeket is.

Szálasi Ferenc a magyar királyi kormány tagjait a hivatalos titoktartás alól felmenti

 

2012 decemberében a Központi Antikvárium 125. árverésén egy értékes, több közgyűjtemény anyagát együttesen érintő kollekció bukkant fel. Tulajdonosa az 1996-ban elhunyt Szathmáry Lajos gasztronómiai szaktekintély, amerikai emigráns volt. A hungarika-gyűjteményt az antikvárium az özvegy kifejezett kívánságára egyben igyekezett értékesíteni. Utóbbi tény azonban nehezítette a kollekció eladását. Az árverésen el nem kelt gyűjteményt a Magyar Nemzeti Levéltár a Szerencsejáték Zrt. támogatásával vásárolta meg, s ezzel egy igen értékes iratanyag közgyűjteménybe kerülése vált lehetővé.

Puskás Ferenc dedikált fotója
 Hollós Gyurinak

A gyűjtemény létrehozója eleve hat részre osztotta az anyagot. Az írók-művészek egység a legterjedelmesebb, amelyben számos nevezetes személy neve és írása bukkan fel. Kiemelkedő tételei egy dedikált József Attila-kötet (Döntsd a tőkét) és egy Ady kézirat a költő autográf aláírásával. Az írók közül Berda József, Cs. Szabó László, Herczeg Ferenc, Móricz Zsigmond, Szabó Lőrinc, Szép Ernő levelei, levelezőlapjai bukkannak fel. Nem egy esetben dedikált fényképek, valamint egy-egy autográf verskézirat is fellelhető a gyűjteményben. A színház és a film világának szereplői közül Beregi Oszkár, Fedák Sári, Jászai Mari, Márkus Emília, Szeleczky Zita, George Czukor, Korda Sándor anyagai vannak az iratok között. A sort a képzőművészek levelei folytatják, köztük Munkácsy Mihály, Kisfaludi Strobl Zsigmond dokumentumai. A fényképek, autogramok mellett olyan érdekességek is találhatók itt, mint a neves illuzionista, a magyar származású Houdini két levele. A tudomány képviselői közül Szentgyörgyi Albert, Teller Ede levelei, Vámbéry Ármin autogramja lelhetők fel.

A gyűjtő által kialakított „politikusok-zene” gyűjteményi egységben magyar és külföldi államférfiak levelei találhatók. Közülük kiemelhető Kossuth Lajos három levele, egy francia nyelvű Deák Ferenc-féle levél, valamint IV. Károly nyilatkozata. További ismert nevekkel is találkozhatunk az iratokban Apponyi Albert, Károlyi Mihály, Jászi Oszkár, Klebelsberg Kuno. József főherceg, Harry Hill Bandholtz tábornok és Kossuth Ferenc. Érdemes említeni Kende Gézának, az Amerikai Magyar Népszava főszerkesztőjének iratait is, amely nemcsak személye, de számos neves közéleti személyiséggel, művésszel való levélváltása miatt is érdekes. A zene világából Lehár Ferenc, Reményi Ede, Liszt Ferenc és Zichy Géza dokumentumait őrzi a gyűjtemény.

Külön egységet képeznek Márai Sándor anyagai, amelynek gerincét az a mintegy 50 db, gépelt, aláírt levél adja, amely Sziklay Andorhoz szól.

Máraihoz hasonlóan Jókai Mór anyaga is külön egységet kapott. Ebben az író három német nyelvű levele mellett Jókai német nyelvű utasításai is szerepelnek, amelyeket a „Deli Markó” című romantikus vígopera vázlatához írt.

A történeti vonatkozású anyagok közül kiemelhető Szálasi Ferenc naplója. Itt a naplórészletek, térképek és rajzok mellett a legérdekesebb darabok Szálasi autográf nyilatkozatai: az egyikben felmenti kormánya tagjait titoktartási kötelezettségük alól, a másikban a megszálló hatóságokkal való teljes együttműködésre utasítja őket. A hatodik egység Horthy Miklós anyaga, amelyben a kormányzó nyolc levele mellett a családjával kapcsolatban álló személyek írásai is szerepelnek.

Fedák Sári amerikai látogatásával kapcsolatos dokumentumok

 

Az anyag kis része magához a gyűjtőhöz, Szathmáry Lajoshoz írt leveleket is tartalmazza.

Előzetes egyeztetést követően a Szathmáry-gyűjtemény elhelyezése két őrző intézményben valósul meg. Szakmai szempontok alapján a gyűjtemény nagyobb, történelmi vonatkozású része egyben tartva, a Magyar Nemzeti Levéltár őrizetében maradt, másik, irodalomtörténeti vonatkozású egysége, - szakmai és kutatóbarát megfontolás alapján - a Petőfi Irodalmi Múzeumba került. Ez a fajta megosztás nem csorbítja azonban az anyag épségét, mivel e két terület: történeti és irodalmi vonatkozású anyagok mind témájukban, mind a várható kutatói érdeklődés tekintetében erősen elkülönültek egymástól.

A Szent István csatahajó

TÁRGY

1914. január 17-én, 10 óra 50 perckor a több tonna szappannal és disznózsírral bekent, Fiume-Bergudiban lévő csatahajó-sólyáról a Ganz és Társa Danubius hajógyár öblének vizére siklott Őfelsége Szent István...

2014. április 04. Magyar Múzeumok Online

A titokzatos hasfalvi lelet

RÉGÉSZET

100 éve a Soprontól néhány kilométernyire fekvő Hasfalva határában találták meg a Soproni Múzeum egyik legbecsesebb kincsét, melyet többnyire “hasfalvi napkorong” névvel emlegetnek a régészek, de pontos...

2014. április 04. Gömöri János - Karl Kaus

Szerelmi tízparancsolat

DOKUMENTUM

Az utóbbi napokban felbukkant az interneten Móra Ferenc úgynevezett szerelmi tízparancsolata. A dokumentum egy szenvedélyes, izgalmas, pikáns szöveg, így emiatt is sokan kétségbe vonták, hogy valóban Mórától...

2014. március 03. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...