Indul a bezárás

SZÉPMŰV

Hivatalosan ma kezdődik a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciója. A három évig tartó felújítás során megújul a Román csarnok, kijavítják a tetőzetet, valamint új kiállítótereket, műtárgyraktárat és éttermet alakítanak ki.

MTI 2015-02-16 09:16
Cikk küldése e-mail:

 A Budapest ostroma során megsérült Román csarnokba a háború után a múzeum gipszmásolat-gyűjteményét helyezték el, majd a termet raktárként is használták - mondta el pénteken a helyszínen a múzeum Régi Szoborgyűjteményének osztályvezetője. Szőcs Miriam felidézte: a 19. század végén a Szépművészeti több száz darabos kollekciót hozott létre a művészettörténet legfontosabb szobrainak pontos gipszmásolataiból. Az 1930-as évekre azonban a másolatok megbecsültsége erősen megcsappant a szakma szemében, ezért az ostrom idején a gipsztárgyakat nem is mentették, majd a háború után azokat a megsérült Román csarnokba zsúfolták. A gipszgyűjtemény számbavétele 2003-ban kezdődött meg, így kiderült, hogy a mintegy 300 középkori és reneszánsz másolat fele maradt meg, míg az antik gipszeknél valamivel jobb az arány. A restaurált másolatokkal néhány éven belül ismét találkozhat a közönség: az antik gipszgyűjteményt a komáromi Csillag-erődben kialakítandó kulturális centrumban, a középkori és reneszánsz másolatokat a Szabolcs utcában felépítendő látványraktárban mutatják majd be.

Baán László főigazgató hozzátette: a Liget Budapest projekt keretében, 8 milliárd forintból megvalósuló felújítást követően a múzeum 2018 tavaszán nyit meg ismét. A következő három évben nemcsak a Román csarnok műemléki rekonstrukcióját végzik el, hanem alatta új műtárgyraktár létesül, légkondicionálást építenek be, kijavítják a tetőzetet és korszerűsítik az épület fűtési rendszerét is. A csarnok a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) újraegyesülő Régi Mesterek Gyűjteményét fogadja majd be; az állandó kiállítás kapja meg a magasföldszint jelenlegi időszaki kiállítótereit is. Új időszaki kiállítóteret a Dór és az Ión Piramis egybenyitásával alakítanak ki, míg az éttermet az Egyiptomi Gyűjtemény szárnyába helyezik át, így az nyáron megnyílhat a Hősök tere felé.

Baán László beszélt a Liget Budapest projektről is: beszámolója szerint a Hősök tere részben újraparkosítva, az 1938 előtti állapotban újul meg, de újragondolják a Magyar Mezőgazdasági Múzeum (MMGM) koncepcióját is. A Vajdahunyadvárban a jelenlegi tervek szerint a boros, gasztronómiai és élelmiszeripari funkciók összpontosulnának, míg a múzeum egy még felkutatandó, 8-10 hektáros külső helyszínen mutathatná be a növénytermesztési és állattartási eljárásokat. A Közlekedési Múzeumon kívülről elvégzik a teljes történeti rekonstrukciót, így az épület visszakapja a világháború után lebontott felső szintjét és kupoláját, a -1. szinten pedig új kiállítótérrel gyarapodik. A nagy járművek és a Repüléstörténeti Gyűjtemény elhelyezésére még keresik a legalkalmasabb helyszínt, de felvetődött, hogy a rekonstrukció idejére a Vasúttörténeti Park területén ideiglenes csarnok épüljön a gyűjtemény bemutatására. A Liget Budapest projekt keretében már 2015 második felében megkezdődik a Petőfi Csarnok és az egykori Hungexpo-irodák bontása, a turistabuszoknak pedig a Vágány utcában alakítanak ki új parkolót. A projektre ebben az évben 15,8 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből 4,1 milliárdot már át is utalt a kormány.

A Szépművészeti bezárása idején a múzeum a Nemzeti Galériában rendez majd időszaki kiállításokat; idén többek között a 20. század talán legfontosabb kínai festője, Csi Paj-si, erdélyi magyar képzőművészek, majd Meret Oppenheim munkáiból nyílnak tárlatok, 2016 januárjától pedig Frida Kahlo és Diego Rivera főműveit mutatja be az MNG. Ezzel párhuzamosan külföldön is aktívabban mutatkozik meg a Szépművészeti: nyáron Milánóban egy nagy Leonardo-kiállításra kölcsönzik a reneszánsz mester lószobrát, majd szeptembertől szintén a lombard városban, a Palazzo Realéban rendeznek „highlights” kiállítást a Szépművészeti gyűjteményéből, az ekkor zajló világkiállításra időzítve - számolt be terveikről Baán László.

Egy korszak arcképe

REMBRANDT

Három évre bezár a Szépművészeti Múzeum, de az átalakulás előtt még egy tőle is különleges szuperprodukcióval rukkolt ki: megcsinálta azt a tárlatot, amire soha egyetlen magyarországi múzeumnak sem volt...

2014. november 11. Götz Eszter

Kutatás nélkül nincs kiállítás

KÉPZÉS

Gondolatok az Amsterdam – Maastricht Summer University művészettörténeti kurzusának kapcsán. A szerző a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának muzeológusa.

2013. november 11. Tátrai Júlia

Mestermű vagy hamisítvány?

LONDON

Mesterművek közé rejtett kínai másolatot kell megtalálniuk a londoni Dulwich Picture Gallery látogatóinak február és április között.

2015. január 01. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...