Kulturális Örökség Napjai – Vizek házai

FELHÍVÁS

Idén szeptember 21-22-én kerül megrendezésre a Kulturális Örökség Napjai program, amelyben az októberi Budapesti Víz Világtalálkozóhoz kapcsolódóan a kiemelt téma címe: Vizek házai.

Magyar Múzeumok Online 2013-07-18 09:00
Cikk küldése e-mail:

Az Európa Tanács védnökségével már negyvennyolc országban rendezik meg hatalmas népszerűségnek örvendő Európai Örökség Napokat (European Heritage Days). A Kulturális Örökség Napjai program keretében több száz olyan épület nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt, amely máskor nem, részlegesen, időlegesen vagy csak a társadalom egyes rétegei számára látogathatók. A folyamatosan nyitva tartók pedig ezen a két napon gyakran olyan helyekre is bevezetik a látogatót, melyek egyébként zárva vannak a nagyközönség előtt. A Kulturális Örökség Napjai ma már mozgalom, helyi önkormányzatok, közösségek, szakmai és a civil szervezetek vesznek részt benne, fognak össze, hogy bemutassák épített örökségüket. A részvétel egyúttal arra is jó alkalom, hogy önkéntesek és látogatók együtt ünnepeljék a helyi értékeket, jó hangulatú, közös élményben legyen részük, és erősítsék az összetartozást. Nézzük az idei témafelvetést!

ÉRDEKES ÉPÜLETEK MEGNYITÁSÁRA ÉS SÉTAÚTVONALAK SZERVEZÉSÉRE

A 2013 évi kiemelt téma: VIZEK HÁZAI

A téma a 2013. októberi Budapesti Víz Világtalálkozóhoz kapcsolódik, melyet számos rendezvény kísér. A természetes tavak és folyók védművei, hídjai, a kastélyparkok és közterületek tavaihoz kapcsolódó építmények, a forrásházak, kutak, víztornyok és tározók, a fürdők, a csatornázással kapcsolatos létesítmények épített öröksége a mindennapok fontos részei. Bemutatásukkal tisztelegünk ipari építészetünk, technikatörténeti eredményeink előtt. A kiemelt téma azonban nem mutatja be hazánk építészeti értékeinek sokszínűségét. Kit ne érdekelne, mi van a zárt kapuk mögött? Milyen egy víztorony belseje? Milyen értékeket rejt egy lakóház, kastély vagy éppen valamelyik ismert közintézményünk épülete? Milyen fák, bokrok, virágok nőnek a zárt parkokban? Mit üzen nekünk épített, természeti vagy régészeti örökségünk? Néhány témához kapcsolódó évforduló: a pesti árvíz tragédiájának 175. évfordulója, Pollack Mihály, Henszlmann Imre, Lechner Lajos, Lajta Béla születésének, Klösz György halálának kerek évfordulói. Gödöllő a szecesszió évét ünnepli, a Sváb-hegyi víztorony 100 éves, s több kastélypark is megújult.

CSATLAKOZZON ÖN IS! Egy-egy épület, helyszín megnyitását bárki kezdeményezheti – a tulajdonos, kezelő, működtető engedélyével és egyetértésével. A csatlakozó épületnek, helyszínnek nem kell feltétlenül védettnek lennie, funkcióját tekintve sincs semmilyen követelmény, bár lényegesen nagyobb számú érdeklődőt vonzhat, ha sajátos esztétikai, vagy jelentős történeti értékkel bír. Fontos a kortárs építészet, tájépítészet, a feltárt régészeti lelőhelyek és temetők bemutatása is. A vendégek fogadása önként vállalt szolgálat, ezért a kezdeményezők maguk döntik el, mekkora részt tesznek bejárhatóvá, és milyen rendezvénnyel várják az érdeklődőket. Továbbá az ő felelősségük, hogy a benevezett helyszín, program vagy séta a meghirdetett időpontban elérhető legyen. A jelentkezés feltétele az ingyenesség.

A szervezők örömmel látnak minden csatlakozni vágyót határon innen és túl: tulajdonosokat, használókat, kezelőket, helyi aktivistákat, helytörténészeket és helytörténeti köröket, szakmai és civil szervezeteket, iskolákat, múzeumokat, könyvtárakat, művelődési intézményeket, önkormányzatokat, cégeket, turisztikai irodákat. Csatlakozni a www.oroksegnapok.hu honlapon keresztül lehet. A Kulturális Örökség Napjai (KÖN) szervezésénél az elmúlt évek gyakorlatában kialakult szokások és az Európa Tanács javaslatai:

A helyszín látogatását ingyenesen kell lehetővé tenni. Az ingyenes látogathatóság biztosításával nem ellentétes az önkéntes adományok elfogadása.

A bejáratnál és az épület környékén plakáto(ka)t javasolt elhelyezni, amelyen fel kell tüntetni a nyitva tartás és a vezetések pontos időpontját.

Az érdeklődést fokozhatják a szakmai vezetések, az épületben, helyszínen folyó tevékenység, az ott található művészi alkotások, bútorok és eszközök, régészeti leletek, különleges épületszerkezetek, homlokzatok, értékes növények bemutatása, illetve a legkülönbözőbb szakmai, művészeti vagy közösségépítő programok (vetítettképes előadások, kiállítások, játszóházak stb.) szervezése.

A vezetéseket érdemes szakemberekre, vagy olyan önkéntesekre (nyugdíjasok, diákok, helytörténészek stb.) bízni, akik jól ismerik a helyet, és tudásukat szívesen megosztják az érdeklődőkkel.

Hasznos, ha a látogatók írásos, esetleg rajz- vagy fotóillusztrációval ellátott információs anyagot kapnak. Lehetőség van az épülettel, helyszínnel kapcsolatos értékesebb kiadványok árusítására is.

A program színesítése, a családok látogatásának elősegítése érdekében érdemes egyéb eseményeket is szervezni (kiállítás, vetítés, kézműves foglalkozás, koncert, színházi előadás stb.).

Érdemes gondolni a testvértelepülésekkel közös vagy párhuzamos programok szervezésére, sőt a nemzetközi együttműködés lehetőségeire is.

A KÖN logóját valamennyi nyomtatott, illetve vizuális anyagon fel kell tüntetni.

Nagy érdeklődésre tarthat számot tematikus útvonalak és/vagy kisebb területeket vezetéssel bemutató séták szervezése (pl. a helytörténeti körök, turista szakosztályok bevonásával).

Az egyébként is nyitva tartó épületek – pl. múzeumok – esetében javasolt a KÖN témájához kapcsolódó különleges program szervezése.

Célszerű a látogatható épületek, helyszínek listáját a helyi nyomtatott/elektronikus sajtóban megjelentetni, ezzel is felhívni a figyelmet az eseményre.

A fiatalok, főleg az iskolás gyerekek érdeklődésének felkeltésére és aktív részvételére érdemes külön figyelmet fordítani.

Ahol megoldható, biztosítandó a mozgáskorlátozottak közlekedési lehetősége is.

Javasolt az épület, helyszín helyreállításának tervezésében és kivitelezésében részt vevő, vagy azt támogató szervezetek, magánszemélyek nevének feltüntetése.

 

Kapcsolat: BELÜGYMINISZTÉRIUM LECHNER LAJOS TUDÁSKÖZPONT (LLTK) Ghyczy Gabriella és Kis Yvette; 1/225-4926 és 1/225-4931; szerkesztoseg@oroksegnapok.hu; www.oroksegnapok.hu

Feltáruló titkok hétvégén

A Kulturális Örökség Napjai

Hagyományosan szeptember harmadik hétvégéjén tárják ki kapuikat azok a máskor is nyitva tartó, vagy korlátozottan, netán egyáltalán nem látogatható középületek, magánházak, melyek fontosnak tartják, hogy...

2010. szeptember 09.

Rómaiak a Dunakanyarban

Vernisszázs

Bárhol is sétálunk a Dunakanyarban, lépten-nyomon a római kor tárgyi emlékeire bukkanunk. Szerdától egy kiállításon is!

2012. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Élményhajózás szárazföldön

Viking Hajó Múzeum

A roskildei Vikinghajó Múzeum (Vikingeskips Museet), nem messze Koppenhágától a Roskilde-fjord partján, Dánia legizgalmasabb múzeumai közé tartozik. A látogató betekinthet a viking kor hajózási, tengeri...

2010. november 11. Szabó László
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...