Muzeális dokumentumok kalandos útja

ÚJ SZERZEMÉNYEK

Petőfi relikviának tűnt, de nem volt eredeti, viszont a hagyaték több izgalmas meglepetést tartogatott. A Göcseji Múzeum történeti gyűjteményének gazdagodásáról.

Megyeri Anna 2015-10-31 10:00
Cikk küldése e-mail:

Több szakember figyelmessége, jóindulata kellett ahhoz, hogy a bemutatott dokumentumok a Göcseji Múzeum gyűjteményébe kerüljenek. A Petőfi Irodalmi Múzeumban dolgozik Parragi Márta könyvtáros-muzeológus, aki figyelemmel kíséri a szülővárosára, Zalaegerszegre vonatkozó irodalmat. A szerző által jegyzett, „A földre építek, az égben bízom”. A Morandini építész család a Monarchiában című kötetet ajánlotta kolléganőjének, Varga Katalin irodalomtörténésznek, aki a kötet megjelenése, 2010 táján éppen első világháborús naplók iránt érdeklődött. A könyv ugyanis tartalmazza Morandini Tamás (1869-1921) építész olasz fronton átélt tapasztalatait megörökítő, saját készítésű fotókkal illusztrált naplóját is.

2015-ben hívta egy idős úr az irodalomtörténészt, és állítólagos Petőfi relikviákat ajánlott fel az irodalmi múzeumnak. Ezek sajnos nem voltak eredetiek, de látható volt, hogy Morandini rajzok bújnak meg az iratok között. Felkeresve Major urat, s átnézve az iratokat, valóban kincsre leltünk. Mint kiderült, Major Ferenc többször járt Zalaegerszegen az 1970-es években mint gyűjtő, kiállítást is rendezett az Olajipari Múzeumban. Elmondása szerint akkor kapta a kiselejtezett dokumentumokat.

Az eredeti tervrajz és szerződés hitelesen bizonyítja, hogy Morandini Tamás tervezte Zalaegerszeg egyik ritka, szecessziós elemekkel díszített lakóházát (ma Petőfi u. 8.).

Eddig sem építőjét, sem építtetőjét nem ismertük az egyemeletes háznak, ugyanis a korszakra vonatkozó iratok elpusztultak a zalai megyeszékhely levéltárában. A homlokzati rajzon látható épület ma is áll Zalaegerszegen, a Petőfi utca és az Ady utca sarkán, azonban szecessziós vakolatdíszeit nagyrészt elvesztette a legutolsó felújítás során, ahogy a 2010-ben készült felvételeken is látható. Különösen szép azonban bejárati ajtaja és folyosói lépcsőkorlátja.

A tervrajzhoz mellékelt, 1903-ban kelt szerződésben a megbízó özvegy Kele Antalné, akinek férje neves ügyvéd volt, és pályafutására vonatkozó iratok is előkerültek: bizonyítványai, bizonyítványainak másolatai. Ahogy a Zalai Életrajzi Lexikonból ismert, Kele Antal (1854-1915) a budapesti és a bécsi egyetemen hallgatott jogot, 1882-ben avatták doktorrá. 1883-ban Nagykanizsán nyitott ügyvédi irodát, 1885-ben rövid ideig működő folyóiratot is megjelentett. Később Zalaegerszegre helyezte át irodáját. Jogászi munkája mellett gyorsírást tanított, tanári képesítést is szerzett. Egy elméleti, valamint két gyakorlati könyve is megjelent e témában Magyar Gyorsírás címmel.

Az iratcsomóban felleltünk még néhány levelet is, ami bizonyítja, hogy később az emeleti lakásban a Rauschenberger család lakott, ahogy erre egy adatközlőnk, Andor Imre is felhívta a figyelmünket. Rauschenberger János pénzügyi tanácsos ismert volt mint a második zalaegerszegi templom építőbizottságának elnöke. (Ma Jézus Szíve templom, tervezője Kotsis Iván.) Rauschenberger Jenő ma is meglévő levelei bepillantást engednek a két világháború közötti időszak zalaegerszegi társasági életébe, levelezési szokásaiba. Unokaöccse levele megőrzött egy aprócska fotót is, mely bizonyára egy közös nyaraláson készült.

 

Dr. Rauschenberger Jenő Szegedi tanulmányait bevégezve visszakerült Zalaegerszegre, ahol Juhász Miklósné emlékezete szerint a jogvégzett fiatalember a társaság krémjéhez tartozott.

A különös úton előkerült történeti dokumentumok a múzeum történeti gyűjteményébe kerültek beleltározásra.

 

Tárgyfotó: Horváth Lilla Éva

Épületfotó: Megyeri Anna

Babakelengyéken keresztül a 20. század

TÁRGY- ÉS CSALÁDTÖRTÉNET

Egy család eddig féltve őrzött viseleti darabjait – babaruhákat, fotókat, dokumentumokat – ajándékozta Oláh Zsuzsanna a Göcseji Múzeumnak.

2014. augusztus 08. Megyeri Anna

Feltevésből valóság

FELTÁRÁS

Törökkori palánkvárat tártak fel a Zalalövőre tervezett mentőállomás helyén.

2014. október 10. Szigeti Éva

Múltbéli arcok

KIÁLLÍTÁS

A múlt arcai a Göcseji Múzeumban - ahogy még nem láttuk.

2015. május 05. Tislér-Szigeti Éva
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...