Hol tartotta Dankó Pista élete végén a hegedűjét?
ASZTAL
Dankó Pista utolsó hegedűjének asztala is látható a szegedi Móra Ferenc Múzeum ma nyíló kiállításán.
Magyar Múzeumok Online |
2015-07-09 18:07 |
Egy igazi kincset láthatnak az érdeklődők a szegedi Móra-múzeum frissen megnyíló néprajzi kiállításán: Dankó Pista feleségének, Joó Ilonkának különleges fésülködő asztalát is bemutatják a Kultúrpalota falai között, melyet nemrégiben restauráltak.
A műtárgy azért is egyedi, mert Dankó Pista életének utolsó napjaiban felesége erre helyezte el a legendás zenész hegedűjét, hogy betegágyából minél könnyebben elérhesse azt.
A „Házi szappanytól az arczkenőcsig” című tárlat az asztalka mellett számtalan érdekességet, közel száz tárgyat mutat be a paraszti és polgári tisztálkodással, szépségápolással, divattal kapcsolatban.
Láthatunk különleges pipere tárgyakat, fésűket, kölnis üvegcséket, fodrász-sarkot, valamint egy korabeli „gyerekzárral” ellátott, trükkösen záródó borotvatok is megtekinthető lesz.
A kiállítás segítségével bepillanthatunk a magyarországi szépségkultúra hajnalába: humoros, megmosolyogtató, szépségiparral kapcsolatos reklámokon keresztül derül ki, hogyan is gondolkodtak eleink a szépségápolásról.
Ki volt Dankó Pista?
1858. június 14-én, Szatymazon született Dankó Pista, a dualizmus korának leghíresebb cigányprímása, a magyar népies műdal műfajának felvirágoztatója és legjelentősebb alkotója.
A Rubicon cikke itt olvasható!