Milyen alkotások készültek a koncentrációs táborban?

EMLÉKEZET

z auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban vagy a túlélők által később készített több mint 2 ezer műalkotást, rajzokat, szobrokat állítanak ki a helyi emlékmúzeumban.

MTI 2015-01-27 15:51
Cikk küldése e-mail:

Franciszek Jazwiecki lengyel művész politikai fogolyként került Auschwitzba, ahol rabtársairól több mint 100 portrérajzot készített; 1946-os halála után családja az emlékmúzeumnak adományozta a képeket.

Még több fotó itt!


Agnieszka Sieradzka, az Auschwitz-Birkenaui Állami Múzeum művészettörténésze a foglyok szemeit emelte ki a portrékon, amelyek szerinte mind egyfajta tehetetlenséget sugároznak. Úgy vélte, a rabok a szigorú, kínzást vagy akár halálbüntetést kilátásba helyező tiltás ellenére azért készítettek vagy kértek portrékat, mert a vágy, hogy az uniformisok mögött saját arcuk legyen, nagyon erős volt bennük.

Sieradzka szerint Jazwiecki tudatában volt annak, hogy képei egykor fontos történelmi forrásokká válhatnak, ezért is tüntette fel majd' minden képen az illető rabnyilvántartási számát.
Nem a kép volt a művészeti önkifejezés egyetlen formája a táborokban: a foglyok szobrokat is készítettek például, kenyérből vagy épp a fogkeféikből. "A művészet menekülés volt a tábor szörnyű realitásából egy másik, jobb világba. A rabok így legalább részben képesek voltak megmenteni az emberi méltóságukat" - magyarázta Agnieszka Sieradzka a CNN hírtelevíziónak.

A tehetséges foglyok képességeit az SS-tisztek is kihasználták magáncéljaikra: portrékat, tájképeket, üdvözlő kártyákat, német legendák illusztrációit készíttették el velük. Az alkotásokat hazaküldték a családjaiknak, vagy kiállították a tábor saját galériájában, a Lagermuseumban az érkező raboktól elkobzott műtárgyak mellé.

A Békés megyei zsidóság tragédiája

HOLOKAUSZT, MIKROKÖZÖSSÉG

Az MVMSZ rendkívüli, a holokauszt vidéki perspektívájával középpontba állító konferenciáján Balogh István a Békés megyei zsidóság tragédiáján keresztül beszélt arról, hogy mi történt a shoah idején....

2014. június 06. Kocsis Katica

A holokauszt múzeumai

Szélesebb értelemben vett tanulságok

A holokausztnak szentelt izraeli múzeumok nem pusztán a hatmillió áldozatot követelő náci népirtás történetét mutatják be, hanem a holokauszt történetének történetét is – érzékeltetve, hogy miként viaskodott...

2012. október 10. MTI

A jókedvű Radnóti Miklós

KIÁLLÍTÁS

A vidám, a munkájának élő Radnóti Miklósra emlékezik életút-kiállításával a Petőfi Irodalmi Múzeum Kazinczy Ferenc Múzeuma.

2014. november 11. Szathmáry-Király Ágnes
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...