Vaskorona: örökölt és kibővített

REND

A Magyar Nemzeti Múzeum kamarakiállítással emlékezik az Osztrák Császári Vaskorona Rend alapításának 200. évfordulójára.

Dr. Pallos Lajos 2015-12-22 17:49
Cikk küldése e-mail:

A napóleoni háborúk során számos új kitüntetés alapítottak, köztük az egyik legérdekesebb az Osztrák Császári Vaskorona Rend volt. Előzménye a Napóleon által 1805-ben alapított Vaskorona Rend volt, amelyet annak emlékére hozott létre, hogy Itália királyává koronázta magát a longobárd vaskoronával.

Ez a vaskorona egy drágakövekkel és gyöngyökkel díszített széles aranykarika, amely körülveszi azt a vaskarikát, amelyet a hagyomány szerint Krisztus egyik keresztszögéből kovácsoltak. Ezzel koronázták a 6. századtól a longobárd királyokat, Észak-Itália urait, majd Nagy Károlyt, később pedig a német-római császárokat. A háromfokozatú rend jelvényén a francia császári sas tartotta az Itália feletti uralmat jelképező vaskoronát. A korona fölé Napóleon profilja került. A rend jelmondata: az Isten adta nékem, jaj annak ki hozzányúl. A rend nagymesteri méltóságát a mindenkori olasz király viselte volna.

Napóleon bukásával az észak-olasz tartományok visszakerültek a Habsburg Birodalomba. Ekkor Ferenc császár és király a Vaskorona Rendet besorolta saját rendjei közé, új alapszabállyal és rendjelvénnyel. Az új jelvényen a kétfejű császári sas tartja vaskoronát, míg a sas felett az osztrák császári korona lebeg. Az előlapon Ferenc monogramja az F, míg a hátlapon az újraalapítás dátuma, az 1815-ös évszám. Valójában abban az évben a rend megújításának folyamata zajlott, az uralkodó 1816. január 1-én hagyta jóvá az alapszabályokat, amelyek szerint a nagymesteri méltóságot az osztrák császár viselte.

Az I. osztály csillagán a vaskorona körül szerepelt az újjászületett rend jelmondata: örökölt és kibővített (avita et aucta). A rend sárga szalagjának szegélye a korábbi zöld helyett kék lett. A rend általános jellegű háromosztályú polgári és katonai kitüntetés volt, és a kitüntetések sorrendjében a Magyar Királyi Szent István Rend és az Osztrák Császári Lipót Rend után következett. Az ellenség előtt tanúsított szolgálatokért kitüntetetteknek1860-tól hadiékítménnyel, 1917-től pedig kardokkal is adományozhatták.

A rend itáliai eredete nem tükröződött az adományozások során, a Habsburg Birodalom majd az Osztrák-Magyar Monarchia valamennyi országában kitüntették az arra érdemeseket. Magyarországon az 1. osztályt miniszterek és más különféle előkelő állású személyek: országbírók, testőrkapitányok, püspökök kaphatták meg. A II. osztállyal általában magasabb rangú állami tisztviselőket, bírókat és katonatiszteket tüntettek ki. A III. osztály kitüntetettjei alacsonyabb társadalmi állásúak voltak, de köztük találjuk a magyar kultúra olyan jeles személyiségeit, mint például Munkácsy Mihály és László Gyula festőművészt vagy Hauszmann Alajos és Alpár Ignácz építészt.

A rend történetéhez tartozik, hogy az itáliai egység megszületése után az olasz király megállapodott az észak-itáliai tartományait elvesztett I. Ferenc Józseffel, hogy utódai már nem adományozzák a Vaskorona Rendet. Ezzel egyidejűleg az olasz király megalapította az Olasz Korona Rendet (1868), amelynek jelvényében központi helyen ugyancsak az Itália feletti uralmat jelképező vaskorona szerepel. A Habsburgok Vaskorona Rendje két évvel élte túl Ferenc Józsefet és az Osztrák-Magyar Monarchiával együtt szűnt meg.

A szöveg a Nemzeti Múzeum blogján jelent meg.

 

Az Osztrák Császári Vaskorona Rend csillaga

 

Az Osztrák Császári Vaskorona Rend jelvénye a rendi láncon

 

Az Osztrák Császári Vaskorona Rend III. osztályú jelvénye

200 éves a Nemzeti Múzeum első nyitvatartási rendje

A Magyar Nemzeti Múzeum történetében az 1811-es esztendő több szempontból is említésre méltó: ekkortól kapott katonai őrizetet az intézmény, ebben az évben született meg első szervezeti szabályzata, és...

2011. július 07. Debreczeni-Droppán Béla

A Magyar Nemzeti Múzeum az 1838-as árvízben

TÖRTÉNELEM

A Duna mostani áradása idején nem árt felidézni, hogy a múltban milyen árvizek voltak legnagyobb folyónkon és azok milyen következményekkel jártak.

2013. június 06. Debreczeni-Droppán Béla

A szabadkőműves Kazinczy

SZÉPHALOM

A 13-16. században épült katedrálisok, kastélyok, erődök kőművesmesterei közül a legnagyobb tisztelet a munkájukat tökélyre fejlesztő épületszobrászoknak járt: ők a jobban munkálható szabad kővel dolgoztak....

2014. február 02. Szathmáry-Király Ágnes
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...